Start Arrow Budowa domuArrow Wytyczanie fundamentów na działce

Wytyczanie fundamentów na działce

Zanim rozpoczniemy roboty budowlane, musimy zaznaczyć dokładne miejsce, w którym ma stanąć nasz dom jednorodzinny. Miejsce to określone zostało w pozwoleniu na budowę i tylko zgodnie z dokumentem możemy wytyczyć budynek na działce.

Wytyczenie budynku na działce to zadanie dla geodety. Możemy poszukać specjalisty za pośrednictwem urzędu gminy. Wygodnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy kupili projekty domów w DOM.pl, jest skorzystanie z Punktów Doradztwa i Odbioru Projektu. Naszymi partnerami są uznane i doświadczone firmy geodezyjne z całej Polski. Najlepiej jest właśnie zatrudnić lokalnego profesjonalistę, który działa na danym terenie – zna okolicę, rodzaj gruntu i… miejscowych urzędników.

Zobacz mapę Punktów Doradztwa i Odbioru Projektu – znajdź punkt w swojej okolicy

Zadaniem geodety jest wytyczenie na działce wszystkich charakterystycznych punktów oraz osi geometryczne budynku, na podstawie tego, co zawierają zatwierdzone przez urząd projekty domów. Istnieje kilka metod wytyczania budynku, najpopularniejsze to palikowanie i metoda ław drutowych.

(Tylko uprawniony geodeta może wytyczyć budynek na działce)

Palikowanie polega na oznaczeniu punktów charakterystycznych budynków – miejsca przecięcia się osi głównych budynków lub w narożnikach – przez wbicie palików w ziemię. Droższą metodą jest zaznaczenie osi domu za pomocą ław drutowych. Wbija się paliki, do których przybija się wypoziomowane deski, następnie wyznacza osie geometryczne budynku za pomocą napiętego drutu.

Osie budynku należy bardzo starannie wyczytać z projektu domu. Nie muszą one bowiem przebiegać dokładnie w środku ściany. Często są to osie warstwy konstrukcyjnej ścian parteru.

Wytyczenie budynku na działce powinno być wykonane bardzo solidnie, by ani ławy, ani paliki nie zmieniały swojego miejsca np. pod wpływem silnego wiatru. O tym, ile punktów powinien wyznaczyć geodeta, decyduje kierownik budowy. Ich liczba zależy od kształtu fundamentów – im jest on bardziej skomplikowany, tym więcej punktów powinno się wyznaczyć.

Oczywiście od liczby punktów zależy również cena usługi geodezyjnej. Średnio przyjmuje się, że koszt wytyczenia fundamentów wynosi ok. 500 zł, z tym, że cena może być różna w zależności od regionu.

Geodeta, który wykona wytyczenie budynku, dokonuje również wpisu do dziennika budowy. Zlecamy mu również sporządzenie w skali 1:500 mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu