Start Arrow Budowa domuArrow Zaczaruj poddasze!

Zaczaruj poddasze!

Poddasze nie musi być miejscem, w którym gromadzimy niepotrzebne rzeczy. Możemy zamienić je w przestronny salon, piękną sypialnię, czy zaciszny gabinet. Jest to możliwe dzięki lukarnom. Dobrze zaprojektowane podkreślą charakter budynku, a dzięki odpowiednio dobranym oknom w niezwykły sposób doświetlą pomieszczenia.

Lukarna – co to takiego?

Lukarna to rodzaj nadbudówki w dachu domu, która dzięki zamontowanemu w niej oknu zapewnia dostęp światła do pomieszczeń usytuowanych na poddaszu. – mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST. Lukarny mogą przybierać różne kształty. Najbardziej popularne to jedno, dwu i trójspadowe oraz owalne – tak zwane wole oko. Ich ostateczny kształt warto dopasować do dachu i elewacji.

(Lukarna, zwana też wolim okiem)

O budowie lukarny najlepiej zdecydować na etapie projektu domu. Jej wzniesienie w wykończonym budynku może bowiem nastręczyć wiele trudności – konieczna będzie ingerencja w poszycie i więźbę dachu – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Dobieramy okna

Gdy decyzja o kształcie i wielkości lukarny jest już podjęta, pozostaje nam wybór odpowiednich okien. Zanim jednak go dokonamy, warto sprawdzić, czym powinniśmy się kierować przy zakupie.

Stolarka, którą ozdobimy naszą lukarnę powinna być dopasowana do jej formy. Jeśli bowiem ma ona prostą i wąską ścianę frontową, dobrym rozwiązaniem będzie jedno prostokątne okno.

(Lukarny nie pasują do każdej elewacji)

W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki ładnie wygląda połączenie większego okna z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie możemy wypełnić też trapezem. Idealnym oknem do nadbudówki typu wole oko będzie półkole lub okno o nieregularnych kształtach idealnie dopasowanych do krzywizny dachu lukarny – stworzą źrenicę i podkreślą jej malowniczy, delikatny kształt – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Często stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym. Pamiętajmy jednak, że szprosy najlepiej prezentują się w oknach o dużych rozmiarach – dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

(Klasyczna stylizacja lukarny)

Obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz okien o nietypowych kształtach odpowiednich do różnych typów lukarn. Możemy wybrać okna okrągłe, trapezowe, trójkątne czy łukowe oraz profile o kształtach nieregularnych, projektowanych indywidualnie pod najbardziej nawet finezyjne kształty otworów okiennych. Kolory stolarki pozwalają stworzyć wyjątkowe kompozycje – możemy bowiem dopasować okna w lukarnach do koloru elewacji lub połączyć je na zasadzie kontrastu. Ramy okien mogą być też dwukolorowe – inne od wewnątrz, inne zaś od zewnątrz. – Przy zakupie okien o kształtach niestandardowych bardzo ważne jest dokładne podanie wymiarów. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że stolarka będzie pasowała do zaprojektowanej lukarny. Jeśli mamy wątpliwości, jak dokonać pomiaru takiego okna, warto poprosić o pomoc sprzedawcę w salonie, w którym zamierzamy je zamówić – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

(To tylko jeden z wielu dostepnych na rynku rodzajów okien)

Magia światła

Dzięki grze światła i cienia lukarny pozwalają stworzyć we wnętrzu magiczny nastrój. Wnęka sprawia, że przestrzeń najbliżej okna jest skąpana w słońcu, natomiast bardziej odległe fragmenty pomieszczeń spowija przytulny półcień. To daje nam wyjątkowe możliwości aranżacji – tuż przy lukarnie możemy stworzyć miejsce do pracy, a dalej ustawić wygodną kanapę, w której odpoczniemy po ciężkim dniu.

(Lukarny wyglądają ciekawie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz)

A co zrobić jeśli chcemy, aby oświetlenie było bardziej równomierne? Z pomocą przyjdą nam architekci, którzy mają na to sprawdzone sposoby. – Aby dobrze doświetlić poddasze, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, tam gdzie to możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości około 120 cm. Nie bez znaczenia jest też wysokość, na jakiej umieścimy okna – najkorzystniejsze oświetlenie uzyskamy montując je na poziomie 85-90 cm nad podłogą – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Lukarny są kojarzone najczęściej z tradycyjnymi domami, jednak dobrze sprawdzą się też w tych nowoczesnych. Nadadzą one elewacji lekkości i sprawią, że budynek nabierze wyjątkowego stylu. Dach nad lukarną jest podniesiony, co niweluje skosy. Takie rozwiązanie otwiera wiele możliwości przy aranżacji wnętrz. Odpowiednio dopasowane okna rozświetlą poddasze i wprowadzą do niego unikalny klimat. Lukarna nie tylko urozmaici bryłę budynku, nadając jej lekkości, ale także zwiększy funkcjonalność mieszkania poprzez doświetlenie pomieszczeń. Dzięki niej projekt statycznego na pozór domu zostanie ożywiony, a właściciel będzie cieszył się jego indywidualnym charakterem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant