Start Arrow Budowa domuArrow Zakup styropianu – jak wybrać najlepiej?

Zakup styropianu – jak wybrać najlepiej?

Paczki styropianu o pozornie takiej samej zawartości mogą cechować się bardzo różnymi właściwościami. Informację o parametrach technicznych różnych odmian płyt styropianowych zawiera etykieta.

Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z nich zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku, oraz jak w prosty sposób sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Parametry termoizolacyjne: lambda (λD)

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, najważniejszy parametr decydujący o izolacyjności termicznej styropianu (i każdego innego materiału do termoizolacji). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego materiału, tym lepszym jest on izolatorem.

Zdaniem eksperta – prezes PSPS Kamil Kiejna:
Czytając etykietę na styropianie, zwracajmy uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu.

Wartości lambdy dla dostępnych na rynku odmian styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK (Wat na metr•kelwin to jednostka przewodności cieplnej). PSPS zaleca, by do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.

Zdaniem eksperta – Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS:
Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności.

Parametry wytrzymałościowe: CS i TR

W zastosowaniach przenoszących obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu (CS 10), wpływający na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku zastosowań styropianu na fasadach większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR).

Zdaniem eksperta – Piotr Chodkowski:
Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy.

Waga płyt styropianowych

Wybierając odpowiedni styropian warto również upewnić się, że cechy wskazane na etykiecie są zgodne z rzeczywistością. Ponieważ parametry techniczne styropianu powiązane są z jego gęstością (która przekłada się na wagę płyt), Polskie Stowarzyszenie Producentów  Styropianu opracowało łatwy sposób weryfikacji tego, czy wyrób ma szanse spełniać zadeklarowane parametry. Wystarczy zważyć paczkę styropianu. Ta prosta metoda wstępnie potwierdzi lub podda w wątpliwość zgodność parametrów z opisem, a co za tym idzie – jakość wyrobu.

Jeżeli więc paczka zwykłego białego styropianu waży np. 3 kg, to jego współczynnik lambda w żadnym razie nie ma minimalnej rekomendowanej do ocieplania ścian wartości 0,040 W/mK. Nawet jeśli taką informację umieszczono na etykiecie.

Tabele PSPS do weryfikacji parametrów styropianu

Koszt styropianu to 10-15 proc. kosztów całego ocieplenia.

Zdaniem eksperta – Kamil Kiejna, prezes PSPS:
Planowanie inwestycji ociepleniowej powinno uwzględniać bilans kosztów w perspektywie długoterminowej. Zakup pierwszego lepszego styropianu, zwykle najtańszego, o wysokiej wartości lambdy, jest oszczędnością tylko z pozoru. Na etapie prac ociepleniowych rzeczywiście wydaje się nieco mniej pieniędzy. Wyższe, i co gorsze, stałe koszty ponosi się w trakcie eksploatacji źle ocieplonego budynku.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
11
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariusz Odpowiedz 2019-09-16 14:54:15

Ostatnio GUNB skontrolował styropian Austrotherm i okazało się, że nie przeszła pozytywnie kontroli! Od lat firma miała renomę i nikt nie myślał nawet, by ją kontrolować, a tu proszę takie zaskoczenie. Ciekawe, ilu ludzi ociepliło dom niepełnowartościowym produktem.

maciek Odpowiedz 2019-07-16 11:53:03

Parametry deklarowane przez producenta na etykiecie produktu są punktem wyjściowym do weryfikacji jakości produktu. Zawsze należy zestawić to z badaniami GUNBu, bo może okazać się, że to co jest na etykiecie niezgodne jest z rzeczywistą jakością styropianu. Ostatnio mega zaskoczeniem na rynku styropianów jest dla mnie Austrotherm, która jak wielu innych producentów nie przeszła kontroli pozytywnie

Szaman Odpowiedz 2017-10-01 10:21:38

Najlepiej kupować styropian znanych producentów, a już na pewno unikać podejrzanie tanich produktów. Zwracać uwagę na współczynnik lambda, im niższy tym lepiej (najlepiej 0,031W/mk) i grubość. Dla laika wybór styropianu w ogóle jest trudną prawą, dlatego najbezpieczniej sprawdzić czy dany produkt posiada aktualny certyfikat ITB wtedy mamy gwarancję wysokiej jakości i nie musimy się przejmować że producent kantuje na jakości materiału

Szczęsny Odpowiedz 2017-07-30 13:11:25

Wybór styropianu nie jest łatwą sprawą, nieodpowiednia decyzja w tym temacie może skutkować utopieniem nie małej gotówki, dlatego najlepiej polegać na doświadczeniu specjalistów i nie wybierać na własną rękę, tylko sprawdzić producentów styropianu pod kątem rekomendacji ITB, wtedy mamy gwarancję dobrego wyboru

Tymekwww Odpowiedz 2014-04-23 13:38:35

Często ocieplam ludziom domy Termoorganiką i według mnie ta firma jest sprawdzona.

Marekk Odpowiedz 2014-03-24 14:25:52

Żadna firma nie jest tak promowana jak Termo Organika, ale sprawdzałem, że naprawdę mają bardzo dobre opinie, asortyment, ceny.

tedted Odpowiedz 2014-01-20 12:33:56

należy patrzeć na grubość, producenta, to czy ma rekomandacje ITB (z polskich ma rockwool i termoorganika), ważna jest też ekipa budowlna, dobrze by system był też od tego samego producenta

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-01-24 14:08:19

Apropos zacytuję pana Wielgo z wyborczej "Jednak pamiętajmy, że najważniejszymi parametrami styropianu są opór cieplny i współczynnik przewodzenia ciepła (!), wytrzymałość na zginanie czy reakcja na ogień. To, czy styropian jest dobrej jakości, w dużej mierze zależy zaś od wielu czynników, m.in. surowca użytego do produkcji, maszyn i technologii. Odpowiednia waga (zdaniem niektórych ekspertów powinna być ona wyższa od podanej przez PSPS) nie gwarantuje, że dany styropian ma odpowiednią jakość, a jeśli jest on zbyt lekki - że jest niepełnowartościowy."

Polistyren ekstrudowany – droższy od styropianu. Ale czy lepszy? Płyty XPS | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-10 11:47:50

[...] domy? Jak ocieplać dom? Jak wybrać system termoizolacji? Jak ocieplić poddasze? Zakup styropianu – jak wybrać najlepiej? Styropian czy polistyren ekstrudowany – czym [...]

Czy styropian może być izolacją akustyczną ogrzewania podłogowego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-29 15:32:58

[...] której zatopione są przewody grzewcze, a nie „na ogrzewaniu podłogowym”. Jeżeli zastosujemy styropian akustyczny na ogrzewanie podłogowe płyta grzejna nie będzie prawidłowo oddawać ciepła do [...]

Rozpoczął się nowatorski program gwarancji jakości styropianu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-02 10:37:47

[...] PSPS podkreśla, że styropian to doskonały materiał termoizolacyjny, z ugruntowaną na polskim rynku pozycją: – Jako jego [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu