Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Zalety ogrzewania podłogowego docenia coraz większa liczba inwestorów budujących swój dom jednorodzinny. Aby jednak ogrzewanie podłogowe spełniało swoje zadanie, bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie prac instalacyjnych na każdym etapie.

Jednym z ważniejszych jest odpowiedni dobór i wykonanie wylewki, która będzie prawidłowo przewodzić ciepło i oddawać je do pomieszczenia.

Tradycyjne wylewki przygotowywane na budowie

Najtańszym rozwiązaniem jest przygotowanie na placu budowy wylewki cementowej. Wykonuje się ją z mieszaniny piasku portlandzkiego i cementu (w proporcji 1:3) i rozrabia się z wodą, do uzyskania plastycznej konsystencji.

Podczas nagrzewania i wychładzania wylewka na ogrzewaniu podłogowym „pracuje”, dlatego aby uniknąć spękania wylewki bardzo istotne jest zastosowanie do mieszanek środków zwiększających plastyczność składników i ich wytrzymałość.

Gotowe mieszanki – wylewki cementowe

Niepoprawne mieszanie lub dobór składników w tradycyjnych wylewkach przygotowywanych na budowie, wiąże się z ryzykiem niedostatecznej wytrzymałości podkładu.

Cementowe podkłady podłogowe lepiej wykonać z gotowej suchej mieszanki o stałych składzie i gwarantowanej przez producenta wytrzymałości. Na rynku dostępne są produkty do stosowania na ogrzewanie podłogowe bez żadnych dodatków.

Zgodnie z zaleceniami technicznymi cementowe podkłady pod posadzki ogrzewane powinny posiadać dodatkowe zbrojenie przeciwskurczowe. Wykonujemy je z siatek stalowych lub poprzez dodatek włókien rozproszonych.

Płynne jastrychy samopoziomujące

Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki, coraz częściej stosowaną na budowach, są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Dostarczane są w formie gotowej, suchej mieszanki i aby zacząć ją rozlewać wystarczy rozmieszać z czystą wodą.

Przykładowe produkty na rynku:

  • Płynny jastrych gipsowy

Prezentowany tu samopoziomujący, płynny jastrych przeznaczony jest do wykonywania podkładów podłogowych związanych z podłożem i na warstwach izolacji termicznej. Warto zaznaczyć, że masa ta tworzy równe i nośne podłoża pod wszelkiego rodzaju posadzki – płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe. Co ciekawe, sucha powierzchnia wylewki nie wymaga szlifowania i jest gotowa do prowadzenia większości prac posadzkarskich.

Jedną w ważniejszych cech tej mieszanki jest dobre przewodzenie ciepła i niski skurcz, dlatego idealnie nadaje się na ogrzewania podłogowe. Dzięki unikalnym właściwościom powstałym w wyniku zastosowania spoiwa alpha w porównaniu z tradycyjnymi wylewkami cementowymi, przynosi wymierne oszczędności energii oraz stwarza możliwość efektywnego sterowania ogrzewaniem.

Jastrych dostarczany jest w formie gotowej, suchej mieszanki i aby zacząć ją rozlewać wystarczy rozmieszać z czystą wodą. Zużycie wody potrzebnej do przygotowania płynnej masy wynosi ok. 6,2 – 6,4 l na 40 kg worek mieszanki. Warto pamiętać, że czas wiązania jastrychów płynnych jest dość szybki. Dlatego też należy dobrze zorganizować pracę, aby w jednym cyklu wykonać wylewkę w całym pomieszczeniu. W przypadku większych obiektów powinno się korzystać z agregatów wyposażonych w pompę do jastrychów.

(Wylaną masę odpowietrza się za pomocą tzw. „sztangi". Zabieg ten powoduje również właściwe wypoziomowanie powierzchni. Pomocne, podczas tego typu prac są przestawne repery z możliwością ustawienia poziomu wylewanego podkładu. fot. Baumit)

Grubości stosowanych warstw prezentowanego jastrychu powinny być dostosowane rodzaju podłogi (np. przy ogrzewaniach podłogowych min. grubość powinna być 3,5 cm nad rurką grzewczą). Świeżo przygotowane powierzchnie należy chronić przed mrozem, a także bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i przeciągów. Wykonany jastrych nadaje się do chodzenia już po 24 godzinach. Z kolei po 3 dniach od nałożenia, podłogę można obciążać.

(Baumit jastrych płynny Alpha 2000, op. 40 kg, cena brutto/op. 40,34 zł)

  • Płynny jastrych anhydrytowy

Prezentowana wylewka  podłogowa wykonana jest na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego. Podkład jest samopoziomujący. Bardzo wysoki stopień płynności pozwala uzyskać gładką powierzchnię i zapewnia idealne otulenie instalacji ogrzewania podłogowego. Wysokie parametry wytrzymałościowe pozwalają na zmniejszenie nawet o połowę grubości wylewanej warstwy – minimalna grubość wylewki to tylko 35 mm.

(Produkt nie wymaga zbrojenia i pozwala na zmniejszenie grubości wylewki podłogowej do 35 mm na warstwie termoizolacyjnej i/lub wygłuszającej. Natomiast grubość wylewki nad przewodami grzewczymi to tylko 15-20mm. fot. Lafarge)

Produkt powstał z myślą o posadzkach właśnie z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ – 1,6-2,0 [W/m*K] i niska porowatość, pozwalająca na bardzo efektywne oddawanie ciepła pomieszczeniu, co  zapewnia znaczącą oszczędność kosztów i energii. Bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej – ok. 0,012 [mm/m*K]  pozwala na wylewanie  300 m² posadzki na ogrzewanie podłogowe bez konieczności  wykonywania poprzecznych dylatacji.

Wylewka daje możliwość chodzenia po powierzchni po ok. 2 dniach, możliwość rozpoczęcia dalszych prac budowlanych po ok. 2-4 dniach oraz możliwość rozpoczęcia ogrzewania podłogowego po ok. 7 dniach.

(Lafarge wylewka anhydrytowa Agilia™ Sols A cena od: 495 PLN brutto/m3)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 22, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty