Start Arrow Finanse i prawoArrowDziałki i gruntyArrow Zakup działki pod budowę: Ceny działek budowlanych spadają

Zakup działki pod budowę: Ceny działek budowlanych spadają

Zimą transakcje działkami budowlanymi są stosunkowo rzadkie, ale postępujące spadki cen mogą zachęcić potencjalnych kupców do poszukiwań i zawierania transakcji. Tym bardziej, że są lokalizacje, gdzie ceny spadły o 20-30% w porównaniu z III kwartałem 2012 roku, wynika z raportu na temat rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych Expandera, Metrohouse i Szybko.pl.

W ciągu ostatniego kwartału obniżka ceny (działek budowlanych o powierzchni do 2000 metrów kwadratowych) wyniosła 10% w skali całego kraju. Spadki w miastach wojewódzkich są znacznie niższe i wynoszą średnio 3%, natomiast grunty budowlane poza miastami potaniały średnio o 17%.

Najbardziej straciła na  wartości ziemia w województwach kujawsko-pomorskim (-23%), małopolskim (-21%) , zachodniopomorskim (-21%), pomorskim (-31%)  i podlaskim (-36%). We wszystkich tych województwach znajdują się atrakcyjne rejony turystyczne. Znaczny spadek cen średnich w tych lokalizacjach, może wynikać z mniejszego zainteresowania inwestowaniem w grunty i nieruchomości rekreacyjne.

Do najdroższych polskich lokalizacji należą niezmiennie: Warszawa (średnia 860 pln za metr kwadratowy), Poznań i Kraków (około 400 złotych za metr). W żadnym z polskich miast średnia cena metra działki budowlanej nie jest niższa niż 100 pln. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Kielcach i Rzeszowie. Poza dużymi miastami nie ma już tak dużej rozpiętości cen. Najtańszą ziemię można kupić w lubuskim za średnio 60 pln, a najdroższą w pomorskim i małopolskim 120-130 złotych za metr kwadratowy.

(Źródło: "Polski Rynek Nieruchomości - Grudzień 2012", Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 10, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo