Start Arrow Finanse i prawoArrow Wykup lokali w TBS-ach – zmiany w prawie

Wykup lokali w TBS-ach – zmiany w prawie

11 października 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która ma na celu wprowadzenie możliwości wykupu lokali w towarzystwach budownictwa społecznego po cenie rynkowej. Dotychczasowe przepisy zabraniały powyższego sposobu nabycia mieszkania.

Zgodnie z nowelizacją wykup lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego wybudowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub Banku Gospodarstwa Krajowego jest możliwy tylko po wyrażeniu zgody przez właściciela danego lokalu, czyli udziałowców lub akcjonariuszy danego towarzystwa.

Ustawa zezwala na wykup lokali znajdujących się w budynkach wybudowanych nie wcześniej niż 5 lat wstecz. Warunkiem koniecznym jest partycypacja najemcy w kosztach budowy danego obiektu.

Obecnie projekt nie przewiduje żadnych bonifikat w stosunku do tego rodzaju wykupu. Jedynym upustem będzie zwaloryzowana kwota powyższej partycypacji.

Ponadto cena danego lokalu nie będzie mogła być niższa od ceny rynkowej, klasowanej na datę wykupu oraz będzie musiała pokryć wszystkie zobowiązania w stosunku do danego lokalu. Wówczas uzyskane środki ze sprzedaży mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone na spłatę przypadającej na ten lokal części kredytu, wraz z odsetkami, udzielonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Radca Prawny
Igor Bąkowski

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 17, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo