Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Wykusz – finezyjne miejsce na ogród zimowy

Wykusz – finezyjne miejsce na ogród zimowy

Wykusz to konstrukcja, która w bardzo finezyjny sposób urozmaicę bryłę najprostszego nawet budynku. Ten dekoracyjny element architektoniczny daje możliwość stworzenia we wnętrzu oryginalnego miejsca na wypoczynek, relaks w połączeniu z całorocznym korzystaniem z dobrodziejstw słońca.

Wykusz to nadwieszona konstrukcja, składająca się najczęściej z trzech czy nawet pięciu ścian z wmontowanymi dużymi oknami. Wykusze zdobiły niemalże każdy stary budynek – dziś w nowoczesnych projektach domów przeżywają swój renesans. W swoim klasycznym wydaniu wykusze wyposażone były w okna prostokątne, a w wyjątkowych przypadkach – w okrągłe. W dzisiejszych czasach możliwości techniczne pozwalają na dużo większą dowolność w wyborze kształtu stolarki w do klasycznych konstrukcji, nadając budynkowi (i wnętrzu) bardzo ciekawy wygląd.

(Wykusz przełamuje surową bryłę budynku i dodaje mu klasycznej finezji.)

Okna w wykuszach często tworzą przeszkloną ścianę, dużo lepiej doświetlają więc pomieszczenie niż tradycyjne okno prostokątne na płaskiej płaszczyźnie. Także czas nasłonecznienia tego typu przestrzeni jest znacznie dłuższy. Dzięki temu wnętrze wykusza wypełnione jest światłem niemalże przez cały rok.

(Aranżacja miejsca wypoczynkowego to świetny sposób na wykorzystanie wykusza.)

(Wypełnione światłem wnętrze daje zastrzyk energii na cały dzień.)

Aby efekt był najlepszy, wykusz warto usytuować na stronie południowej lub południo-wschodniej. Istotne jest to zarówno ze względu na energooszczędność i maksymalne wykorzystanie słońca, jak i także ze względów estetycznych i relaksacyjnych – tak usytuowany wykusz wychodzi bowiem najczęściej na przydomowy ogród, dając nam możliwość cieszenia się przyrodą o każdej porze roku.

Wykusz można wykorzystać na wiele sposób, w zależności od naszych upodobań, jak i wielkości pomieszczenia, jakie mamy do dyspozycji. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny uzyskamy tworząc w nim całoroczną oranżerię. Ogród zimowy ma wiele zalet, a spędzanie czasu wśród zielenie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie w okresie jesiennej pluchy.

(Ogród zimowy w wykuszu to kontakt z przyrodą przez cały rok.)

Wykusz może również stanowić przedłużenie salonu. Wtedy wśród przeszklonej konstrukcji znajduje się miejsce wypoczynkowe, gdzie można usiąść z książką czy z poranną kawą. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie w wykuszu jadalni, dzięki czemu stół nie ogranicza przestrzeni salonu.

Jeżeli pracujemy w domu, wykusz to również świetne miejsce na aranżację domowego biura. Wypełnione światłem wnętrze sprzyja aktywności umysłowej i wzmacnia kreatywność.

(Wykusz można zaaranżować na wiele sposób.)

Planując domy jednorodzinne z wykuszem należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wykonanie nadwieszonej konstrukcji zgodnie z nowoczesnym projektem. Nieprawidłowa konstrukcja wykusza może przyczynić się do strat ciepła, nieszczelności i powstawania mostków termicznych. Ważne jest to, by wybrać okna, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

20 Best Ideas De Como Poner Un sofa Sectional En Una Sl | Sofa Ideas and Decor Odpowiedz 2019-04-05 04:34:09

[…] Best Ideas De Como Poner Un Sofa Sectional En Una Sl from Wykusz finezyjne miejsce na ogród zimowy. Source: www.dom.pl. Visit site: www.dom.pl […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty