Start Arrow Budowa domuArrow Wykonujemy podłogi na gruncie

Wykonujemy podłogi na gruncie

Domy niepodpiwniczone wymagają odpowiednio ocieplonej podłogi na gruncie, by ciepło z parteru nie uciekało do gruntu. Do izolacji najczęściej stosuje się styropian, niekiedy zastępowany przez keramzyt.

Gotowe projekty domów wymagają adaptacji podłogi na gruncie, która przystosuje zaprojektowaną pierwotnie izolację do warunków klimatycznych, jakie panują na naszej działce: poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby czy jej właściwości termicznych. Zmiany te wprowadza architekt adaptujący, nanosząc je czerwoną grafiką na kupiony przez nas projekt domu.

(Odpowiednio zaprojektowana i wykonana podłoga na gruncie stanowi barierę termiczną dla wnętrz na parterze, chroni je przed wilgocią, a także tłumi drgania.)

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana podłoga na gruncie stanowi barierę termiczną dla wnętrz na parterze, chroni je przed wilgocią, a także tłumi drgania. Powinna się składać z pięciu warstw, którymi są:

 • podsypka
 • podkład betonowy
 • izolacja przeciwwilgociowa
 • izolacja termiczna
 • wylewka

(Tradycyjna podłoga na gruncie z zastosowanie izolacji termicznej ze styropianu)

Podsypka stanowi przygotowanie podłoża do ułożenia podłogi na gruncie. Najpierw należy usunąć warstwę ziemi z elementami organicznymi z przestrzeni między ścianami fundamentowymi. Następnie uzyskaną przestrzeń należy wypełnić warstwami piasku o grubości ok. 15-20 cm, najlepiej zagęszczonymi mechanicznie, aż do poziomu górnej krawędzi ścian fundamentowych.

Podłoże betonowe układa się metodą na mokro na ubitej podsypce. Beton powinien mieć gęstoplastyczną konsystencję, nadmiar wody może powodować obniżenie jego wytrzymałości. Warstwa betonu powinna mieć ok. 10 cm grubości – wystarczy, by zapewnić stabilność podłodze oraz równomierne rozkładanie obciążeń.

Izolacja przeciwwilgociowa ma za zadanie zapewnić ochronę posadzki przed podciąganiem kapilarnym wilgoci z gruntu. Do jej wykonania stosuje się najczęściej papy asfaltowe lub folie budowlane, o grubości min. 0,3 mm. Pozioma izolacja ścian fundamentowych oraz podłogi powinna tworzyć jedną płaszczyznę. Od tego, jakie materiały izolacyjne zostaną dobrane do izolacji przeciwwilgociowej zależy dobór odpowiedniej izolacji termicznej.

Izolacja termiczna powinna charakteryzować się wysokimi właściwościami, zapewniającymi zarówno ochronę wnętrz przed ucieczką ciepła przez podłogę, jak i wytrzymałość mechaniczną samego materiału izolacyjnego na nacisk warstwy podkładu wyrównującego. Do izolacji termicznej stosuje się najczęściej płyty styropianowe EPS 100 układane w dwóch warstwach, których łączna grubość nie powinna przekraczać 10-12 cm lub polistyren ekstrudowany o grubości ok. 8 cm. Jeżeli przewidujemy ogrzewanie podłogowe na parterze, izolacja termiczna powinna być dodatkowo zabezpieczona od góry warstwą folii.

Wylewka to warstwa wyrównująca i dociskająca podłoże. Wykonuje się ją z betonu zbrojonego siatką metalową lub samopoziomujących jastrychów, tworzących część tzw. podłogi pływającej. Na przygotowanej wylewce możemy układać wybraną posadzkę.

Izolacja termiczna podłogi na gruncie z keramzytu

Keramzyt nie ma wielu zwolenników wśród firm wykonawczych. Izolacja podłogi na gruncie jest tak ważnym elementem prac budowlanych, że ekipy nie chcą ryzykować z nieznaną im technologią. Tymczasem podbudowa z keramzytu umożliwia zredukowanie pięciu warstw tradycyjnej do trzech. Keramzyt jest kruszywem, które równomiernie rozkłada się na podłożu, zastępować więc może podsypkę z piasku. Ponadto odpowiednio zagęszczony stanowi podłoże już pod posadzkę, nie wymagając wylewki betonowej.

Do rozwiązania podłogi na gruncie należy stosować kruszywo impregnowane o ograniczonej kapilarności (zdolności podciągania wilgoci z gruntu).

(Podłoga na gruncie z zastosowaniem izolacji termicznej z keramzytu)

Warto dodać, że keramzyt jest materiałem ceramicznym, posiadającym zdolność akumulowania ciepła z pomieszczenia.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu