Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Wyposażenie szafek: ciekawe pomysły na segregację śmieci

Wyposażenie szafek: ciekawe pomysły na segregację śmieci

Od lipca rozpoczyna się ekologiczna rewolucja: w życie wchodzi nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zachętą dla mieszkańców do segregacji odpadów są niższe koszty za wywóz śmieci, w niektórych gminach stawki są nawet dwukrotnie niższe. Jeżeli w czerwcu zadeklarowaliśmy chęć segregacji, w trosce o środowisko czy własny portfel, to ostatni moment na poszukiwanie rozwiązań, które nam segregację ułatwią.

Segregacje śmieci ułatwią nam pojemniki i kosze, w które warto wyposażyć szafkę w kuchni. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie odpowiednich pudełek sprawdźmy:

  • jaki system segregowania odpadów obowiązuje w gminie, gdzie mieszkasz. W urzędzie gminy lub u administratora budynku należy sprawdzić, na ile frakcji będą sortowane odpady. To ułatwi nam podjęcie decyzji ile i jakie pojemniki będą nam potrzebne.
  • ile i jakie śmiecie najczęściej produkujemy. Jeżeli rzadko używamy słoików, pojemnik na szkło nie będzie musiał zajmować dużo miejsca, pozostawiając przestrzeń na duży pojemnik na plastik.
Wielkość pojemników powinna być dopasowana do ilości odpadów, które produkujemy – a więc pojemniki na te odpady, które wyrzucamy najwięcej powinny być największe i łatwo dostępne. 

fot. Pojemniki  RATIONELL IKEA

W szafkach kuchennych, szczególnie tych pod zlewem, możemy zmieścić kilka koszy. Te najmniejsze można zawiesić na drzwiczkach. 

fot. Pojemniki RATIONELL IKEA

Dobrym rozwiązaniem w małych wnętrza są kosze, które można ustawiać jeden na drugim, co pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też stworzyć pojemny system do segregowania wielu frakcji odpadów. Dużą zaletą tych pojemników jest także praktyczna przykrywka umieszczona z boku. 

fot. Pojemniki SORTERA IKEA

Zainstalowanie sortowników nie wymaga remontu ani nawet więcej miejsca w kuchni. W standardowej szafce o szerokości 60 cm z powodzeniem zmieści się zestaw do sortownia nawet czterech rodzajów odpadków. 

fot. Pojemniki firmy Franke

Gotowe systemy sortowników nadają się do standardowych szafek o szerokościach od 30 do 90 cm oraz do zabudowy narożnej. 

fot. Pojemniki firmy Franke

Ze względów higienicznych, pojemniki przeznaczone na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia powinny być wyposażone w pokrywki. 

fot. Pojemniki z serii RATIONELL IKEA

Śmiecie można segregować wszędzie. Jeżeli nie mamy miejsca w kuchni, wydzielmy je w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Nawet w garderobie możemy postawić torby, w których składować będziemy makulaturę. 

for. Torby DIMPA IKEA

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Urządzanie kuchni - jak obliczyć wydajność okapu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-20 12:24:42

[...] który od wielu sezonów jest na topie. Kuchnia w stylu retro cieszy... więcej    Wyposażenie szafek: ciekawe pomysły na segregację śmieci Drewniane blaty – co warto wiedzieć? Aranżacje kuchni: mała kuchnia z wielkim [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty