Start Arrow InstalacjeArrow Wymiary solarów a powierzchnia czynna – zmiana warunków dopłaty

Wymiary solarów a powierzchnia czynna – zmiana warunków dopłaty

Program dopłat do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych trwa trzy lata. Mimo to NFOŚiGW wprowadza co jakiś czas zmiany w programie, które są odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku. Teraz Rada Nadzorcza NFOŚiGW przyjęła zmianę zasad udzielania dofinansowania, polegającą na uzależnieniu kwoty dopłaty od powierzchni apertury (czynnej) kolektora zamiast dotychczas obowiązującej powierzchni całkowitej kolektora.

(Wraz z pojawianiem się nowych modeli kolektorów o powierzchni czynnej znacznie odbiegającej od całkowitej, zaistniała potrzeba zmodyfikowania programu w celu zwiększenia efektywności wydawanych środków.)

W momencie przygotowania programu, dopłata do kredytu uzależniona była od powierzchni całkowitej, czyli wymiarów zewnętrznych kolektora słonecznego.  Wraz z pojawianiem się nowych modeli kolektorów o powierzchni czynnej znacznie odbiegającej od całkowitej, zaistniała potrzeba zmodyfikowania programu w celu zwiększenia efektywności wydawanych środków. Do obliczania wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło. W związku z tym wprowadzona została zamiana jednostkowego kosztu kwalifikowanego z 2 250 zł/m2 powierzchni całkowitej na 2 250 zł/m2 powierzchni apertury kolektora.

Zmiany te nastąpiły w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną.

Jakie zmiany wprowadzono dotychczas?

Nowe zasady obliczania dopłaty wchodzą w życie od 1 października 2013 roku. Od początku tego roku obowiązują modyfikacje dotyczące gwarancji. Bez względu na wybór producenta, każdy właściciel kolektorów z dopłatą NFOŚiGW, ma prawo do obligatoryjnej, 5-letniej gwarancji na podzespoły urządzenia oraz 3-letnią rękojmię na montaż zestawu kolektorowego. Taką zmianę wprowadzono po stwierdzonych przypadkach z których wynikało, że niefachowy montaż istotnie zmniejszał sprawność dobrych jakościowo urządzeń.

Następna »

Autor: NFOŚiGW

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje