Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Wymieniamy fugi między płytkami

Wymieniamy fugi między płytkami

Płytki ceramiczne to wciąż najbardziej popularny sposób wykańczania podłóg i ścian w kuchni czy łazience. Są to pomieszczenia, w których ważne jest zachowanie porządku i higieny.

Czyszczenie płytek ceramicznych nie jest trudne, ważne jednak, by wykańczając kuchnię i łazienkę wybrać produkty, które są odporne na działanie detergentów i nie blakną pod ich wpływem.

Często jednak czyszczenie fug między płytkami jest znacznie trudniejsze, szczególnie jeśli nie robimy tego systematycznie. By wnętrza łazienek czy miejsca, w których szykujemy posiłki nie odstraszały brudnymi i zatłuszczonymi spoinami, niekiedy musimy je po prostu wymienić na nowe.

Wymiana fug krok po kroku

 • Najpierw usuwamy starą fugę.
  Jest to zadanie czasochłonne i wymaga sporo dokładności i cierpliwości. Musimy po prostu wyskrobać starą fugę za pomocą np. śrubokręta z płaską końcówką lub specjalnymi rylcami. Uważajmy przy tym, żeby nie uszkodzić płytki.
  Dużo prostszym sposobem jest zastosowanie specjalnych końcówek na wiertarkę, np. do szlifowania fug.
  Stara spoina musi być dokładnie usunięta, rozkruszone fragmenty może zebrać odkurzaczem.

(Specjalne nakładki na wiertarkę pomogą nam szybko i bez trudu usunąć starą fugę)

 • Przygotowując nową fugę, zwróćmy uwagę dokładnie na informacje podane przez producenta na opakowaniu. Tylko przygotowanie zgodnie z instrukcją da nam pewność, że nowe fugi będą trwałe i wytrzymałe.
 • (Spoiny powinny być równomiernie nałożone)

  Rozprowadzamy nowe fugi, zagarniając je do szczeliny za pomocą gumowej szpachelki lub packi. Nie używajmy ostrych narzędzi, by nie uszkodzić płytek i nie zrobić rys w nowej zaprawie.
  Ubijamy dokładnie fugę, by jej grubość była na całej długości taka sama, zbierając packą nadmiar zaprawy.

 • Teraz musimy wygładzić powierzchnię fugi. Sprawdźmy na opakowaniu ile mamy na to minut, najczęściej gładzimy powierzchnię po 10 minutach od nałożenia fugi.
  Do wygładzania fug stosujemy wilgotną gąbkę. Często do prac remontowych stosujemy gąbki, które niegdyś służyły nam jako myjki, teraz zniszczone leżą wśród narzędzi. To nie jest dobry pomysł, stara gąbka może się kruszyć i pozostawiać ryski i włókna na fudze. Bezpieczniej będzie jeśli użyjemy nowej gąbki.
 • Następnie musimy wyczyścić płytki, na których znajduje się zaprawa. Nie zwlekajmy z tym, by fuga nie stwardniała na kafelku.
  Czyszczenie płytek warto przeprowadzić kilka razy, by nie zostały na nich nieestetyczne zacieki. Używamy do tego wody i gąbki. Jeżeli zaprawa stwardniała nam na płytkach, konieczne będzie użycie specjalnych preparatów do czyszczenia płytek.
 • Impregnacja nowych fug sprawi, że będą one bardziej wytrzymałe i odporne na zabrudzenia, oraz nie wyblakną. Impregnaty ochronią również spoiny przed grzybem czy pleśnią.

Pielęgnacja fug

Jak czyścić fugi, by długo cieszyły nasze oczy? Regularnie. Nie dopuśćmy do sytuacji, gdy między płytkami znajdzie się kilka warstw brudu, kurzu czy tłuszczu.

(Regularne czyszczenie fug pozwoli nam zachować higieniczną czystość w łazience)

Fugi czyścimy za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, co ułatwi nam dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. w miejscu połączenia ściany i podłogi. Fugę spryskujemy detergentem, który używamy do czyszczenia innych powierzchni. Jeżeli zabrudzenia są silne, warto kupić specjalny środek do czyszczenia fug.

Po czyszczeniu warto spoiny ponownie zaimpregnować.

Pamiętajmy, że nie zawsze usuwanie starych fug jest niezbędne. Jeżeli zaprawa nie jest popękana, a my chcemy ją jedynie odświeżyć, wystarczy, że użyjemy specjalnej farby do fug.

Zobacz także:


Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie