Start Arrow InstalacjeArrow Zabezpieczenie przed piorunami

Zabezpieczenie przed piorunami

Jak zabezpieczyć się przed skutkami uderzeń piorunów?

Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz APC by Schneider Electric, światowy lider w zintegrowanych rozwiązaniach zasilania awaryjnego oraz chłodzenia zwracają uwagę na potencjalne szkody, jakie wyrządzić mogą w Państwa gospodarstwach domowych gwałtowne burze, tak typowe dla okresu letniego. Jak wynika z raportów IMiGW, najwięcej burz i wyładowań elektrycznych w Polsce ma miejsce właśnie w sezonie letnim, od maja do września. Uderzenia piorunów mogą spowodować szkody nawet na terenach zabudowanych, uszkadzając urządzenia elektryczne podłączone bezpośrednio do sieci energetycznej i w wyniku tego powodować pożary.

burza

– Burze są elektrycznym zjawiskiem atmosferycznym, związanym ścisle z wystąpieniem chmur cumulonimbus. W naszej strefie klimatycznej burze występują od zawsze. Wyładowania atmosferyczne związane z burzą w 60% to wyładowania miedzy chmurami, jedynie 40% wyładowań ma kierunek chmura – ziemia. W rejonie Polski zjawisko burzowe statystycznie występuje w okresie od maja do sierpnia i jest związane z ciepłą porą roku, ale bywa, szczególnie w ostatnich latach, że spotykamy je również w miesiącach zimowych. Ma to związek z dużą różnicą temperatur mas powietrza ustępujących i napływających. W Polsce średnio w roku występuje od 16 do 20 dni burzowych w zależności od rejonu Polski. Najczęściej burze występują w rejonach wyżynnych: w rejonie Gór Świętokrzyskich, Małopolski, terenach podgórskich, na Lubelszczyźnie. Współcześnie można nawet pokusić się o wytyczenie tras burzowych. Zjawisko wyładowań elektrycznych jest bardzo niebezpieczne i może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia, może być też przyczyną zniszczeń gospodarstw domowych i upraw rolniczych (towarzyszące burzom gradobicia) – powiedziała profesor Ewa Lorenz z IMiGW. – Samo zjawisko wyładowań elektrycznych jest o tyle niebezpieczne, że powierzchnia Ziemi naszpikowana jest urządzeniami elektrycznymi, które niekoniecznie posiadają stosowne zabezpieczenia i atesty. Uderzenia piorunów powodują więc liczne uszkodzenia i awarie. Chroniąc się przed burzą należy postępować zgodnie z zasadami logiki – starać się nie być najwyższym punktem na danym terenie. Czego wiele osób nie wie to, że najbezpieczniejszym lokum podczas burzy jest samochód, który działa trochę jak puszka Faradaya. Należy jednak zatrzymać pojazd i pamiętać, by nie stawać pod wysokimi drzewami, liniami elektrycznymi czy słupami wysokiego napięcia. Wbrew ostatnim doniesieniom nie należy również rozmawiać przez komórkę! Zagrożeniem jest również niestaranne zabezpieczanie domów mieszkalnych. Zaobserwowałam ostatnio wiele domów jednorodzinnych bez zainstalowanych odgromników. To niedopuszczalne!

Co zrobić kiedy na zewnątrz panują złe warunki pogodowe – pada i szaleje burza z piorunami? Większość ludzi uważa, że wystarczy odłączyć telewizor i inne urządzenia elektryczne. Obawiam się jednak, że to nie wystarczy. Z jednej strony bowiem faktycznie wyładowania elektryczne mogą spowodować spięcia w sieci i w efekcie tego wywołać np. pożar, ale wyłączenie z gniazdka nie uchroni kabli do przesyłania danych przed przepaleniem – mówi Katarzyna Kosińska Kierownik ds. Marketingu na Europę Centralną z APC by Schneider Electric. – Mając listwę przeciwprzepięciową można być pewnym jednego – że cena zabezpieczenia jest wciąż nieporównywanie niższa niż koszt naprawy szkód, jaki wyrządziły skoki napięcia w naszym gospodarstwie domowym. Właśnie przeżyłam jedną z gorszych burz w czasie moich wakacji w gospodarstwie agroturystycznym na Podlasiu. W nocy piorun uderzył w stajnię robiąc poważną dziurę w dachu. Natomiast straty, z których zdaliśmy sobie sprawę rano to niedziałające trzy telewizory i komputer. Niestety telewizorów nie udało się uratować – koszt naprawy był wyższy niż ich wartość. Kiedy pojechałam z właścicielem gospodarstwa do serwisu RTV, poczułam się jak w pracy, słuchając od specjalisty, jakie zagrożenia powoduje burza i jak trudno jest potem naprawić taki sprzęt.

– Ważne jest, żeby dobrać zabezpieczenie odpowiednie do naszych potrzeb — małe przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe wymagają innej ochrony niż duże serwerownie w biurach czy fabrykach. Proponujemy Państwu rozwiązanie, które pozwoli dobrać zabezpieczenie odpowiednie dla potrzeb Klienta. Bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów mogą Państwo ustalić, jaki rodzaj zagrożeń dotyczy gospodarstwa domowego i jakie jest optymalne rozwiązanie problem. Prosty, trzystopniowy kwestionariusz ze strony APC pozwoli Państwu najlepiej dobrać zabezpieczenie przeciwprzepięciowe – dodaje Katarzyna Kosińska.

Jak wybrać odpowiednią listwę przeciwprzepięciową i zasilacz UPS?

listwaAPC przedstawia wskazówki, które pomogą Państwu w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu zabezpieczenia:

1 Wybór urządzenia chroniącego przed wysokim napięciem Proszę pamiętać, że listwa przeciwprzepięciowa będzie działać odpowiednio tylko podłączona do gniazdka z uziemieniem.
2 Wybór urządzenia przeciwprzepięciowego dla zagwarantowania bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych i potencjalnych dróg uszkodzeń, włączając gniazdka elektryczne i telefoniczne, kable przesyłu danych i kable koncentryczne.
3 Dodanie urządzenia zasilania bezprzerwowego (UPS) podłączanego do tych urządzeń, które muszą pracować nawet podczas braku dostawy zasilania.
4 Wybór rodzaju zasilania bezprzerwowego (UPS) z mierzalnym czasem podtrzymania, jeżeli istnieje potrzeba przedłużenia czasu podtrzymania działania kluczowego sprzętu poprzez wybranie zasilacza z dodatkowymi bateriami.
5 Dla własnego bezpieczeństwa należy wybrać urządzenie posiadające dożywotnią gwarancję w przypadku uszkodzeń podłączonego sprzętu.
6 Uwaga na certyfikaty!: Należy wybierać marki, których jakość potwierdzona jest certyfikatami UL, cUL, CSA albo innymi, liczącymi się atestami.

Autor: APC by Schneider Electric

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty