Start Arrow Budowa domuArrow Wykończenie dachu: z czego wykonać podbitkę dachową?

Wykończenie dachu: z czego wykonać podbitkę dachową?

Podbitka dachowa nie tylko wpływa na ostateczny wygląd domu, ale również zabezpiecza elementy konstrukcji dachu przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Ważne więc, by została wykonana z solidnych i estetycznych materiałów.

Większość domów posiada taki dach, którego fragment wystaje poza ściany zewnętrzne, tworząc tzw. okap dachu. Jest to miejsce szczególnie narażone na działanie deszczu, śniegu czy promieni słonecznych. Podbitka dachowa montowana od spodu okapu, ma za zadanie go chronić, jednocześnie ukrywając elementy konstrukcyjne tego fragmentu dachu, co wpływa na estetykę budynku. Podsufitka gwarantuje także ochronę przed owadami i drobnymi gryzoniami, będąc także zabezpieczeniem dachu przed zagnieżdżaniem się ptaków.

Podbitka dachowa (inaczej podsufitka) nie jest wymagana, ale z uwagi na funkcje warto ją stosować przy wykańczaniu dachu. Najczęściej podbitka mocowana jest prostopadle do okapu. Można ją przytwierdzać bezpośrednio do krokwi lub na specjalnym stelażu z łat dachowych.

Umieszczona na styku konstrukcji dachu z murem podsufitka pełni również funkcję termoizolacyjną. Należy jednak pamiętać o właściwej wentylacji dachu. W obrębie okapu musi zostać zapewniony wlot powietrza, którego wielkość jest równa co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Oznacza to, że dla krokwi o długości 10 wynosi on 200 cm²/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego należy też uwzględnić fakt, że przekrój efektywny jest zawężany ze względu na krokwie i kontrłaty. Dla dachu krytego ceramicznymi dachówkami zakładkowymi, zaleca się wykonanie okapu z wykorzystaniem grzebienia okapu (wróblówki) wykonanej z aluminium oraz listwy wentylacyjnej.

Z czego wykonać podbitkę dachową?

Podbitka dachowa może być wykonana z różnych materiałów i w różnych kolorach, zachowując stylistyczną spójność z elewacją i dachem.

  • Podbitka drewniana

Podbitka drewniana najczęściej wykonana jest ze świerku, a także z desek sosnowych lub modrzewiowych. Drewniana podbitka odznacza się niewątpliwą szlachetnością, podkreśla ekologiczny i naturalny charakter budynku.

Drewno należy jednak zabezpieczyć przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i promieni słonecznych. W tym celu dobrze jest stosować farby zawierające filtr UV oraz pozostawiające otwarte pory w drewnie. Drewno należy zabezpieczyć z obu stron (od strony widocznej nałożyć co najmniej dwie warstwy farby).

(Podbitka ze świerku skandynawskiego, fot. DLH Poland)

  • Podbitka z blachy

Podbitkę wykonać można również z odpowiednio przygotowanej blachy, tej samej, co do obróbek blacharskich. Wygodne do montażu i estetyczne są panele stalowe, które są trwałe – nie odkształcają się przy oddziaływaniu najbardziej nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.

Blacha musi być jednak zabezpieczona przed korozją i regularnie poddawana konserwacji.

(Podbitka z paneli stalowych, fot. Blachy Pruszyński)

  • Podbitka z PVC

Panele PVC dostępne są w największej ofercie kolorów i faktur. Są odporne na rdzę, szkodniki i bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Montaż podsufitki PVC jest prosty i szybki dzięki dodatkowym elementom: listwom brzegowym, kątowym i łączącym.

Podsufitka z tworzyw sztucznych jest jednak wrażliwa na wysokie temperatury – pod wpływem ciepła może się kurczyć i wypaczać. Montaż powinien więc przewidywać odpowiednie odległości między panelami.

(Podsufitka z tworzywa sztucznego, fot. Royal Soffit)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Anna Odpowiedz 2020-05-12 21:25:32

My razem z mężem też wybraliśmy podbitkę z płyty MPB najbardziej dopasowała się do naszego dachu.

Anna Odpowiedz 2020-05-12 21:18:01

My tez z mężem zdecydowaliśmy się na płytę MPB najbardziej dopasowała sie do dachu.

Janek Odpowiedz 2020-04-26 20:55:07

Zdecydowałem się na wykonanie podbitki dachowej z płyty MPB. Prosta w obróbce i ładnie wygląda.

agnes9 Odpowiedz 2014-10-01 10:22:03

Bardzo fajną opcją jest zastosowanie sklejki do podbitki. Ładnie prezentują się te od eko-sklejka i jeszcze można od nich dostać darmowy próbnik. Można zamówić przez ten formularz - sklejkaeko.pl/pl/formularz.php

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-30 12:49:49

Świetna sklejka strukturyzowana do podbitki sklejkaeko.pl/pl/nowosci.php

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-16 15:26:13

Fajną opcją, alternatywą dla podbitki PCV, jest strukturyzowana sklejka do podbitki sklejkaeko.pl/pl/nowosci.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu