Start Arrow InstalacjeArrowInstalacje elektryczneArrow Wymieniamy bezpieczniki

Wymieniamy bezpieczniki

W naszych mieszkaniach jest mnóstwo urządzeń zasilanych energią elektryczną. Na ich straży stoją zabezpieczenia instalacyjne, które w przypadku zbyt dużego przepływu (natężenia) prądu przepalają się, wyłączając obwód elektryczny, a tym samym podłączony do niego sprzęt.

Bezpieczniki instalacyjne są najczęściej stosowanymi bezpiecznikami w budownictwie mieszkaniowym. Niezależnie od rodzaju zawierają one dwie zasadnicze części: gniazdo i wymienialną wkładkę topikową.

Bezpiecznik topikowy

To najstarszy i najczęściej stosowany w starszych instalacjach typ zabezpieczenia obwodów elektrycznych. Znajduje się w nim cienki drucik, który nagrzewa się podczas przepływu prądu i przy nadmiernym obciążeniu obwodu stapia się, przerywając przepływ prądu. Korek musi być wymieniony.

Bezpieczniki topikowe powinno się dobierać według charakteryzującego je prądu znamionowego – może być on produkowany na przykład na 4, 16 czy 25 A. Prąd znamionowy jest to takie natężenie prądu, po którego przekroczeniu korek powinien przepalić się.

Wybór bezpiecznika zależy również od rodzaju obwodu oraz od tego, z jakie obciążenie ma urządzenie do niego przyłączone.

Niewłaściwe naprawianie bezpiecznika za pomocą miedzianego drutu, czyli tzw. watowanie może zawyżyć wartość prądu znamionowego i zamiast korka uszkodzi się urządzenie.

Wymieniając przepalony bezpiecznik musimy pamiętać, aby przed założeniem nowego koniecznie wyłączyć z sieci wszystkie odbiorniki. Używajmy bezpieczników z takim samym prądem znamionowym i takiego samego typu, jak poprzedni. I miejmy je zawsze w zapasie.

Bezpiecznik automatyczny

Kolejny typ bezpiecznika jest zamiennikiem bezpiecznika topikowego. Wewnątrz umieszczone zostały wyzwalacze, powodujące rozłączenie sprzężonego z bezpiecznikiem układu stykowego w momencie przepływu prądu o zbyt dużej wartości. Automatyzm w tym bezpieczniku polega na tym, że w momencie awarii przycisk załączający wyrzucony zostaje na zewnątrz. Nie musimy zatem wymieniać korka a jedynie wcisnąć ponownie przycisk do środka, co daje nam nie tylko większą wygodę w użytkowaniu bezpieczników, ale także poczucie bezpieczeństwa. Korki automatyczne są znacznie bardzie trwałe niż bezpieczniki topikowe, prąd znamionowy jest utrzymywany nawet po ich wielokrotnym zadziałaniu.

Wyłączniki nadprądowe

wylacznik_nadpradowy_S301_B16_1.jpg

Ich głównym zadaniem jest ochrona całej instalacji elektrycznej i odbiorników do niej przyłączonych. Wyłączniki nadprądowe działają samoczynnie z chwilą, gdy prąd przez nie płynący przekroczy bezpieczną wartość. Po usunięciu zwarcia można je ponownie włączyć a bezpiecznik – wymienić na nowy.

Do ich modułowej budowy dostosowana została konstrukcja tablicy elektrycznej.

W rozdzielnicy, oprócz przeznaczonych do ochrony poszczególnych obwodów wyłączników nadprądowych, znajdują się:

– rozłączniki izolacyjne – stosowane są głównie w wejściu instalacji, służąc do rozłączania obwodów elektrycznych i stworzenia w nich przerwy izolacyjnej. Jest to bardzo przydatne przy różnego rodzaju pracach modernizacyjnych czy remontowych w domu (np. bezpieczna wymiana gniazdka),

– wyłączniki różnicowoprądowe – ich głównym zadaniem jest ochrona użytkowników instalacji przed skutkami porażenia prądem elektrycznym,

wylacznik_r__znicowopradowyP302_1.jpg

– ochronniki (ograniczniki) przeciwprądowe – obniżając wartość przepięć w instalacjach, spowodowanych np. uderzeniem pioruna,Ochronnik_przeciwprzepieciowy_1.jpg chronią przed zniszczeniem sprzęt elektroniczny AGD i TV do nich przyłączony. W instalacji domowej stosuje się trzy klasy ograniczników: klasa B (podstawowa) – wymagana tam, gdzie może nastąpić bezpośrednie lub bliskie uderzenie pioruna; klasa C (wyższa) – w zestawie z ochronnikiem z klasy B redukuje przepięcia do poziomy 1,5 kV bezpiecznego nawet dla czułego sprzętu elektronicznego; klasa D (najwyższa) – montowane są bezpośrednio w urządzeniach odbiorczych.

Dodatkowymi urządzeniami w wyposażeniu tablicy elektrycznej są:

– lampki sygnalizacyjne – informujące użytkownika o obecności napięcia w określonych punktach przyłączeniowych instalacji elektrycznej;

– programatory – do załączania obwodów specjalnyc (oświetlenie przed domem, oświetlenie ogrodu)

– styczniki do załączania obwodów specjalnych (hydrofor)

– inne aparaty zależnie od potrzeb.

Rozdzielnica

Rozdzielnica_Nedbox_1.JPG

Obecnie w domach najczęściej stosowane są rozdzielnice z tworzywa sztucznego, początkowo produkowano je z metalu. Drzwiczki, wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub aluminium, albo wykończone powłoką w różnych kolorach mogą wkomponować się w wystrój wnętrza.

Rozdzielnice nie muszą być wyposażone w licznik elektryczny. Obecnie dla wygody użytkowników i inkasenta, licznik montuje się poza rozdzielnią, w miejscu dogodnym do odczytu, najlepiej na zewnątrz budynku:

– na ścianie domu,

– w skrzynce licznikowej zamontowanie w linii ogrodzenia obok złącza kablowego.

Skrzynka licznikowa powinna być na takiej wysokości, aby licznik w niej zamontowany był na wysokości minimum 80 cm od ziemi.

Modernizacja rozdzielni

Wymiana starej tablicy elektrycznej z bezpiecznikami topikowymi na nową wyposażoną w wyłączniki nadmiarowoprądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe powinna być połączona także ze zmianą instalacji elektrycznej. Modernizacja, choć uciążliwa, poprawi jednak komfort i bezpieczeństwo użytkowania całego układu. Wyeliminowana jest bowiem konieczność wymiany bezpieczników w razie awarii – wystarczy po usunięciu usterki przestawić dźwigienkę bezpiecznika modułowego, by ponownie załączyć napięcie.

Ważne jest, by wydzielić osobne obwody elektryczne dla danych urządzeń, aby awaria jednego urządzenia nie powodowała usterek pozostałych.

Należy pamiętać, że wymiana tablicy rozdzielczej powinna być poprzedzona opracowaniem projektu modernizacji instalacji elektrycznej. Musimy ją również uzgodnić z Zakładem Elektrycznym. Wykonanie instalacji powinniśmy zlecić specjalistom. Elektryk z uprawnieniami kwalifikacyjnymi na napięcie do minimum 1 kV, nadawanymi między innymi przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i odnawianymi co 5 lat, zapewni nam nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Autor: Legrand Polska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-07-12 18:08:20

"Niewłaściwe naprawianie bezpiecznika za pomocą miedzianego drutu, czyli tzw. watowanie może zawyżyć wartość prądu znamionowego i zamiast korka uszkodzi się urządzenie.Prąd znamionowy jest to takie natężenie prądu, po którego przekroczeniu korek powinien przepalić się." Korki to sobie możesz kupić na odpuście - do korkowca. W instalacji elektrycznej są BEZPIECZNIKI!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje elektryczne