Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Wyspowy, sufitowy czy kominowy – wybieramy okap kuchenny

Wyspowy, sufitowy czy kominowy – wybieramy okap kuchenny

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez okapu. Jednak szeroka oferta dostępnych na rynku rozwiązań utrudnia wybór właściwego urządzenia. Jakie możliwości montażowe oferują nam okapy kominowe? Co powinniśmy wiedzieć o modelach sufitowych, zanim zdecydujemy się na ich zakup? W końcu – w jakich sytuacjach idealnym urządzeniem będzie okap wyspowy? Wyjaśniamy, co kryje się pod tymi pojęciami.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów różniących się konstrukcją budowy i sposobem montażu. Do wyboru mamy m.in. okapy kominowe, wyspowe czy sufitowe. Ich wybór podyktowany jest w dużej mierze możliwościami montażu, wielkością powierzchni kuchni, usytuowaniem otworu wentylacyjnego i kuchenki.

Okapy kominowe

Największą popularnością cieszą się okapy kominowe. Montowane są bezpośrednio nad płytą grzewczą, przy ścianie, często w przestrzeni międzyszafkowej. Jak sama nazwa wskazuje, okapy kominowe podłączane są do kanału wentylacyjnego, umożliwiając odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Powoduje to wzrost wydajności, a sama eksploatacja okapu jest tańsza.

Co zrobić w sytuacji, gdy szyb wentylacyjny zlokalizowany jest w pewnym oddaleniu od miejsca docelowego montażu okapu?

Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design:
Wybierając okap kominowy, zwróćmy uwagę na to, czy dany model może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg i pochłaniacz. Oznacza to, że urządzenie sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których podłączenie do szybu wentylacyjnego nie jest możliwe. Dzięki zamontowaniu filtrów węglowych, okap pracuje jako pochłaniacz i skutecznie oczyszcza powietrze.

W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Testy pokazują, że okapy zainstalowane jako pochłaniacz są jednak mniej skuteczne niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem. Kolejnym minusem pochłaniaczy jest wyższa cena eksploatacji, co wynika z konieczności regularnej wymiany filtrów węglowych.

(Ukośna forma sprawia, że zajmują one mniej miejsca nad płytą, pozwalając na swobodne ruchy osoby przygotowującej posiłek. fot. Ciarko Design)

Okapy sufitowe

Posiadacze większych kuchni, dla których decydującą kwestią jest minimalizm w aranżacji wnętrza i „ukrycie” sprzętu AGD, mogą śmiało rozważyć zakup modelu sufitowego. Okapy te zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na oryginalny design i technikę montażu, który, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w suficie.

Kamil Machura, Ciarko Design:
Niewątpliwą zaletą okapów sufitowych jest możliwość instalacji silnika w oddaleniu od korpusu za pomocą specjalnego przewodu, np. na poddaszu. Okapy tego rodzaju są najczęściej zaawansowane technologicznie. Montaż nie sprawia trudności, a urządzenie jest praktycznie całkowicie zintegrowane z sufitem. To szczególnie istotne dla osób poszukujących nowoczesnego, minimalistycznego designu, dla których sprawą kluczową jest jak największa ilość wolnej przestrzeni w kuchni.

(Montaż okapu w zabudowie sufitowej sprawia, że urządzenie staje się niemal niewidoczne dla użytkownika. fot. Ciarko Design)

Okapy wyspowe

Jeżeli nasze stanowisko do gotowania zlokalizowane jest w pewnym oddaleniu od ścian i funkcjonuje jako tzw. wolnostojąca wyspa kuchenna, idealnym rozwiązaniem jest okap wyspowy. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością i bardzo ciekawym wzornictwem. Ze względu na fakt, że okap podwieszony jest przeważnie w centralnym punkcie pomieszczenia, producenci sporą uwagę poświęcają designowi produktu, który powinien idealnie komponować się z meblami i pozostałymi urządzeniami AGD.

Kamil Machura, Ciarko Design:
Okapy wyspowe to grupa produktów montowanych do sufitu, bezpośrednio nad kuchenką, do przewodu kominowego. W sytuacji montażowej, w której nie ma możliwości podłączenia okapu do otworu wentylacyjnego, urządzenie pracuje w trybie zamkniętym. Szczególny nacisk położony jest na design urządzenia. Wysokiej jakości materiały, interesująca forma, dbałość o detal – okap wyspowy, obok funkcji użytkowej, musi być także ozdobą kuchni.

(Okap wyspowy powinien więc nie tylko pochłaniać wszelkie zapachy, ale również wyglądać ciekawie. fot. Ciarko Design)

Wybierając okap uwzględnijmy przede wszystkim techniczne możliwości instalacji okapu w naszej kuchni. Nie zapominajmy jednak, że dzięki rozwojowi technologii i produktu, okap kuchenny to już nie tylko urządzenie pochłaniające nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. To także funkcjonalny sprzęt, będący źródłem dodatkowego oświetlenia, nadający wnętrzu nowoczesnego, niebanalnego charakteru. Dlatego zwróćmy uwagę na rozwiązania proponowane w danym modelu, takie jak: sterowanie dotykowe, wskaźnik nasycenia filtrów, czujnik zapachów, czy energooszczędność silników w postaci niskiego poboru mocy na pierwszym biegu.

Ważna jest także jakość wykonania – to, z jakich materiałów wykonany jest nasz okap, przełoży się w przyszłości m.in. na łatwość utrzymania go w czystości.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

dosia Odpowiedz 2017-12-19 10:15:40

Jak kanał wentylacyjny to już nie mamy wyboru i montujemy okap kominowy, ale nie ma czym się martwić bo to najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązanie na usuwanie oparów, ale niektórzy szukają bardziej bajeranckich rozwiązań lub nie maja kanału w kuchni i decydują sie na okapy sufitowe czy wyspowe.

globalny Odpowiedz 2017-08-22 19:19:39

Z sufitowych okapów wybieram ten: globalo.pl/bialy-okap-sufitowy-liveno-100-2-white-eko-max-silnikiem/, mega wydajny, a do tego działa w trybie i wyciągu i pochłaniacza - czyli można montować go w mieszkaniach z obiegiem otwartym i zamkniętym.

Globalo Odpowiedz 2017-04-24 16:05:30

Dobrze dobrany okap musi przefiltrować całe powietrze w kuchni min. 6 razy. Aby obliczyć najlepszą wydajność dla swojej kuchni robisz tak: wystarczy pomnożyć powierzchnię w m2 przez wysokość kuchni i wynik pomnożyć przez 6, 9 lub 12 w zależności od biegu (minimalny, średni, maksymalny).

Dorota Odpowiedz 2017-02-06 22:40:21

W zależności od tego, jaką kuchnię mamy, jakiej wielkościitd. wybieramy okap - proste:) Po więcej informacji i porad zapraszam do strony okapykuchenne.pl, można tam znaleźć mnóstwo informacji:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Sufitowa Rondo 61 Black

  • Forma do babek QUARTET GOLD

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza