Start Arrow InstalacjeArrow Wymiana rur w instalacji grzewczej

Wymiana rur w instalacji grzewczej

Planuję zakup nowego kotła. Czy konieczna jest wymiana rur w instalacji grzewczej?

Czytelnikowi odpowiada ekspert z poznańskiej firmy Twój Instalator.

Zdarza się, że posiadana instalacja centralnego ogrzewania nie należy już do najnowszych. Wówczas wymiana niektórych elementów takich jak kocioł, grzejniki czy rury może okazać się niezbędna.

Stan instalacji centralnego ogrzewania najlepiej oceni instalator. Wynik takich oględzin niekoniecznie musi być negatywny. Może się okazać, że rury nie są zbyt skorodowane i mogą służyć jeszcze przynajmniej przez kilka lat.

Jeżeli jednak planowana jest wymiana kotła lub grzejników, powinno się najpierw zlecić instalatorowi przepłukanie instalacji grzewczej. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń stałych, na które nowoczesne kotły są bardzo wrażliwe.

Wymiana rur okaże się niezbędna także wtedy, gdy zmienia się rozmieszczenie i ustawienie grzejników albo widoczne elementy instalacji grzewczej są ukrywane w bruzdach ściennych.

Często użytkownicy centralnego ogrzewania decydują się na wymianę rur stalowych na plastikowe. W takim przypadku warto sprawdzić, czy instalator pamiętał o ich dużej rozszerzalności cieplnej i zastosował uchwyty do rur oraz tuleje dystansowe w przejściach przez ściany.

Jeżeli w domu zamontowana jest instalacja centralnego ogrzewania typu zamkniętego, warto pamiętać o ograniczeniu przedostawania się tlenu do wody grzewczej. Jeżeli więc planujemy zakup i montaż rur plastikowych, to muszą to być rury wielowarstwowe i posiadające metalową wkładkę antydyfuzyjną. Na zjawisko dyfuzji nie są podatne rury miedziane, stalowe i metalowe. W przypadku otwartej instalacji centralnego ogrzewania przenikanie tlenu przez ścianki rur nie ma większego znaczenia.

Rury znajdujące się w kotłowni, piwnicy i garażu wymagają ponadto izolacji cieplnej. Często kotły służą też do podgrzewania wody do bardzo wysokiej temperatury. Sytuacja taka ma miejsce np. w kotłach węglowych. Wówczas rury znajdujące się w pobliżu kotła powinny być dodatkowo izolowane odporną na wysoką temperaturę wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Rury biegnące dalej można izolować już zwykłą pianką polietylenową. W pomieszczeniach ogrzewanych żadna izolacja nie jest już potrzebna.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-11-24 14:41:47

W instalacjach tradycyjnych bardzo dobrze sprawdzają się rury z miedzi. W połączeniu z grzejnikami nie powodują ich korozji przez właściwość antydyfuzyjności - zapobieganie przedostawanie się do obiegu tlenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black