Planuję zakup nowego kotła. Czy konieczna jest wymiana rur w instalacji grzewczej?
Czytelnikowi odpowiada ekspert z poznańskiej firmy Twój Instalator.
Zdarza się, że posiadana instalacja centralnego ogrzewania nie należy już do najnowszych. Wówczas wymiana niektórych elementów takich jak kocioł, grzejniki czy rury może okazać się niezbędna.
Stan instalacji centralnego ogrzewania najlepiej oceni instalator. Wynik takich oględzin niekoniecznie musi być negatywny. Może się okazać, że rury nie są zbyt skorodowane i mogą służyć jeszcze przynajmniej przez kilka lat.
Jeżeli jednak planowana jest wymiana kotła lub grzejników, powinno się najpierw zlecić instalatorowi przepłukanie instalacji grzewczej. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń stałych, na które nowoczesne kotły są bardzo wrażliwe.
Wymiana rur okaże się niezbędna także wtedy, gdy zmienia się rozmieszczenie i ustawienie grzejników albo widoczne elementy instalacji grzewczej są ukrywane w bruzdach ściennych.
Często użytkownicy centralnego ogrzewania decydują się na wymianę rur stalowych na plastikowe. W takim przypadku warto sprawdzić, czy instalator pamiętał o ich dużej rozszerzalności cieplnej i zastosował uchwyty do rur oraz tuleje dystansowe w przejściach przez ściany.
Jeżeli w domu zamontowana jest instalacja centralnego ogrzewania typu zamkniętego, warto pamiętać o ograniczeniu przedostawania się tlenu do wody grzewczej. Jeżeli więc planujemy zakup i montaż rur plastikowych, to muszą to być rury wielowarstwowe i posiadające metalową wkładkę antydyfuzyjną. Na zjawisko dyfuzji nie są podatne rury miedziane, stalowe i metalowe. W przypadku otwartej instalacji centralnego ogrzewania przenikanie tlenu przez ścianki rur nie ma większego znaczenia.
Rury znajdujące się w kotłowni, piwnicy i garażu wymagają ponadto izolacji cieplnej. Często kotły służą też do podgrzewania wody do bardzo wysokiej temperatury. Sytuacja taka ma miejsce np. w kotłach węglowych. Wówczas rury znajdujące się w pobliżu kotła powinny być dodatkowo izolowane odporną na wysoką temperaturę wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Rury biegnące dalej można izolować już zwykłą pianką polietylenową. W pomieszczeniach ogrzewanych żadna izolacja nie jest już potrzebna.
Dodaj komentarz