Start Arrow InstalacjeArrowWoda i kanalizacja w domuArrow Wykorzystanie deszczówki

Wykorzystanie deszczówki

W ubiegłym pięćdziesięcioleciu zapotrzebowanie na wodę na świecie wzrosło pięciokrotnie. Każdy obywatel zużywa ok. 150 l wody pitnej dziennie, z tego tylko ok. 5 l do gotowania i picia.

Pozostałą ilość stosuje się do higieny ciała, do płukania, mycia, czyszczenia itp. Rozsądnie gospodarując wodą – na przykład wykorzystując do niektórych celów wodę deszczową – można zmniejszyć jej zużycie nawet o połowę, nie rezygnując przy tym z komfortu.

Jakość zbieranej wody deszczowej jest zależna w pierwszym rzędzie od własności powierzchni dachu. Woda deszczowa jest bardzo czysta i wolna od zarazków. Zostaje zanieczyszczona dopiero przez spłynięcie po powierzchni dachu.

Deszczówkę można zbierać w zwykłą beczkę umieszczoną pod rynną, ale tyko jeżeli robi się to na niewielką skalę, np. w domku rekreacyjnym lub ogródku działkowym. Jest to sposób najprostszy, ale dość uciążliwy i mało higieniczny. Coraz więcej zwolenników zyskują instalacje zbierające deszczówkę. Są to układy skomplikowane, dające jednak większe możliwości wykorzystania wody. Koszt ich wykonania szybko się zwraca, bo spadająca z nieba woda – w przeciwieństwie do wody pitnej z wodociągu – nic nie kosztuje. Dobrze wykonana i zaprojektowana instalacja może być eksploatowana bez zakłóceń przez wiele lat, wymagając od użytkownika jedynie minimalnego nadzoru.

Najlepszą powierzchnią do zbierania wody deszczowej są dachy domów, dobrą – powierzchnie tarasów i balkonów. Zanim woda trafi do zbiornika, musi zostać oczyszczona z grubych i drobnych zanieczyszczeń przez układ filtrów. Zbiorniki mogą być wewnętrzne – przeznaczone do instalowania w pomieszczeniach – lub zewnętrzne – podziemne. Powinny być nieprzezroczyste i wykonane z wysokogatunkowego polietylenu.

Materiał ten chroni wodę przed nadmiernym nagrzewaniem się i światłem. Oprócz zbiornika w skład instalacji wchodzą filtry, układy syfonowe i przelewowe, pompa z czujnikami i zestawem pobierającym oraz zestaw napełniający. System może być zamontowany w komplecie lub można wybrać częściową instalację.

Urządzenie do wykorzystania wody deszczowej składa się z wielu komponentów. Podstawowe z nich to:

Dopływ wody deszczowej

Woda deszczowa jest czysta i wolna od bakterii, zanieczyszczenie może być spowodowane poprzez spływanie po powierzchni dachu względnie poprzez zanieczyszczenie powietrza, dlatego konieczne są filtry. Zbiornik na wodę deszczową Zbiornik deszczówki powinien być tak zrobiony aby umożliwić bezproblemowe czyszczenie. Aby zachować samooczyszczające siły urządzenia należy utrzymać spokojny dopływ wody. Pływające ujęcie gwarantuje, że w rezultacie czysta woda użytkowa zostanie odessana z czystej warstwy wody deszczowej.

Instalacja domowa

Wszystkie urządzenia, które będą użyte do domowej instalacji nie powinny być wymagające pod względem konserwacji. System doprowadzający może być zrobiony z tworzywa sztucznego . Aby zapewnić trwałą pracę urządzenia Konieczne jest automatyczne uzupełnienie wody pitnej.

cozdeszczowka.jpg

1. magazyn wody deszczowej (piwniczny, podziemny)
2. zbiór filtrów / filtr wirowy
3. pompa
4. wskaźnik napełnienia
5. napełniacz wodą pitną

Autor: Aqua - Grupa SBS

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sowka Odpowiedz 2021-05-19 19:25:10

Korzystałem z tego dofinansowania w tamtym roku, o pomoc zwróciłem się do specjalistów z Dom i Woda poleconych mi przez sąsiadkę. Całość przebiegła naprawdę sprawnie, panowie dobrali mi zbiornik, pomogli z dotacją i montażem, ogólnie bardzo dobry kontakt z klientem i świetna jakość sprzętu. Póki co wszystko działa, ale raczej nie mam obaw, że coś się zaraz zepsuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: woda i kanalizacja w domu