Start Arrow Finanse i prawoArrow Zakup domu na kredyt – ranking banków

Zakup domu na kredyt – ranking banków

Początek roku nie jest dobrym czasem na rynku kredytów hipotecznych. Dla tych jednak osób, które pomimo tego poszukują najlepszych kredytów na dom, analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali zestawienie najlepszych obecnie ofert.

Klienci zainteresowani zaciągnięciem kredytu hipotecznego nie mają ostatnimi czasy łatwego życia. Rekomendacja SII Komisji Nadzoru Finansowego negatywnie wpłynęła na zdolność kredytową wielu Polaków – banki mogą im pożyczać niższe kwoty niż dotychczas.

Dodatkowo sporo instytucji na początku nowego roku podwyższyło marże swoich kredytów. Choć wzrost w przypadku kredytów w złotych nie wydaje się wysoki (średnio jedynie o 0,1 p.p.), to oznacza to, iż przez 30 lat spłacania kredytu hipotecznego każda rata będzie wyższa o 20 zł, i w sumie odda się ponad 7 tys. zł więcej odsetek. Horrendalnie wysokie okazują się średnie marże kredytów w euro, które wzrosły przez ostatnie 2 miesiące o ponad 1 p.p.

Nawet jeśli kogoś nie odstraszają wyższe marże, to i tak ma jednak pewien problem, bo do wyboru pozostaje mu coraz mniej ofert kredytowych. Kilka banków wycofało się już pod koniec zeszłego roku z udzielania zobowiązań hipotecznych w euro – mowa m.in. o Kredyt Banku, PKO BP, DnB NORD oraz Credit Agricole. Z kolei Alior Bank i Nordea Bank przykręciły kurek z kredytami w euro dla mniej zamożnych klientów.

Kredyty w złotych – tłoczno w czołówce

Przy przyjętych przez analityków Comperia.pl założeniach (kredyt na 300 tys. zł, 20-procentowy wkład własny, 30-letni okres spłaty), na podium najlepszych kredytów hipotecznych w złotych znalazły się: Deutsche Bank, bank Citi Handlowy oraz Nordea Bank. W przypadku promocyjnych ofert tych 3 banków oprocentowanie rzeczywiste (a więc uwzględniające wszystkie koszty kredytowe) kształtuje się poniżej 6,30 proc.

Wszystkie oferty z czołówki opierają się na tzw. cross-sellingu – bank zobowiązuje się do przedstawienia atrakcyjniejszej propozycji niż standardowa (obniżenie marży kredytowej, czasem opuszczenie prowizji za udzielenie kredytu), ale pod warunkiem, że klient skorzysta z innych produktów instytucji.

Oferta Deutsche Banku dostępna jest dla korzystających z konta db Life (pod warunkiem utrzymywania na nim stałych wpływów) oraz z karty kredytowej, zaś dodatkową obniżkę marży można uzyskać przystępując do produktu ubezpieczeniowego DB Inwestuj w Przyszłość. Dodatkowo bank jest w stanie na rok opuścić marżę do poziomu 0 proc.

Aby skorzystać z promocji w Nordea Banku, należy założyć w tym banku konto osobiste, aktywnie użytkować kartę debetową do niego, a także wykupić ubezpieczenie majątkowe. Z kolei w Citibanku należy aktywnie korzystać z konta osobistego, oraz dodatkowo zdecydować się na 2 inne produkty banku, aby zdobyć promocyjne warunki kredytu. W Deutsche Banku i banku Citi Handlowy można uniknąć płacenia prowizji kredytowej.

Jak wynika z analiz ekspertów Comperia.pl, także decydując się na oferty kredytów mieszkaniowych w Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, Banku BGŻ, Banku Ochrony Środowiska oraz w Banku Millennium można „załapać” się na oprocentowanie rzeczywiste na poziomie do 6,50 proc.

(źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl) kliknij, aby powiększyć

Kredyty w euro – Deutsche Bank i BZ BK biją konkurencję

Także wśród kredytów w euro na szczególną uwagę zasługuje oferta Deutsche Banku. Kredyt na najatrakcyjniejszych warunkach udzielany jest w ramach tej samej promocji co z przypadku kredytów w złotych. Kroku Deutsche Bankowi dotrzymuje Bank Zachodni WBK, z tylko nieznacznie droższą standardową ofertą, różniącą się pod względem kosztów kredytowych głównie koniecznością uiszczenia 2-procentowej prowizji.

W tych dwóch bankach rata wyniesie ok. 1 350 zł, czyli o niemal 450 zł mniej niż w przypadku najlepszych kredytów w złotych. Stosunkowo konkurencyjne oferty kredytów w euro mają także Raiffeisen Bank i Nordea Bank – RRSO (oprocentowanie rzeczywiste) oscyluje w granicach 4,5 proc., a rata nie przekracza 1 500 zł.

(źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl) kliknij, aby powiększyć

Mikołaj Fidziński

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 13, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty