Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Zabezpieczenia w oknach do pokoju dziecka

Zabezpieczenia w oknach do pokoju dziecka

Urządzanie pokoju dziecka stawia przed nami wymóg stosowania bezpiecznych materiałów wykończeniowych, wyposażenia czy dekoracji. Dużą uwagę warto również poświęcić wyborowi odpowiednio zabezpieczonej stolarki okiennej. W jakie elementy należy wyposażyć okna do pokoju dziecka, by najmłodsi domownicy mogli bezpiecznie spędzać czas w swoich czterech kątach?

Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym nasze dziecko podziwiając świat za oknem, nie zrobi sobie krzywdy.

(Dzieci nie są świadome istniejących zagrożeń i często ich ciekawość stwarza ryzykowne sytuacje. fot.Dreamstime)

 

Bezpieczne szyby

Do okien w pokoju dziecka warto szczególnie odporne na uderzenia szyby. Możemy zdecydować się na szyby laminowane, składające się z z dwóch tafli szkła float, połączonych dwoma lub czterema warstwami foli PVB. Dzięki folii stłuczona szyba nie rozpada się na kawałki i pozostaje w ramie okiennej. Innym rozwiązaniem są szyby, które stosuje się m.in. w oknach samochodowych. Posiadają one od wewnątrz grubszą i odporniejszą na uderzenia taflę szkła, a nawet jeśli się stłuką, to rozpadają się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.

Bezpieczne klamki

Aby uniemożliwić dziecku samodzielne otwieranie okien, możemy zastosować specjalne klamki z przyciskiem, które do otwarcia skrzydła wymagają naciśnięcia guziczka. To rozwiązanie sprawdzi się jednak w pokojach najmłodszych dzieci. Dla nieco starszych polecane są klamki z kluczykiem – jeśli przekręcimy klucz do pozycji zamkniętej, poruszenie klamką nie wystarczy by otworzyć skrzydło. W pokojach starszych dzieci można zamontować tzw. „zamek woźnego”, który spowoduje, że dziecko będzie mogło jedynie uchylić okno.

(Niedrogim rozwiązaniem, które można zastosować zarówno w nowych, jak i już użytkowanych oknach, jest klamka z kluczykiem. fot. HOPPE)

Bezpieczne wietrzenie

O otwartym na oścież oknie w pokoju dziecka nie może być mowy. Aby przewietrzyć pomieszczenie, warto wybrać okna z blokadą rozwarcia z kluczykiem, dzięki której skrzydło pozostanie w wybranej przez nas pozycji i nie zatrzaśnie się nawet wtedy, gdy dziecko je popchnie.

Sposobem na wietrzenie pomieszczeń bez otwierania okien są również nawiewniki. Warto zastanowić się nad ich zamontowaniem w pokoju dziecka. Elementy te umożliwiają wymianę powietrza i regulację jego wilgotności przy zamkniętych skrzydłach.

Anna Pawłowicz z OKNOPLAST:
Producenci oferują dziś głównie dwa rodzaje nawiewników – higrosterowane i ciśnieniowe. Te pierwsze są w pełni automatyczne i nie wymagają regulacji z naszej strony. Przy wzroście  wilgotności w pomieszczeniu samoczynnie zwiększają przepływ powietrza. Nawiewniki ciśnieniowe natomiast, są sterowane ręcznie, zapewniają stały ustalony przez nas poziom dopływu powietrza.

Bezpieczne osłony

Rolety, żaluzje, moskitiery to przydatne rozwiązanie w pokojach dzieci, umożliwiające regulację światła dziennego i zabezpieczające przed uciążliwymi szczególnie latem owadami. Wybierając osłony pamiętajmy, by unikać wszelkiego rodzaju sznurków czy linek, w które maluch może się zaplątać. Na rynku dostępne są rozwiązania skierowana właśnie do pokoju dziecka.

(Na rynku dostępne są różne mechanizmy do rolet: sznurkowe, koralikowe oraz automatyczne - te ostatnie są jednak uznawane za najbardziej przyjazne dzieciom. fot. Franc Gardiner)

Leszek Jarema z firmy Franc Gardiner:
Rolety, w których został zamontowany automatyczny mechanizm zwijający, roluje się za pomocą jednego pociągnięcia, bez konieczności używania dodatkowych elementów. Z perspektywy dziecka to dużo bezpieczniejsza opcja. Przykładowo – wyobraźmy sobie sytuację, w której nasz maluch wspina się na parapet, by wyjrzeć przez okno, a przy schodzeniu zahacza o luźno wiszący łańcuszek rolety. O przykry w konsekwencjach wypadek naprawdę nie jest trudno. Montując roletę z mechanizmem sprężynowym, możemy tego rodzaju wypadkom zapobiec.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Osłony okienne: zabezpieczenia przed upałem i owadami | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-14 20:43:11

[...] jak dobrać rozmiar okna dachowego? Okna na poddasze: nadstawki do okien dachowych Zabezpieczenia w oknach do pokoju dziecka Drzwi zewnętrzne: współczynnik przenikania ciepła Roleta – nasz sprzymierzeniec [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty