Wykusz to konstrukcja, która w bardzo finezyjny sposób urozmaicę bryłę najprostszego nawet budynku. Ten dekoracyjny element architektoniczny daje możliwość stworzenia we wnętrzu oryginalnego miejsca na wypoczynek, relaks w połączeniu z całorocznym korzystaniem z dobrodziejstw słońca.
Wykusz to nadwieszona konstrukcja, składająca się najczęściej z trzech czy nawet pięciu ścian z wmontowanymi dużymi oknami. Wykusze zdobiły niemalże każdy stary budynek – dziś w nowoczesnych projektach domów przeżywają swój renesans. W swoim klasycznym wydaniu wykusze wyposażone były w okna prostokątne, a w wyjątkowych przypadkach – w okrągłe. W dzisiejszych czasach możliwości techniczne pozwalają na dużo większą dowolność w wyborze kształtu stolarki w do klasycznych konstrukcji, nadając budynkowi (i wnętrzu) bardzo ciekawy wygląd.
Okna w wykuszach często tworzą przeszkloną ścianę, dużo lepiej doświetlają więc pomieszczenie niż tradycyjne okno prostokątne na płaskiej płaszczyźnie. Także czas nasłonecznienia tego typu przestrzeni jest znacznie dłuższy. Dzięki temu wnętrze wykusza wypełnione jest światłem niemalże przez cały rok.
Aby efekt był najlepszy, wykusz warto usytuować na stronie południowej lub południo-wschodniej. Istotne jest to zarówno ze względu na energooszczędność i maksymalne wykorzystanie słońca, jak i także ze względów estetycznych i relaksacyjnych – tak usytuowany wykusz wychodzi bowiem najczęściej na przydomowy ogród, dając nam możliwość cieszenia się przyrodą o każdej porze roku.
Wykusz można wykorzystać na wiele sposób, w zależności od naszych upodobań, jak i wielkości pomieszczenia, jakie mamy do dyspozycji. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny uzyskamy tworząc w nim całoroczną oranżerię. Ogród zimowy ma wiele zalet, a spędzanie czasu wśród zielenie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie w okresie jesiennej pluchy.
Wykusz może również stanowić przedłużenie salonu. Wtedy wśród przeszklonej konstrukcji znajduje się miejsce wypoczynkowe, gdzie można usiąść z książką czy z poranną kawą. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie w wykuszu jadalni, dzięki czemu stół nie ogranicza przestrzeni salonu.
Jeżeli pracujemy w domu, wykusz to również świetne miejsce na aranżację domowego biura. Wypełnione światłem wnętrze sprzyja aktywności umysłowej i wzmacnia kreatywność.
Planując domy jednorodzinne z wykuszem należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wykonanie nadwieszonej konstrukcji zgodnie z nowoczesnym projektem. Nieprawidłowa konstrukcja wykusza może przyczynić się do strat ciepła, nieszczelności i powstawania mostków termicznych. Ważne jest to, by wybrać okna, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną.
Dodaj komentarz