Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Zakup mieszkania: projekty wnętrz

Zakup mieszkania: projekty wnętrz

Podczas wyboru mieszkania kierujemy się głównie metrażem oraz lokalizacją. Szukamy wśród dużych apartamentów czy średnich mieszkań do 50 m2. Zwracamy uwagę np. na to, czy łatwo będzie nam z danego miejsca dojechać do pracy, czy w okolicy jest szkoła. W dużej mierze wybór mieszkania determinują nasze finanse. Rzadko myślimy o tym, że należy uważnie przyjrzeć się jak mieszkanie zostało zaprojektowane.

Może się jednak okazać, że takie myślenie będzie nas słono kosztowało. Bo jeżeli twórca projektu podzielił powierzchnię na papierze, nie wiedząc nic o obecnych wymiarach mebli czy sprzętów, możemy mieć duże problemy z zaaranżowaniem wnętrz.

Mieszkanie to nie tylko metraż

Metraż jest jednym z kryteriów wyboru mieszkania. Ale wśród klasy średnich mieszkań o wymiarach zbliżonych do 50 m2 mamy ogromną różnorodność. Dlatego oglądając mieszkania zwróćmy uwagę, czy jest ono zaprojektowane z głową. A co to znaczy?

Wypracowany od lat rozkład i przybliżona wielkość pokoi jest nieprzypadkowa. Wystrzegajmy się więc mieszkań, w których proporcje te są rażąco zachwiane. Oryginalność, która na pierwszy rzut oka zachwyca, może okazać się naszą udręką, kiedy wybierzemy się do sklepów z meblami czy armaturą, i okaże się, że nasza wymarzona kanapa, mimo standardowych rozmiarów, po prostu się nie mieści – wyjaśnia Tomasz Sujak, dyrektor handlowy Grupy Archicom. – Nie oznacza to, że każde nazwijmy to niestandardowe mieszkanie, będzie trudne w adaptacji, jednak warto się upewnić, że deweloper uwzględnił na etapie projektowania, konieczność zakupu mebli. – dodaje Tomasz Sujak.

(Czy nową kuchnię będzie można wyposażyć w standardowe meble?)

Warto samemu wybrać się z miarką do mieszkania czy do sklepu i wręcz przepytać naszego dewelopera z wymiarów najmodniejszych szafek. I co najważniejsze, pomieszczenie w naszym mieszkaniu nie mogą być zaprojektowane kosztem innych.

Nie warto mieć dużej łazienki, w której spędza się dziennie kilka chwil, kosztem metrów pokoju dziennego, w którym jak sama nazwa wskazuje spędza się sporo czasu. Zdecydujmy się raczej zatem na to, by kuchnia i łazienka były małe, a pokoje jak największe. Dodajmy jeszcze, że kuchnie w zabudowie wielorodzinnej nie bez powodu są najczęściej wąskie i podłużne.

Zanim zdecydujemy się na inaczej zaprojektowaną kuchnię koniecznie musimy sprawdzić, czy dobierzemy do niej podstawowy sprzęt AGD i zmieścimy blat.

Kupno mieszkania, które zostało zaprojektowane jedynie “na papierze”, wcale nie jest rzeczą rzadką. Wystarczy prześledzić najróżniejsze fora internetowe, na których znajdziemy wiele narzekań o mieszkaniach, które są zupełnie niefunkcjonalne. Ale pułapka tkwi w tym, że mieszkanie, które wygląda dosyć tradycyjnie, również może okazać się projektowane “na oko”.

Pralka w kuchni i meble na zamówienie

O to, co powinien wziąć pod uwagę architekt projektujący budynek oraz poszczególne mieszkania tak, aby były one funkcjonalne?

Zazwyczaj wyobrażamy sobie, że architekt siada przed kartką czy komputerem i wykonuje projekt mieszkania, które ma np. 52 m2. Jednak, aby móc wykonać taki projekt, potrzebny jest ogrom danych. Wymiary sprzętów AGD i RTV wciąż się zmieniają, zmienia się również moda w aranżacji mieszkań i dawne meblościanki odchodzą w zapomnienie. Dlatego zanim architekt przystąpi do projektu musi posiadać wymiary najmodniejszych obecnie lodówek, pralek i mebli. Dobra pracownia projektowa wysyła swoich pracowników, aby dokonali pomiarów najróżniejszych sprzętów, tak by móc zaprojektować np. pokój przeznaczony dla dziecka, w którym zmieści się zarówno standardowe łóżko i szafa, jak i biurko oraz krzesło. Oprócz tego architekt musi brać pod uwagę instalacje, które są planowane w mieszkaniu, aby później nie okazało się, że przez wystającą rurę, nasza pralka musi stać w kuchni – tłumaczy Tomasz Sujak z Archicomu.

(Czy w pomieszczeniu pomieszczą się wszystkie niezbędne meble?)

Zatem zanim wybierzemy konkretne mieszkanie, zapytajmy klientów danego wykonawcy, czy mieszkania, które sprzedają są zaprojektowane z głową. Bo przecież nie po to kupujemy mieszkanie, by później zamawiać wykonanie mebli na zamówienie, skoro standardowe nie mieszą się w naszym pokoju.

Problemy z podłogą

Zły projekt mieszkania może przekładać się nie tylko na problemy związane z rozmieszczeniem mebli i sprzętów, ale również na kłopoty związane z podłogą, odpowiednimi oknami . Na czym one polegają? Podłoga ma ogromny wpływ na charakter naszego mieszkania i powinna być dobierana względem stylu. W mieszkaniu powinniśmy wystrzegać się efektu szachownicy, czyli łączenia ze sobą różnych rodzajów podłóg. Jeżeli mieszkanie jest zaprojektowane niewłaściwie, trudno ten efekt wyeliminować.

(Czy podłoga narzuci styl naszym wnętrzom?)

Niezwykle ważna jest również zasada kierunku układania desek czy paneli. W długich pomieszczeniach, czyli np. w korytarzu deski układamy wzdłuż dłuższej ściany. W pokojach kwadratowych kierunek uzależniony jest od padania promieni słonecznych i wzdłuż nich układamy deski. Problem pojawia się, gdy korytarz np. zakręca i bezpośrednio łączy się z pokojem. I tutaj trzeba położyć deski niewłaściwie lub w ogóle z nich zrezygnować. A zatem mieszkanie, które nie jest zaprojektowane z głową, może skutkować nieestetyczną podłogą lub zmuszać nas do rezygnacji z takiego rodzaju podłogi, o jakim marzyliśmy.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Budynek i mieszkanie zaprojektowane z głową powinno w sposób maksymalny wykorzystywać przestrzeń. Nie powinno być w nim jakichś wystających i niczemu nie służących elementów.

Kiedy staniemy się już posiadaczami mieszkania, to również pamiętajmy o tym, by mądrze je zaaranżować. To, że meble i sprzęty zmieszczą się w naszych pomieszczeniach nie decyduje jeszcze o tym, że mieszkanie będzie estetyczne i funkcjonalne. Bardzo wiele zależy od nas. Korzystajmy raczej z ukrytych szaf o przesuwanych drzwiach, nie ustawiajmy w wąskim korytarzu wielu wystających elementów takich jak różne małe szafeczki, stoliki, nie wymyślajmy rewolucyjnych pomysłów w kuchni i łazience. Sami, aranżując swoje wnętrza zadbajmy o to, aby zaprojektować mieszkanie z głową.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

 • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray