Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Wykładzina podłogowa na schody wewnętrzne

Wykładzina podłogowa na schody wewnętrzne

Wykładzina podłogowa to jeden z tańszych sposobów na wykończenie żelbetowych schodów wewnątrz domu. Łatwo się układa, przyjemnie i miękko się po niej chodzi, bez uciążliwego stukotu. Jednak może być nietrwała, przecierać się i ubijać, a odkurzanie schodów trudno zaliczyć do przyjemności.

Na okładziny schodów wewnętrznych stosuje się drewno lub kamień. Bardzo popularnym, efektownym i stosunkowo tanim rozwiązaniem są płytki ceramiczne na schodach, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.

Wykładziny podłogowe również można stosować na schody. Mnogość kolorów i wzorów umożliwia dostosowanie wykończenia do stylu, jaki ma aranżacja wnętrza naszego domu.

Na schody wewnętrzne stosowana jest zarówno wykładzina z tworzywa sztucznego, jak i wykładzina dywanowa, mocowane bezpośrednio do betonu z użyciem specjalnych klejów.

(Ceny wykładziny zaczynają się już od 10 zł za 1 mkw. To najtańsza okładzina na schody wewnętrzne.)

Wykładziny dywanowe zbudowane są z kilku warstw. Zewnętrzną stanowią naturalne włókna, które doskonale izolują wnętrze i tłumią hałasy. Są także sprężyste, amortyzują niebezpieczne upadki, dlatego to bardzo dobre wykończenie schodów, jeśli w domu są małe dzieci czy osoby starsze.

Wykładziny dywanowe nie elektryzują się, są hipoalergiczne, nie uczulają (gdyż nie przyciągają kurzu). Nie są jednak odporne na wodę, łatwo atakują je szkodniki oraz grzyby, wykładzina pod wpływem wilgoci zmienia swe kształty i rozmiary

Wykładziny z tworzyw sztucznych trudniej chłoną wodę i są tańsze od wykładzin dywanowych. Nie wchłaniają kurzu, wymagają więc częstego czyszczenia, szczególnie w domach alergików.

Coraz częściej można spotkać wykładziny, łączące zalety obu rozwiązań, czyli wykładziny naturalne z wplecionymi włóknami nylonowymi czy polipropylenowymi, które zwiększają odporność na zaplamienia, zgniatanie czy chemikalia.

Jak układać wykładzinę na schodach?

Wykładzina na schodach może być układana na dwa sposoby.

Jednym z nich jest przyklejenie wykładziny w jednym kawałku do stopni oraz podstopnic, zabezpieczając naroża metalowymi profilami.

(Wykończenie wykładziny listwami przypodłogowymi pomoże nam ukryć nierówności i uzyskać znacznie bardziej estetyczny efekt.)

Można także przyciąć odpowiednie kawałki wykładziny na wymiar schodów, uwzględniając również wystający nosek. Kawałki wykładziny należy starannie przyklejać klejem akrylowym (do klejenia nosków można użyć kontaktowego kleju neoprenowego). Krawędzie schodów zabezpiecza się dodatkowo metalowymi profilami.

Bardzo ważne jest staranne układanie wykładziny, by z czasem nie zwijała się i nie przecierała. O przetarcia materiału bardzo łatwo, gdy podłoże do klejenia jest nierówne – beton musi być więc idealnie gładki. Jeden drobny kamyczek pod wykładziną szybko przyczyni się do jej zniszczenia.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Drewno na żelbetowe schody wewnętrzne | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-08-01 11:39:49

[...] Wykładzina podłogowa na schody wewnętrzne Wykładzina podłogowa to jeden z tańszych sposobów na wykończenie żelbetowych... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie