Start Arrow Budowa domuArrow Z czego parapet zewnętrzny?

Z czego parapet zewnętrzny?

Główną funkcją parapetów zewnętrznych, tzw. podokienników, jest ochrona ścian pod oknem przed zawilgoceniem, powstałym na skutek wody opadowej. Montaż parapetów wymaga jednak solidnej izolacji, gdyż w miejscu łączenia okna z parapetem najczęściej powstają mostki termiczne.

Parapety zewnętrzne montuje się po osadzeniu okna w otworach ściennych. Uszczelnić je należy pianą poliuretanową, a następnie zastosować dodatkową izolację przeciwwilgociową, ułożoną od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Stronę wewnętrzną najczęściej izoluje się folią paroszczelną, natomiast od zewnątrz należy zastosować taśmę paroprzepuszczalną, uszczelniając połączenie ościeżnicy i muru.

Aby woda prawidłowo kapała, parapety należy zamontować pod kątem ok. 5 stopni. Kampinos, czyli uformowanie zewnętrznej krawędzi, powinien wystawać co najmniej 3 cm poza ścianę, dzięki czemu woda nie będzie zaciekać pod spód parapetu.

Parapety zewnętrzne można – i warto – dobrać pod kolor i rodzaj elewacji, by z budynkiem tworzyły jednolity charakter i styl. Przede wszystkim jednak parapet musi spełniać swoje podstawowe zadania, musi być więc wykonany z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na czynniki atmosferyczne.

Z czego wykonane są podokienniki?

Parapety stalowe ocynkowane – parapety zewnętrzne wykonane ze stali są najpopularniejszym, bo najtańszym i najłatwiej dostępnym rodzajem. Blacha pokryta jest warstwą antykorozyjną np. z poliesteru. Dodatkowo powleczona jest lakierem dekoracyjnym, który zastosować można w dowolnym kolorze tak, by jak najefektowniej komponował się z elewacją budynku. Najczęściej wykonywane są na wymiar.

Parapety aluminiowe – są grubsze niż parapety stalowe. Ich szerokość dochodzi do 360 mm, przy czym długość może być dowolna, dostosowana do stolarki okienne. Ich powierzchnia zabezpieczona jest przed korozją przez anodowanie (czyli obróbce warstwą tlenku). Wtedy dostępne są w naturalnych kolorach: brązowym czy ciemnobrązowym. Inne kolory osiąga się przez powleczenie lakierem proszkowym. Aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne, ale mają większą wydłużalność termiczną, przez co należy stosować parapety ok. 1,5 mm krótsze niż szerokość ościeżnicy.

Parapety z kamienne – do wykonania parapetów zewnętrznych najczęściej stosuje się granit. Jest to materiał trwały i odporny na ścieranie. Dzięki łatwej obróbce może nadać parapetowi dowolny kształt. Oryginalny wygląd zapewni również polerowanie, szlifowanie czy łupanie. Parapety granitowe wykonywane są najczęściej na zamówienie. Jest to droga inwestycja, ale granit jest odporny na czynniki atmosferyczne i doskonale nadaje się na okładziny zewnętrzne. Rzadziej spotyka się parapety z piaskowca.

Parapety PVC – powierzchnię piankowego lub twardego PVC pokrywa się laminatem, co zapewnia szeroki wybór kolorów podokienników. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, ponadto są odporne na czynniki atmosferyczne i rdzę.

Parapety z żywicy epoksydowej – parapety zewnętrzne wykonane z żywicy zbrojonej włóknem szklanym, są odporne na rdzę i bardzo wytrzymałe. Wykonywane są na zamówienie, zarówno jako nowe podokienniki, jak i nakładki na stare parapety. Istotną zaletą jest tłumienie hałasów np. kapiącego deszczu. Nie są dostępne w wielu kolorach, najczęściej jest to biel, brąz lub kolor czarny. Mogą również imitować kamień.

Parapety z ceramiki – cegły i kształtki klinkierowe mogą nadać parapetowi dowolny kształt. Klinkier jest nienasiąkliwy, odporny na czynniki atmosferyczne i wytrzymały. Parapety zewnętrzne wykonuje się również ze szkliwionych płytek ceramicznych, które mają również wysokie właściwości na okładzinę zewnętrzną.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Kinkiet Amelia White

  • Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • OTTENBY lampa wisząca kryształ

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Obejrzyj zdjęcia domowników