Start Arrow Finanse i prawoArrow Zakup mieszkania – zaliczka czy zadatek

Zakup mieszkania – zaliczka czy zadatek

Zima to dobry moment by uważnie rozejrzeć się na rynku mieszkaniowym, wyszukać okazję, przygotować się do transakcji, dać zadatek by zabezpieczyć transakcję i pozyskać finansowanie. No właśnie, zaliczkę czy zadatek?

Wiele osób używa tych słów wymiennie, podczas gdy znaczą one coś zupełnie innego – eBroker.pl sprawdza różnicę.

Zaliczka i zadatek z pozoru powodują ten sam skutek – mówi Jacek Paciorek z eBroker.pl – zabezpieczają przyszłą transakcję. I wszystko jest dobrze, jeśli transakcja dojdzie do skutku. W przeciwnej sytuacji możliwości prawne odzyskania zaliczki i zadatku są zgoła inne.

W przypadku transakcji zakupu mieszkania może to mieć miejsce w dwóch zasadniczych przypadkach: deweloper czy też wykonawca nie dotrzyma warunków umowy i np. nie odda w terminie mieszkania, albo też my sami będziemy chcieli wycofać się z zawartej umowy przedwstępnej, bo znaleźliśmy w międzyczasie korzystniejsza ofertę. Odzyskanie pieniędzy które już wpłaciliśmy tytułem jej zabezpieczenia zależy od tego czy była to zaliczka czy zadatek.

eBroker.pl porównuje zaliczkę i zadatek na zakup nieruchomości:

ZALICZKA ZADATEK

  • Regulowana przez przepisy ogólne Kodeksu Cywilnego dotyczące wykonania umów wzajemnych jako „kwota wpłacona na poczet przyszłych należności i po zrealizowaniu przedmiotu umowy zostaje wliczona w cenę usługi”.

  • W przypadku zadatku zgodnie z artykułem 394 § 1  Kodeksu Cywilnego „w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.”

  • Gdy rezygnujemy jako strona, która zaliczkę wpłaciła – możemy łatwo zażądać zwrotu zaliczki.

  • Zadatek w znacznej mierze jest więcej przedmiotem zabezpieczenia umowy – czyli chroni obie strony transakcji przed niewywiązaniem się z zawartej umowy.

Czy lepiej wobec tego zabezpieczyć transakcję zaliczką czy zadatkiem – dużo tutaj zależy od indywidualnego charakteru transakcji oraz od ustaleń stron umowy. Co w przypadku gdy nie ureguluje tego umowa? Wówczas przyjmujemy, że wręczona kwota – ją zabezpieczająca jest zaliczką. To bardziej elastyczne rozwiązanie, które pozwala nam się łatwiej wycofać z zawartej umowy przedwstępnej. Gdy jednak jesteśmy na 100 % zdecydowani na zakup danej nieruchomości, warto zadbać by zapis w umowie zawierał stwierdzenie, iż kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia jej wykonania jest zadatkiem.

Sprawdzone przez eBroker.pl: Bez względu na to czy zdecydujemy się na zadatek czy na zaliczkę warto dobrze wybrać ofertę finansowania zakupu nieruchomości. Banki konkurują między sobą i różnica w ratach kredytu hipotecznego może wynosić nawet 7000 zł rocznie.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 3, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty