Start Arrow OgródArrow Zakładamy nowy trawnik

Zakładamy nowy trawnik

Mój trawnik po zimie wygląda okropnie, trawa nie chce rosnąć już tak, jak kiedyś, jest żółta, nie chce „odbić”. Zmienił się też nieco projekt ogrodu, który sobie wymyśliłam, dlatego chcę zmienić kształt trawnika. Rozwiązaniem jest chyba jedno – zacząć wszystko od początku. Mam więc prośbę o poradę, jak na miejscu starej, zniszczonej trawy założyć piękny, nowy trawnik?

Naszej Czytelniczce odpowiada Jakub Kolasa, ekspert ogrodnictwa z serwisu e-HORTICO.pl – internetowego sklepu ogrodniczego:

Zanim rozpoczniemy prace nad nowym trawnikiem, musimy usunąć ten, którego chcemy się pozbyć. Można to zrobić stosując metodę chemiczną (tak zwany ugór herbicydowy) lub mechaniczne usuwanie darni.

Gdy ziemia gotowa jest do uprawy następuje najważniejszy i najbardziej pracochłonny etap: przygotowanie terenu. Trzeba mieć pewność, że na całości powierzchni przeznaczonej na trawnik warstwa ziemi urodzajnej jest równa. Należy też wykonać odpowiednie spadki i wyrównać powierzchnię ziemi. Być może potrzebne też będzie wykonanie drenaży, zwłaszcza na glebach cięższych, o dużym udziale frakcji minerałów ilastych. Błędy popełnione przy przygotowaniu terenu przez osoby w tym niedoświadczone są najczęściej nie do naprawienia przy późniejszej pielęgnacji.

Jakość trawnika będzie tym większa, im lepsze stworzymy warunki do wzrostu trawy. Należy więc pamiętać o zapewnieniu roślinom składników pokarmowych poprzez nawożenie przedsiewne, które powinno być poprzedzone rzetelną analizą gleby. W następnych latach nie wolno zapominać o dokarmianiu roślin, zwłaszcza na terenach intensywnie użytkowanych i często koszonych.

Na odpowiednio przygotowanym gruncie można rozpocząć siew trawy. Należy dokonać wyboru mieszanki traw, najlepiej przystosowanej do warunków lokalnych i funkcji trawnika.

Doskonałym rozwiązaniem jest również wybór trawy z rolki, gdyż już po kilku dniach od założenia możemy się cieszyć z efektu docelowego.

Zakładanie nowego trawnika to dobry moment na  instalację nawadniania automatycznego. Coraz więcej osób decyduje się na  tego typu inwestycje. Zwłaszcza ostatnie gorące i suche lata, długie okresy bezdeszczowe sprawiły, że różnice pomiędzy trawnikami nawadnianymi automatycznie, a tymi zaopatrywanymi w wodę ręcznie lub wcale nie podlewanymi, są ogromne i widoczne gołym okiem. Nawadniane rośliny są zdrowsze, rosną bujniej i są mniej podatne na uszkodzenia. Nawadnianie jest też nieocenione w kluczowym momencie, czyli przy zakładaniu trawnika i kiełkowaniu nasion.

(Renowacja trawnika pozwoli na nowo cieszyć się zielenią otaczającą dom.)

(Renowacja trawnika pozwoli na nowo cieszyć się zielenią otaczającą dom.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty