Start Arrow InstalacjeArrow Z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna?

Z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna?

Odpowiednia izolacja przegród budowlanych, szczelne okna i drzwi w domach energooszczędnych sprawiają, że ruch powietrza w takim domu jest utrudniony. Wentylacja mechaniczna nie tylko doprowadzi świeże powietrze do wnętrz, ale również dzięki wymiennikowi ciepła, pomoże obniżyć nam koszty ogrzewania. Z czego składa się instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej?

Dobrze zaprojektowana instalacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym powoduje znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku i poprawia komfort mieszkalny.

Z jakich elementów składa się instalacja i na co należy zwrócić uwagę podczas wykonywania projektu podpowiadają eksperci z firmy Pro-Vent.

Instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej dla domu jednorodzinnego składa się z czerpni, wyrzutni, centrali wentylacyjnej z rekuperatorem, kanałów głównych i odgałęźnych oraz anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Scharakteryzujmy poszczególne elementy wentylacji.

(Wentylacja nawiewno-wywiewna w domu jednorodzinnym, rys. Pro-Vent)

1. Czerpnia

Czerpnia służy do zasysania z zewnątrz świeżego powietrza. Zbudowana jest z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej, niezbędnej dla zminimalizowania strat ciśnienia oraz kołnierza do podłączenia kanału.

Najlepszym miejscem na montaż czerpni są ściany zewnętrzne budynku, najlepiej od strony nawietrznej budynku. Dzięki temu wytworzy się pewne nadciśnienie nawiewu względem wywiewu, korzystne w przypadku, gdy urządzenie z różnych przyczyn przestanie pracować. Należy też zwrócić uwagę, by czerpnia znajdowała się z dala od okien.

Jeśli do czerpni nie będziemy mieć łatwego dostępu, w celu jej konserwacji, nie powinniśmy stosować siatek ochronnych w kratkach. Z czasem gromadzące się na siatce zanieczyszczenia spowodują dodatkowe, znaczne opory i mogą być źródłem hałasu.

2. Wyrzutnia

Wyrzutnia służy do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz. Budowa wyrzutni jest podobna do budowy czerpni i urządzenie można również zamontować na ścianie zewnętrznej budynku. Przedtem trzeba jednak sprawdzić, czy powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia.
Ponadto przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien – co najmniej 8 m. Okna znajdujące się w tej samej ścianie oddalone muszą być w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a te znajdujące się powyżej lub poniżej wyrzutni – co najmniej 2 m.

Jeżeli czerpnia i wyrzutnia znajdują się na tej samej ścianie zewnętrznej, to odległość od urządzeń musi wynosić co najmniej 1,5 m.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że wyrzutnia może być źródłem hałasu. Dlatego projekt instalacji nie powinien przewidywać jej montażu nieopodal okna do sypialni.

3. Centrala wentylacyjna

Dobór odpowiedniej centrali wentylacyjnej z rekuperatorem dla danego domu ma kluczowe znaczenie dla optymalnej pracy całego systemu. Dobierając dla domu jednorodzinnego odpowiednie urządzenie spośród różnych ofert dostępnych na rynku, projektant i inwestor powinni brać pod uwagę następujące parametry:

  • ciężar urządzenia,
  • wytwarzany przez centralę hałas,
  • poziom odzysku ciepła (powinny być podane wykresy sprawności wymiennika ciepła dla tzw. powietrza suchego),
  • zużycie prądu (urządzenie pracuje 24 godzin na dobę!),
  • koszty i dostępność filtrów powietrza (wymiana filtrów co 3-4 miesięcy, niektóre sprowadzane urządzenia wymagają kosztownych kaset),
  • niezawodność wentylatorów (tylko stosowanie wentylatorów renomowanych producentów gwarantuje niezawodną wieloletnią pracę).

Centrala wentylacyjna pracująca w domu mieszkalnym powinna charakteryzować się parametrami technicznymi przy jak najprostszej konstrukcji.

Centralę wentylacyjną ustawiamy na stabilnym podłożu poddasza, piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego. Pamiętajmy, by znajdowała się jak najdalej od sypialni, z uwagi na możliwy hałas pracującego urządzenia.

Centrala wentylacyjna podłączana jest do sieci 230V poprzez gniazdo jednofazowe z uziemieniem. Należy również pamiętać o podłączeniu do sieci kanalizacyjnej lub do specjalnego zbiornika odpływ skroplin. wybierając tę drugą opcję, trzeba wziąć pod uwagę, że czasami ilość wydzielanego kondensatu jest naprawdę spora.

Na koniec pamiętajmy o przełączniku regulacji wydajności wentylacji – ten montujemy np. na ścianie w kuchni bądź w innym łatwo dostępnym miejscu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zalety wentylacji mechanicznej | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-30 12:47:22

[...] Z jakich elementów składa się wentylacja mechaniczna? Odpowiednia izolacja przegród budowlanych, szczelne okna i drzwi w domach... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje