Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Wykańczanie wnętrz: czy nowe ściany wymagają gruntowania?

Wykańczanie wnętrz: czy nowe ściany wymagają gruntowania?

Stosowanie farb gruntujących podłoże kojarzy się głównie z odnawianymi ścianami wielokrotnie już malowanymi. Podkład pod nową powłokę farby ma bowiem zadanie ujednolicić i wzmocnić podłoże, poprawić przyczepność materiałów wykończeniowych, zmniejszyć zużycie farby nawierzchniowej, oszczędzając czas i koszt remontu. Jednak nowe ściany w domu czy mieszkaniu również wymagają gruntowania powierzchni. Dlaczego?

(Nowe ściany do malowania muszą być suche, odpylone i odpowiednio przygotowane pod warstwę farby dekoracyjnej.)

Kiedy malować nowe ściany?

Nowe ściany gipsowe możemy malować dopiero po 6-8 tygodniach od ich wykonania. Ma to związek z koniecznością pozostawienia ściany do całkowitego wyschnięcia – wilgotność nie powinna przekraczać 5%. W przypadku tynków, dopiero ich jasno różowy lub biały odcień daje znak, że powierzchnie są gotowe do pomalowania. Jeśli zaś ściany wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wyschnięcie szpachli maskującej wkręty i łączenia płyt, gdzie chłonność znacznie odbiega od powierzchni płyty.

Dlaczego warto gruntować nowe ściany?

Gips i jego pochodne są silnie chłonne, co powoduje, że farba nawierzchniowa nierówno wysycha i na ścianie mogą pojawić się przebarwienia czy smugi. Aby zabezpieczyć przed tym nową powłokę dekoracyjną, wzmocnić podłoże i ograniczyć pylistość nowych tynków, ściany przed malowaniem należy pokryć farbą podkładową. Zastosowanie gruntu pozwoli również uzyskać jednakowy kolor powierzchni z płyt – przed gruntowaniem płyty mają inny kolor niż biała szpachla na łączeniach i wkrętach, przez co efekt dekoracyjny również w tych miejscach może się różnić.

Czym gruntować?

Wybierając grunt warto kierować się przede wszystkim stanem i rodzajem podłoża. Na opakowaniu znajdziemy informację, czy produkt przeznaczony jest na powierzchnie betonowe, tynki cementowe, cementowo- wapienne i gipsowe, płyty gipsowo – kartonowe itd.

Wybór właściwej farby podkładowej warto również dobrać do rodzaju produktu, jakim będziemy ostatecznie wykańczać ściany. Farby gruntujące przygotowują powierzchnię nie tylko pod dekoracyjne farby lateksowe i akrylowe, ale także pod tapety, tynki strukturalne czy płytki ceramiczne i kamienne. Na rynku dostępne są produkty uniwersalne, przeznaczone pod każdy materiał wykończeniowy, ale w niektórych wypadkach, szczególnie powierzchniach narażonych na przenoszenie zabrudzeń z warstw podłoża, warto sięgnąć po produkt o określonych właściwościach.

Po zakończeniu prac gruntujących można przejść do malowania. Wymaga ono odpowiedniej temperatury otoczenia i powierzchni malowanej, która nie powinna być niższa niż + 10 stopni.

Ile warstw farby gruntującej?

Farby gruntujące nakłada się za pomocą pędzla czy wałka. Najczęściej wystarczy jedna warstwa gruntu, którą pozostawia się do całkowitego wyschnięcia.

Szczególnie chłonne powierzchnie wymagają jednak niekiedy zastosowania dwóch warstw, co wiązać się może z trudnym efektem „zeszklenia powierzchni”. Grunt, który nie wniknął w ścianę, wiąże się na jej powierzchni, tworząc miejsca z połyskiem. Zeszklona ściana jest trudna do wykończenia, a końcowy efekt może być niezadowalający. Dlatego też jeśli na powierzchni pojawią się miejsca z połyskiem, które najłatwiej zobaczyć jest pod światło, należy zastosować tzw. grunt szczepny z drobnym piaskiem kwarcowym, który polepszy przyczepność farby dekoracyjnej.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny