Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Zagospodarowanie działki: jakich formalności wymaga budowa altany?

Zagospodarowanie działki: jakich formalności wymaga budowa altany?

Altana ogrodowa to bardzo atrakcyjny element zagospodarowania działek, szczególnie przydatny w okresie letnim czy sezonach przejściowych. Budowa altany, nawet niewielkiej wymaga formalności budowlanych – bez ich przeprowadzenia realizacja potraktowana będzie jako samowola budowlana, której opłata legalizacyjna często znacznie przekracza koszt budowy altanki.

Prawo budowlane wskazuje, że mała architektura ogrodowa nie wymaga uzyskiwania pozwolenie na budowę, a jeżeli budowana jest na prywatnej posesji – nie jest również konieczne jej zgłaszanie do organu architektoniczno-budowlanego. Należy jednak zwrócić uwagę na listę obiektów, które do małej architektury są zaliczane:

Ustawa definiuje obiekty małej architektury, jako niewielkie obiekty budowlane takie, jak np.:

  • obiekty kultu religijnego: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  • posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  • obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej, np. piaskownice, huśtawki, drabinki,
  • obiekty użytkowe służące utrzymaniu porządku, np. śmietniki

Altanki ogrodowe nie zostały wymienione w tym zestawieniu, dlatego należy pamiętać, że altana ogrodowa nie jest małą architekturą, budowa jej wymaga więc przeprowadzenia formalności budowlanych w urzędzie.

(Altanka ogrodowa nie jest obiektem małej architektury.)

Altana ogrodowa – pozwolenie czy zgłoszenie?

To, czy budowa altany wymagać będzie pozwolenia czy wystarczy zgłoszenie zależy od powierzchni obiektu i dodatkowego zagospodarowania działki.

  • Budowa altany bez zgłoszenia

Bez zgłoszenia, altanki ogrodowe można budować wyłącznie na działkach w rodzinnych ogródkach działkowych. Powierzchnia ich zabudowy nie może być większa niż 25 m2 w miastach i 35 m2 poza granicami miast. Wysokość zaś musi być do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

  • Zgłoszenie budowy altany

Małe altanki ogrodowe do 25 mkw należy zgłosić do urzędu, określając rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki.

Budowę altany możemy rozpocząć po 30 dniach od momentu zgłoszenia na podstawie – organ przyjmujący zgłoszenie nie wydaje decyzji administracyjnej, lecz postępuje zgodnie z zasadą tzw. milczącej zgody.

  • Pozwolenie na budowę altany

Jeżeli altana jest większa niż 25 mkw wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczny będzie wniosek, do którego należy dołączyć projekt budowlany i inne wymagane opinie i uzgodnienia.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 28, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty