Start Arrow Budowa domuArrow Wytyczenie geodezyjne budynku

Wytyczenie geodezyjne budynku

Wszystkie obiekty budowlane, na realizację których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, czyli także domy jednorodzinne, objęte są obowiązkiem wytyczenia geodezyjnego.

Uwaga! Niekiedy, w drodze decyzji, organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada obowiązek wytyczenia geodezyjnego również na niektóre obiekty, których budowy wymaga tylko zgłoszenia.

Zobacz także:

Wytyczenie budynku na działce należy do prac przygotowawczych, za przeprowadzenie których odpowiedzialny jest kierownik budowy. Wytyczenie geodezyjne w terenie musi być zgodne z wydaną decyzją o pozwoleniu na budowę, a co za tym idzie, z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz tym, co przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wytyczany budynek musi być odpowiednio usytuowany względem sąsiednich budynków istniejących i tych, na których realizację została wydana zgoda oraz względem granic działek.

(Wytyczenie charakterystycznych punktów budynku.)

Kierownik budowy może zlecić wytyczenie geodezyjne tylko uprawnionemu geodecie. Wytyczenie geodezyjne polega na zamontowanie w gruncie znaków geodezyjnych, które wyznaczają główne osie budynku (naziemne i podziemne). Zaznacza się również charakterystyczne punkty domu oraz tzw. repery, czyli stałe punkty wysokościowe. Oznaczony zostaje także zarys przyszłych ław fundamentowych.

Oznaczenia powinny być trwałe i wytrzymać przynajmniej cały etap prac stanu surowego, na czas prowadzenia prac ziemnych można zwinąć ławy drutowe, by po ich zakończeniu na nowo je rozciągnąć.

Po zakończeniu prac geodezyjnych, związanych z wytyczeniem budynku na działce, geodeta zobowiązany jest do odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy, a także musi przekazać inwestorowi (lub kierownikowi budowy) szkice wytyczenia.

Kiedy budowa domu się zakończy, geodeta dokonuje tzw. geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, która potwierdzi zgodność wybudowanego budynku z wytyczeniem geodezyjnym, mającym miejsce przed rozpoczęciem budowy.

Kwestie związane wytyczenia geodezyjnego w terenie określa ustawa Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Redakcja DOM.pl
Redakcja DOM.pl Odpowiedz 2015-04-01 14:05:42

Redakcja jest raperką :) Poprawione

bobo Odpowiedz 2015-04-01 11:58:09

sam pan jesteś "raper" panie redakcja

Termin rozpoczęcia budowy domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-25 12:58:24

[...]  Wytyczenie geodezyjne budynku [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T