Start Arrow InstalacjeArrow Za wyrzucenie świetlówki grozi kara

Za wyrzucenie świetlówki grozi kara

Zimowe wyprzedaże to dobry czas na nowy sprzęt RTV i AGD. Stare lodówki, telewizory czy nawet świetlówki nie możemy jednak wyrzucić do zwykłego kontenera czy kosza na śmieci. ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być bowiem składowany w specjalnych punktach, gdzie poddany zostanie recyklingowi.

(Na produktach przeznaczonych do recyklingu umieszczony jest znak przekreślonego kosza na śmieci.)

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która dostosowała nasze prawodawstwo do unijnego, mamy obowiązek segregowania odpadów elektrycznych i elektronicznych i oddawania ich do odpowiedniego punktu zbierania. Za wyrzucenie ich do kosza, postawienie przed blokiem czy wywiezienie do lasu(!) grozi grzywna od 50 do 5000 zł.

Oprócz „dużego” sprzętu, takiego jak lodówki, pralki, telewizory itp. za ZSEE uznany jest również drobny sprzęt RTV i AGD, np. tostery, suszarki czy telefony komórkowe, a także świetlówki oraz baterie czy zabawki, które mają elektroniczne części składowe. Nie możemy wyrzucić ich do kosza na śmieci razem z innymi odpadami (pełną listę ZSEE znaleźć można w ww ustawie).

(Stary sprzęt, elektroniczne zabawki czy gadżety, urządzenia wentylacyjne, klimatyzacyjne i alarmowe, a także baterie i świetlówki nie mogą być wyrzucane na zwykły śmietnik.)

Co zrobić z odpadami szkodliwymi?

ZSEE uznane są za odpady szkodliwe. Dlatego powinny być poddawane procesowi odzysku i recyklingu.

Chcąc pozbyć się starego sprzętu RTV i AGD możemy:

  • oddać go do specjalnych punktów odbioru odpadów szkodliwych. Informacje o takim miejscu powinniśmy znaleźć w swojej gminie. Od 1 października 2006 każda gmina ma obowiązek udostępnić mieszkańcom informację o znajdujących się na jej terenie podmiotach zbierających zużyty sprzęt oraz adresach prowadzonych przez nie punktów zbierania zużytego sprzętu.
  • oddać go do punktu złomu, pod warunkiem, że miejsce to ma specjalne pozwolenie na zbieranie szkodliwych odpadów.
  • oddać go w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt, w liczbie nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju (czyli kupując jeden telewizor możemy zwrócić stary telewizor, kupując pralkę – zwracamy pralkę, przy czym nie jest ważne, jakiej jest ona firmy, jakie ma parametry itp.

W wszystkich trzech wymienionych przypadkach, oddawanie szkodliwych odpadów jest bezpłatne. Sklepy, w których zaopatrujemy się w nowy sprzęt nie mogą nam odmówić przyjęcia starego i nie mogą pobrać za to żadnych pieniędzy (dotyczy to również sklepów internetowych, choć w tym przypadku „wymiana” sprzętu może być jednak dość trudna).

Chcąc pozbyć się baterii czy świetlówki możemy:

  • oddać je do specjalnego punktu zbioru, jak wyżej,
  • oddać w sklepie przy zakupie nowych, jak wyżej,
  • wrzucić je do specjalnych pojemników, których liczba w polskich miastach stale rośnie (choć nadal jest niesatysfakcjonująca)

(Przy nieruchomościach, liczących minimum 50 lokali mieszkaniowych, powinny znajdować się pojemniki na świetlówki, podobnie jak pojemniki na baterie, makulaturę czy szkło. fot. Elektroeko)

Dlaczego należy segregować, poddawać recyklingowi i unieszkodliwiać szkodliwe odpady?

Zdaniem eksperta – Elektroeko, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego:

Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają liczne substancje trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonego urządzenia przenikają do gleby niszcząc środowisko naturalne.

Przykładowo, rtęć zawarta w niektórych typach świetlówek, a trafiająca do zbiorników wodnych, przenika do mózgów istot żywych (w tym ludzi) powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Związki bromu, stosowane w komputerach, po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne, a kadm zawarty m.in. w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, a nawet wywołuje zmiany nowotworowe (zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek). Ponadto kadm zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu i przyczynia się do zaburzeń funkcji rozrodczych.

Tylko segregacja odpadów oraz ich odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie niebezpiecznych elementów w nich zawartych może uchronić środowisko.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
CZY ZWYKŁE ŻARÓWKI TEŻ TRZEBA SEGREGOWAĆ?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak oszczędzać energię? Żarówki energooszczędne: przelicznik | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-22 14:20:27

[...]    Wymiana gniazdka elektrycznego Jak doprowadzić prąd na nieruchomość? Za wyrzucenie świetlówki grozi kara Oświetlenie Schodów Wewnętrznych Osprzęt elektryczny w łazience – ważne [...]

Świetlówki Kompaktowe - energooszczędne, ale niebezpieczne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-31 21:34:25

[...] przyjaźniejsze dla środowiska i dla naszych kieszeni są świetlówki kompaktowe, czyli żarówki energooszczędne. Są to niskoprężne lampy wyładowcze, które emitują światło w wyniku wyładowań [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje