Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wymiana pęknietych płytek ceramicznych – zrób to sam!

Wymiana pęknietych płytek ceramicznych – zrób to sam!

Wymiana pękniętej płytki ceramicznej nie musi wiązać się z generalnym remontem. Możemy sami usunąć uszkodzoną płytkę i na jej miejsce wstawić nową, bez konieczności płacenia fachowcom. Ważna jest tylko precyzja wykonania – usuwanie płytki nie może uszkodzić sąsiedniej powierzchni.

Kupując płytki ceramiczne do łazienki, kuchni czy innego pomieszczenia, w którym chcemy zastosować ceramiczne podłogi czy ściany, warto zawsze wziąć ok. 10% więcej niż wynika z potrzeb wykańczanej powierzchni. Dzięki temu wymieniając pękniętą płytkę będziemy mogli zastąpić elementem z tej samej serii, zachowując jednolity wystrój wnętrza.

(Czasem nową płytkę trzeba będzie przyciąć do wymaganego wymiaru. Do nacięcia płytki nadaje się rysik z ostrzem z twardego stopu.)

Usuwanie fugi

Pierwszym etapem jest usunięcie spoiny wokół wymienianej płytki. Dzięki temu skucie uszkodzonego elementu będzie łatwiejsze i nie uszkodzi sąsiednich płytek. Usunięcie fugi zabezpieczy bowiem powierzchnię przed przenoszeniem się wstrząsów.
Fugę wyskrobiemy za pomocą np. śrubokręta z płaską końcówką lub specjalnymi rylcami. Możemy również zastosować specjalne końcówki na wiertarkę, np. do szlifowania fug.
Spoina musi być dokładnie usunięta, rozkruszone fragmenty może zebrać odkurzaczem.

Kucie płytki

Teraz możemy usunąć uszkodzoną płytkę. W tym celu nawiercamy w niej kilka otworów i uderzamy gumowym młotkiem w sam środek. Połamane elementy płytki usuwamy, zaczynając od środka i przesuwając się ku brzegom.

(Zarówno usuwanie fugi, jak i kucie płytek należy przeprowadzić bardzo starannie i ostrożnie, by nie uszkodzić płytek sąsiednich, będących w dobrym stanie.)

Przygotowanie podłoża

Miejsce po starej płytce musimy starannie przygotować, zanim przykleimy nowy element. Bardzo ważne jest usunięcie resztek starej zaprawy klejowej. Mogłyby one bowiem pogorszyć przyczepność kleju nakładanego pod nową płytkę.

Oczyszczoną powierzchnię warto zagruntować dodatkowo preparatem wzmacniającym przyczepność zaprawy klejącej.

Przyklejanie płytki

Kiedy grunt dobrze wyschnie, możemy przystąpić do przyklejenia nowej płytki. Ważne jest, aby zaprawa klejowa była prawidłowo dobrana do rodzaju płytek oraz obciążenia powierzchni. Należy przestrzegać zaleceń producenta chemii.

Pojedynczą płytkę możemy przykleić na klej montażowy. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż produkt dostępny jest w małych opakowaniach i może być później wykorzystany przy innych pracach wykończeniowych.

(Przygotowaną zaprawę nakładamy zarówno na podłoże, jak i na płytkę.)

Zarówno zaprawa klejowa, jak i klej montażowy nakładamy i na podłoże, i na płytkę. Używamy do tego zębatej pacy, dokładnie rozprowadzając produkt na całych powierzchniach. Płytkę układamy w miejsce montażu i dociskamy do podłoża. Układamy krzyżyki dystansowe, które pomogą nam zachować równe odstępy między płytkami.

Położenie płytki możemy jeszcze przez kilka minut skorygować. Czas twardnienia zaprawy podany jest na opakowaniu.

(Mamy możliwość skorygowania położonej płytki jeszcze tylko przez kilka minut.)

Zobacz także: 

Fugowanie płytki

Kiedy płytka trzyma się mocno podłoża, możemy przystąpić do jej spoinowania. Fugi nakładamy gumową pacą i zgarniamy do szczeliny. Nie używajmy ostrych narzędzi, by nie uszkodzić płytek i nie zrobić rys w nowej zaprawie. Fugę ubijamy, by jej grubość była na całej długości taka sama, zbierając packą nadmiar zaprawy.

Do wygładzania fug stosujemy wilgotną gąbkę. Mamy na to ok. 10 min. – czas schnięcia fugi podany jest na opakowaniu produktu.

Po utwardzeniu materiału, czyścimy płytki z powstałego nalotu – w przypadku bardzo zaschniętych zabrudzeń możemy użyć do tego specjalnych preparatów do czyszczenia zabrudzeń cementowych.

Jeżeli nowa fuga różni się od tych, spoinujących pozostałe płytki, zobacz jak odnowić fugi lub jak wymienić fugi.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Nowa podłoga na starych płytkach | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-25 14:49:45

[...] Jak usunąć jedną płytkę, by nie uszkodzić pozostałych? [...]

Wykańczanie łazienki - jak usunąć i położyć silikon? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-26 13:49:27

[...] Wymiana pęknietych płytek ceramicznych Wymiana pękniętej płytki ceramicznej nie musi wiązać się z generalnym remontem. Możemy sami usunąć u...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie