Start Arrow OgródArrow Zakładamy i pielęgnujemy żywopłot

Zakładamy i pielęgnujemy żywopłot

Żywopłot, przy odpowiednim dobrze roślin i regularnej pielęgnacji, staje się trwałą i oryginalną ozdobą posesji, zapewniając nam ochronę, zarówno przed hałasem, wiatrem, jak i okiem ciekawskich. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakładania i pielęgnacji żywopłotów.

Kiedy najlepiej zacząć zakładać żywopłot?

Przyjęto, że najlepszą porą na zakładanie żywopłotu jest wczesna jesień. Tymczasem wiele zależy od tego, jakie rośliny wybraliśmy i w jakiej formie je kupiliśmy.

Rośliny z tzw. gołym korzeniem, które kupuje się bezpośrednio po wykopaniu z gruntu, sadzi się w różnych terminach, biorąc pod uwagę rodzaj krzewu. Jeżeli mamy krzewy liściaste to optymalną porą będzie właśnie jesień, kiedy liście opadają lub wczesna wiosna, zanim rośliny wypuszczą pąki. Wyjątkiem są rośliny zimozielone, które najlepiej sadzić w sierpniu lub wrześniu. W tym samym okresie sadzimy krzewy iglaste.

Dowolny okres na założenie żywopłotu możemy wybrać jeśli kupiliśmy roślinę w pojemniku z ziemią.

(Wypielęgnowany żywopłot to prawdziwa duma właścicieli)

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Aranżacje ogrodów wyglądają najbardziej imponująco, jeśli przez cały rok są zielone. Wydawać się więc może, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup krzewów zimotrwałych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymagają one dużo staranniejszej i częstszej pielęgnacji, szczególnie w okresie zimowym, gdy niektóre gatunki roślin na żywopłoty będzie trzeba osłaniać przed mrozem.

Zakładanie ogrodów to długotrwały proces, jednak często chcemy od razu wprowadzić projekty ogrodów w życie. Jeśli chcemy mieć żywopłoty szybko rosnące, to najpopularniejszym gatunkiem jest żywotnik zachodni, który nie stawia specjalnych wymagań wobec gleby i jest odporny na mróz.

Przy wyborze roślin jednak często dużo zależy od tego, jakie panują warunki glebowe na naszej działce i jakie jest jej nasłonecznienie.

O konkretnych gatunkach pisaliśmy w artykule Wybieramy rośliny na żywopłot.

Jak sadzić nasiona?

Jak założyć żywopłot? Możemy sami to zrobić, pamiętając o kilku bardzo istotnych kwestiach.

Najpierw wytyczamy dołki pod rośliny i wyznaczamy równy odstęp, zarówno od granicy działki, jak i między sadzonkami. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt ściśnięte krzewy nie będą miały dostępu do światła i zaczną obumierać. Pamiętajmy także, że żywopłot bezpośrednio przy ogrodzeniu możemy sadzić tylko w przypadku, gdy jest to ogrodzenie drewniane. Przy sztucznym ogrodzeniu należy zostawić wolny pas o szerokości minimum 50 cm.

Teraz wyznaczamy oś główną żywopłotu. Możemy użyć do tego sznurka lub drutu. Gatunki zimozielone i krzewy iglaste sadzimy w jednym rzędzie, natomiast krzewy liściaste – dwurzędowo.

Oznaczony teren należy odpowiednio przygotować, przekupując glebę i usuwając chwasty. Glebę powinno się wzbogacić w substancje organiczne. Rodzaj podłoża możemy również zmienić – do zbyt piaszczystego dodać glinę, do za ciężkiego – piasek.

Wsadzamy rośliny do wykopanego wcześniej rowu, zasypujemy dokładnie korzenie ziemią i lekko ją ubijamy. Następnie obficie podlewamy sadzonki, po wchłonięciu wody zasypujemy rowy całkowicie. Ziemię wokół roślin możemy obłożyć ściółką z kory.

Czy żywopłot należy nawozić?

Pielęgnacja żywopłotu wymaga regularnego nawożenia. Rozpoczynamy proces wczesną wiosną, stosując pełne nawożenie mineralne (ok. 50 g na 1 mkw). Czynność powtarzamy na początku lata, stosując połowę dawki.

Warto pamiętać również o ściółce – możemy okładać rośliny torfem, korą czy zebranym kompostem. Ten ostatni w szczególności dostarcza roślinom substancji potrzebnych do wzrostu i poprawia ogólny stan gleby.

Pamiętajmy, że w ciągu pierwszego roku żywopłot należy obficie podlewać. W kolejnych latach wystarczy podlewać rośliny w okresie suszy, choć krzewy iglaste wymagają nawadniania również późną jesienią i zimą, gdy grunt jest rozmarznięty.

Jak często przycinać żywopłot?

To, jak często będziemy przycinać żywopłot zależy od tego, czy rośliny są na żywopłoty formowane (np. bukszpan, cis) czy niewymagające strzyżenia (np. żywotnik zachodni, cyprysik Lawsona).

Przycinanie żywopłotu powinno odbywać się minimum raz do roku. Krzewy liściaste sezonowe, czyli te gubiące liście na jesień, należy przycinać w czerwcu. Krzewy iglaste i krzewy liściaste zimozielone – w połowie sierpnia lub przed wypuszczeniem nowych pędów wczesną wiosną.

(Do przycinania żywopłotu wybieramy nożyce elektryczne lub spalinowe)

Bardzo ważne jest przycinanie małych, niedawno zasadzonych żywopłotów, choć często nie chcemy tego robić, nie mogąc się doczekać kiedy nasz ogród nabierze oczekiwanego, imponującego wyglądu. Jednak jeżeli młode gałęzie za bardzo wyciągną się ku górze, po latach może się okazać, że dół krzewu jest pusty. Warto też pamiętać, że regularne przycinanie młodych pędów pobudza rośliny do wzrostu.

Jeżeli formujemy żywopłoty na oryginalne figury czy kształty, pamiętajmy, że wierzchołki muszą być przycięte do jednakowej wysokości. Niezwykle ważne jest również to, że zawsze dół żywopłotu musi być szerszy niż wierzchołek.

Systematyczność zatem pozwoli nam uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto pamiętać też o tym, by wierzchołki przycinać do jednakowej wysokości. Dół żywopłotu powinien być szerszy niż góra.

Czym ciąć żywopłot?

Wybierając nożyce do żywopłotu powinniśmy kierować się wielkością żywopłotu oraz zalecaniami dotyczącymi częstotliwości przycinania danego krzewu. Mamy do wyboru nożyce elektryczne lub nożyce spalinowe.

Małej i średniej wielkości żywopłoty możemy przycinać nożycami elektrycznymi, pod warunkiem, że w ogrodzie jest instalacja elektryczna. Duże ogrody wymagają już użycia nożyc spalinowych, szczególnie jeśli żywopłot jest wysoki i gęsty.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty