Start Arrow WnętrzaArrow Wymiana silikonu krok po kroku

Wymiana silikonu krok po kroku

Jesień to czas grzybobrania. Z pewnością jest to bardzo przyjemna czynność pod warunkiem, że na grzyby wybieramy się do lasu, a nie do własnej łazienki.

Te łazienkowe po pierwsze, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować alergie wziewne i skórne. Po drugie, ciemne plamy powstające między kafelkami lub w rogu kabiny prysznicowej czy wanny wyglądają bardzo nieestetycznie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie łazienki przed powstawaniem grzybów i pleśni. Aby uniknąć tych problemów należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz prawidłowo dobrać i nałożyć silikon uszczelniający.

Tylko w higienicznie czystej łazience możesz pozwolić sobie na całkowity relaks.

Tylko w higienicznie czystej łazience możesz pozwolić sobie na całkowity relaks.

Co jednak zrobić, gdy grzyby już opanowały naszą łazienkę? Najlepiej wymienić stary silikon na nowy, a to – jak się okazuje – wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wybrać odpowiedni uszczelniacz i zastosować się do kilku ważnych wskazówek przy nakładaniu nowego.

Rodzaje silikonów

Na rynku istnieją dwa rodzaje silikonów przeznaczonych do uszczelniania elementów łazienkowych – octowe i neutralne. Silikon sanitarny Soudal, tzw. silikon octowy, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni ceramicznych i świetną trwałością kolorów. Ze względu na słabszą przyczepność do akrylu i PCV nie nadaje się jednak do uszczelnień wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych. Można nim zaś uszczelniać umywalkę ceramiczną czy muszlę klozetową, bądź fugować kafelki.

Do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną akrylową lub tworzyw sztucznych trzeba wybrać neutralny silikon sanitarny, przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. Neutralny silikon sanitarny firmy Soudal wzbogacony jest środkami pleśnio- i grzybobójczymi (tak jak i octowy), które zabezpieczają przed powstawaniem ciemnych wykwitów na gotowej fudze. Może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Szczególnie polecany jest do wanien i brodzików akrylowych, kabin prysznicowych ze szkła i tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do silikonu octowego nie wydziela przykrego zapachu octu i nie powoduje korozji metali. Jest zatem bardziej uniwersalny i jeśli mamy w łazience elementy wykonane z różnorodnych materiałów, do ich uszczelniania lepiej wybrać neutralny silikon sanitarny Soudal. W zależności od podłoża należy także dobrać odpowiedni kolor masy uszczelniającej. Elementy chromowane, ze szkła i srebrne najlepiej uszczelniać silikonem przeźroczystym. Wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda fuga biała.

Wymiana silikonu krok po kroku

Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, zwłaszcza jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Dlatego trzeba usunąć fugę i w jej miejsce nałożyć nowa warstwę silikonu. Można to zrobić przy pomocy zwykłego domowego ostrego noża. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić płytek i nie zarysować podłoża, np. emalii w wannie czy umywalce.

Usuwamy stary silikon

Usuwamy stary silikon

Po usunięciu resztek starego silikonu trzeba starannie wyczyścić i odtłuścić szczelinę, np. preparatem do usuwania silikonu firmy Soudal. Aby nie zabrudzić powierzchni, brzegi szczeliny zabezpieczamy taśmą malarską, którą usuwa się zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu. Po utwardzeniu silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Narożne szczeliny możemy wypełnić silikonem używając specjalnej taśmy narożnej firmy Soudal. Dzięki niej uzyskamy idealnie równie równą spoinę.

Nakładamy nową warstwę silikonu

Nakładamy nową warstwę silikonu

Suchą szczelinę wypełniamy silikonem, ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar masy. Następnie fugę należy wygładzić. Można to zrobić specjalną szpachelką lub palcem, zamoczonym wcześniej w detergencie.

Wygładzamy warstwę silikonu

Wygładzamy warstwę silikonu

Ważne jest, aby woda swobodnie spływała po fudze, a nie skupiała się w zagłębieniach. Gromadząca się w nich woda wypłukuje substancje chemiczne odpowiedzialne za zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Położona w takich warunkach fuga nie będzie w przyszłości narażona na rozrywanie przy obciążeniu wanny w czasie kąpieli.

Autor: Soudal

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty