Start Arrow Budowa domuArrow Zabezpieczenie nowych budynków przeciwko szkodom górniczym

Zabezpieczenie nowych budynków przeciwko szkodom górniczym

Jeżeli na działce na której chcemy budować dom występuje wpływ eksploatacji górniczej, projektant musi przewidzieć zabezpieczenie budynku przed szkodami górniczymi.

katowiceOkreślono kategorie terenów górniczych od I do V. Przy piątej, najgorszej kategorii nie zaleca się wznoszenia nowych obiektów budowlanych. Kategoria I określa możliwość występowania szkód najłagodniejszych. Kategoria IV określa możliwość występowania szkód intensywnych i wtedy zabezpieczenie na szkody jest również najdroższe.

Przy projektowaniu budynku na terenach szkód górniczych należy dążyć do tego aby obrys budynku był zbliżony na rzucie do prostokąta. Również ściany wewnętrzne nośne powinny przebiegać prostoliniowo, bez przesunięć i załamań. Czym wyższa kategoria szkód tym układ ścian nośnych powinien być bardziej uporządkowany.

Na terenach górniczych nie zaleca się wznoszenia budynków częściowo podpiwniczonych. Budynki albo powinny mieć piwnice pod całością albo należy z piwnic zrezygnować. Chodzi o wykonanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej jako sztywnego rusztu żelbetowego.

Budynki na szkodach górniczych powinny być posadowione na warstwie podsypki piaskowej grubości od 30 do 100cm. Grubość zależy od długości budynku i kategorii szkód. Podsypka pod ławami powinna być zagęszczona mechanicznie. Ławy fundamentowe koniecznie powinny być projektowane jako żelbetowe. Przy wyższych kategoriach (III, IV) zaleca się wykonanie przekątnych ściągów żelbetowych w poziomie rusztu fundamentowego. Na wszystkich ścianach nośnych wewnętrznych i zewnętrznych należy wykonać wieńce żelbetowe o przekroju minimum 25x25cm, zbrojone minimum 4 prętami o średnicy 12mm.

Najkorzystniejsze na szkodach górniczych są stropy żelbetowe wylewane bezpośrednio na budowie. Elementy konstrukcyjne powinny być projektowane z betonu o klasie minimum B15. Jeżeli przewiduje się występowanie wstrząsów górniczych zaleca się stosować beton co najmniej B20. Do wykonania zbrojeń zaleca się stosować stal klasy A–I gatunku St3SY albo klasy A–II gatunku 18G2. Można również stosować stal klasy A-III gatunku 34GS. Natomiast do elementów konstrukcyjnych nie powinno się stosować stali klasy A– 0 gatunku StOS. Można ją stosować tylko na pręty rozdzielcze i strzemiona.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white