Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Zabezpieczenia w pokoju dziecka

Zabezpieczenia w pokoju dziecka

Każda mama chce, aby jej dziecko miało ładny i funkcjonalny pokój. Przeglądając specjalistyczne gazety czy portale, szuka więc informacji na temat tego jak dobrze zagospodarować pomieszczenie aby przypominało krainę szczęśliwości, pełną kolorów i zabawek. Taka wizja często odsuwa bezpieczeństwo pociechy na drugi plan. Jak więc połączyć jedno z drugim?

Bezpieczny pokój Twojego dziecka

Kiedy pociecha jest mała, zabezpieczenie wszystkiego co znajduje się w domu(ostre krawędzie, meble, schody) jest podstawowym zabiegiem, o którym rodzice powinni pamiętać. Zabawki, które w ilościach masowych zalegają w pokoju dziecka, również mogą stanowić zagrożenie. Niektóre z nich zawierają elementy pokryte farbą, albo wypustki, które dziecko może połknąć. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jakość produktów, atesty oraz przedział wiekowy dzieci dla których są przeznaczone. To rzeczy oczywiste ale o czym jeszcze musimy pamiętać?

(fot. Franc Gardiner)

Proste triki

Bardzo ważne jest zabezpieczenie kontaktów. Dziecko nie jest świadome, że gniazdko z prądem jest dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Może wpaść na pomysł wkładania do niego różnych przedmiotów lub paluszków. Aby temu zapobiec wystarczą plastikowe zaślepki, które są dostępne w sklepach z artykułami dla niemowląt. Kiedy maluch staje się bardziej ruchliwy, zaczyna poznawać nowe rzeczy na własną rękę – wspina się na krzesła, przeszukuje zawartości szafek i zagląda wszędzie tam, gdzie nawet byśmy się tego nie spodziewali. Wówczas ważne jest, aby zabezpieczyć plastikową nakładką dolne i górne, krawędzie mebli. Na rynku dostępne są także plastikowe skobelki, które uniemożliwią dziecku otwieranie szafek. Jeśli mowa o wyciąganiu z zakamarków przeróżnych, często groźnych przedmiotów, wszelkie leki i środki dezynfekcji powinny być dobrze schowane. To samo dotyczy zapałek czy zapalniczek, które mogą być atrakcyjne dla malucha. Najlepszym miejscem na przechowywanie takich rzeczy są wysoko podwieszone szafki, najlepiej zamknięte na klucz.

Dziecięce okno na świat

(Mechanizm SmartRoll)

Dziecko jest ciekawe świata, interesuje się nie tylko tym co znajduje się w pokoju, ale również krajobrazem na zewnątrz. Wyglądając przez okna, może mu przyjść do głowy aby je otworzyć. Dlatego należy założyć blokadę na klamkę okienną. Wiszące firany, zasłony czy sznurki pod rolet, również stanowią zagrożenie dla dziecka, które może się w nie zaplątać czy owinąć dla zabawy wokół różnych części ciała. Rodzice nie mają pojęcia o bezpiecznych żaluzjach czy roletach, które coraz częściej są montowane w mieszkaniach.

Nie trzeba rezygnować z wygody i funkcjonalności rolet, wystarczy wybrać te, które są najbezpieczniejsze, czyli w tym wypadku wyposażone w mechanizm bezsznurkowy – doradza Kamila Prałat, z firmy Franc Gardiner, który wprowadził na rynek nowy mechanizm SmartRoll – Wiszące sznurki i koraliki zastępuje się mechaniką sprężynową, dzięki czemu ryzyko zaplątania się malucha jest całkowicie wyeliminowane. Innym, równie bezpiecznym rozwiązaniem jest specjalny uchwyt na łańcuszek rolety. Montowany do ściany napręża koralik i sprawia, że ta nie stwarza już zagrożenia. Pamiętajmy, wyeliminowanie wszystkich linek, sznurków, łańcuszków minimalizuje niebezpieczeństwa czyhające na nasze dzieci.

Wyobraźnia pomaga

Choć wyobraźnia dzieci przechodzi nasze wyobrażenia ale to właśnie jej trzeba używać podczas kreowania świata dla malucha. Choć to trudne w przypadku dziecka – spróbuj przewidywać wydarzenia:

Nie zostawiaj w pokoju dziecka woreczków lub foliowych torebek, bo dziecko może się udusić, schowaj kable i zabezpiecz urządzenia elektryczne, które może na siebie ściągnąć podczas zabawy(np. lampka lub radio). Urządzając pokój dziecku należy zwracać uwagę na detale, pomocne jest sprawdzenie wszystkich miejsc, w które normalnie nie zaglądamy np. przestrzeń między szafką, a ścianą. Istotne jest też zabezpieczenie elementów takich jak: podwieszone kwietniki, czy przesuwający się po podłodze dywan. Proste zabiegi pomogą urządzić ładny, funkcjonalny i przy tym bezpieczny pokój dziecka.

Ale pamiętaj – żadna blokada nie zapewni opieki dorosłego!

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty