Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Wykończenie Ścian – boazeria

Wykończenie Ścian – boazeria

Boazeria to element, którego popularność na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat była bardzo zmienna. Za czasów PRLu była niezwykle popularna, później stała się synonimem kiczu. Obecnie powoli wraca do łask i znów staje się modna.

Zobacz także:

Nazwa tego typu wykończenia pochodzi od francuskiego słowa boiserie oznaczającego „obłożenie drewnem”. Historia boazerii sięga znacznie dalej niż kilkadziesiąt lat wstecz – tak naprawdę ściany wewnętrzne wykładano drewnem już za czasów starożytnych. Współczesne boazerie wykonane są jednak nie tylko z drewna – pojawiają się również w wersji korkowej lub z PCV.

(Coraz popularniejsza staje się boazeria z korka fot. Dom Korkowy)

Aranżacje wnętrz w których zastosowana została boazeria są pełne ciepła, przytulne i nastrojowe. Można w ten sposób wykończyć ściany w niemal każdym wnętrzu: równie dobrze będą wyglądać w holu co w sypialni bądź salonie. Świetnie wygląda zwłaszcza w towarzystwie ceramiki, kamienia, lub szkła.

(Boazeria nadaje się do wszystkich wnętrz - nie tylko w stylu klasycznym, fot. Meble Artane)

Jakie drewno najlepiej nadaje się do wykonania boazerii? Najbardziej popularna jest boazeria z sosny i świerku, jednak stosuje się także drewno bukowe, jodłowe, dębowe, brzozowe, czereśniowe i klonowe, coraz popularniejsza jest także boazeria wykonana z orzecha.

(Do wykonania boazerii można użyć różnych rodzajów drewna, fot. Praktiker)

Na przestrzeni ostatnich lat nieco zmienił się zarówno sposób malowania boazerii, jak i metody jej układania. Jeszcze do niedawna pokrywano ja głównie lakierem, dzisiaj przeważają boazerie olejowane lub bejcowane, gdyż metody te pozwalają zachować oryginalna fakturę i kolorystykę drewna. Kiedyś deski układano głównie w pionie, dzisiaj coraz popularniejszy jest ich poziomy układ. Zmieniła się także szerokość desek – coraz częściej wybieramy szersze modele.

(Nowoczesna boazeria wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze parę lat temu, fot. archiwum DOM.pl)

Wydawać by się mogło, że boazeria nie powinna być stosowana w pomieszczeniach o dużej wilgotności (na przykład w łazienkach). Tymczasem jak najbardziej jest to możliwe, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni rodzaj drewna. Najlepsze będą gatunki egzotyczne – charakteryzuje je bowiem nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także duża odporność na wilgoć oraz zmiany temperatury.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny