Start Arrow Budowa domuArrow Wymiana okien sprzyja termomodernizacji

Wymiana okien sprzyja termomodernizacji

Ciągły brak pewności, co do opłacalności i ekonomicznie uzasadnionego wyboru określonego rodzaju źródła ogrzewania powoduje, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w podniesienie standardu energetycznego budynków.

To właśnie ograniczenie strat ciepła jest najprostszym sposobem zmniejszenia zużycia energii. Poza ewidentnymi korzyściami ekonomicznymi, działania termomodernizacyjne poprawiają komfort życia mieszkańców i podnoszą wartość domu. Zgodnie z wprowadzoną w życie Dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków w krajach UE, już wkrótce obowiązkowe będzie posiadanie dokumentów świadczących o klasie energetycznej budynków. Celem projektu jest, aby osoby kupujące mieszkanie lub dom otrzymywały informację, z jakimi kosztami zużycia energii muszą się liczyć.

Wymiana okien – istotny element działań termomodernizacyjnych

szczelne_oknaW ramach termomodernizacji najczęściej zaczyna się od wymiany starych okien. Wszelkie inne działania, jak ocieplenie domu, czy wymiana instalacji grzewczej nie przyniosą spodziewanych efektów, jeżeli w sposób niekontrolowany ciepło będzie uciekać przez stare, nieszczelne okna. Dzięki coraz bogatszej ofercie zaawansowanych technologicznie rozwiązań stolarki okiennej, możliwe jest uzyskanie dużych oszczędności w zużyciu energii.
Decyzja o wymianie okien, zapada najczęściej wówczas, gdy są one wypaczone co powoduje nadmierną wentylację pomieszczeń. Na ogół też mają słabe parametry techniczne. Nowa stolarka okienna zwiększa komfort cieplny i zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną. Niewątpliwą korzyścią jest poprawa estetyki domu oraz wygoda użytkowania i pielęgnacji okien.

Dlaczego warto wymienić okna?

Jeszcze kilka lat temu słyszało się opinie, że wymiana okien może być nieopłacalna ekonomicznie ze względu na wydłużony czas zwrotu inwestycji. Wynikało to głównie z faktu, że ceny nośników energii były wówczas niskie, natomiast ceny okien stosunkowo wysokie. Jednak obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Na rynku pojawiło się szereg nowoczesnych rozwiązań systemów okiennych, których cena sukcesywnie z roku na rok spada, natomiast ceny surowców gwałtownie rosną. Należy więc przypuszczać, że oszczędności wynikające z wymiany okien będę w kolejnych latach nadal wzrastały.

Wymiana okien pozwala na zmniejszenie strat ciepła o ponad 30%, czego dowodzą przytoczone poniżej wyniki audytów. Zostały one co prawda przeprowadzone w budynkach wielorodzinnych, ale znakomicie pokazują istotę problemu.

Czy to się opłaci?

Analizie poddano mieszkania o powierzchniach od 47 do 56 m2 w budynkach wykonanych w technologii wielkopłytowej i tradycyjnej murowanej, wydzielając w każdym budynku po dwa mieszkania szczytowe i wewnętrzne. Powierzchnia okien w mieszkaniu szczytowym wynosiła 13,46 m2, natomiast w wewnętrznym 15,74 m2. Obliczenia wykonano dla budynków, które nie zostały poddane termomodernizacji. Stare okna były nieszczelne, dwuszybowe, o współczynniku przenikania U=2,8 W/(m2K). Po wymianie są to natomiast okna szczelne, z szybą zespoloną jednokomorową i jedną powłoką niskoemisyjną. Współczynnik przenikania U=1,3 W/(m2K). Do pomieszczeń powróciły normalne warunki wentylacji, przedtem były „wietrzone” nadmiernie.

Stopa zwrotu inwestycji związanej z wymianą okien zależy od dwóch czynników: zastosowanej technologii oraz aktualnych kosztów energii. W przedstawionym badaniu przyjęto cenę 1 GJ na poziomie 40 zł, co pozwoliło w badanych mieszkaniach na oszczędności w sezonie grzewczym w wysokości 307-362 zł. Może to być jednak równie dobrze kwota dwukrotnie wyższa, a wówczas i potencjalne oszczędności będą zdecydowanie większe.

Stale rosnąca liczba przedsięwzięć termomodernizacyjnych w Polsce świadczy, że inwestorzy coraz częściej postrzegają te działania nie jako konieczne wydatki, ale jako racjonalne inwestycje, które biorąc pod uwagę rachunek amortyzacji budynku przez wiele lat, mogą być bardzo opłacalne. Bo pewne jest, że ceny nośników energii będą coraz wyższe, a najlepszym sposobem częściowego uniknięcia skutków tych wzrostów jest inwestycja w energooszczędność.

Według ostatnich badań ASM ilość zasobów potrzebujących modernizacji jest olbrzymia, co wynika gównie ze struktury zasobów budowlanych w Polsce (zdecydowana większość została wybudowana przed rokiem 1988) oraz nieodpowiedniego wykorzystania technologii budowlanych i stosowania materiałów złej jakości. Najprawdopodobniej związane to było z ówczesnymi niskimi cenami źródeł energii, jednak obecnie koszty utrzymania tych budynków bardzo wysokie.

Autor: Aluplast

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645