Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Zalety boazerii drewnianej

Zalety boazerii drewnianej

Planując wykończenie naszego domu czy mieszkania szczególną wagę przykładamy do wyglądu ścian. Są one podstawowym elementem wykończenia wnętrza, który stanowi punkt odniesienia przy dalszym zagospodarowywaniu przestrzeni. Jeżeli ważne jest dla nas ciepłe i przytulne wnętrze – oryginalny, choć nieco zapomniany klimat stworzy boazeria.

To czym pokryjemy i ozdobimy ściany stanowić będzie tło dla całego wystroju wnętrza i musi z nim współgrać. Drewno na ścianach z całą pewnością zda egzamin we wnętrzach stylowych, bardziej tradycyjnych. Coraz bardziej powszechne staje się jednak komponowanie go z zupełnie nowoczesnymi wnętrzami. Decydując się na boazerię w naszym domu, pamiętać musimy o kilku niezmiernie istotnych kwestiach.

Sporo zależy od powierzchni mieszkalnej. Dobrze jeśli jest ona stosunkowo duża – drewno nie lubi malutkich przestrzeni. Pamiętać musimy, że zagospodarowując ściany drewnianymi deskami zmniejszamy faktycznie i optycznie wielkość pomieszczenia. Dlatego boazeria tak często umieszczana jest na ścianach przestronnych korytarzy bądź salonów.

boazeria

Ważna jest również trwałość i wytrzymałość wybranego na boazerię gatunku drewna. Drewno liściaste jest bardziej twarde, ale także droższe. Deski z drzew iglastych, takich jak świerk czy sosna są zasadniczo bardziej miękkie; są także tańsze. Deskę  sosnową charakteryzuje odbarwienie związane z upływem czasu. Jest to proces naturalny, powodujący zmianę koloru drewna z jasnego na bardziej pomarańczowy. Zarówno deska sosnowa, jak też świerkowa, charakteryzują się jasnym odcieniem. Jeśli wolimy odcienie ciemniejsze, można drewno przemalować. Zamiast tradycyjnego lakieru konserwującego, deski maluje się tzw. lakierobejcą o wybranym odcieniu, która zmienia kolor boazerii. Drewno stosowane na boazerię jest odpowiednio długo preparowane i osuszane, co dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość i odporność na szkodniki.

Drewno doskonale izoluje. Jeżeli zależy nam, aby w pomieszczeniu było cieplej, boazeria jest dobrym rozwiązaniem. Drewniane deski stanowią także izolację akustyczną, zatrzymując dźwięki dobiegające z zewnątrz, tłumią także hałas powstający wewnątrz domu. Pewną ciekawostkę stanowią boazerie z korka naturalnego, które także stanowią doskonałą izolację termiczną ścian, zatrzymując ciepło wewnątrz naszego mieszkania oraz stabilizując mikroklimat wnętrza.  Decydując się na wykończenie części domu czy domku letniskowego boazerią drewnianą należy pamiętać o czyszczeniu boazerii odpowiednio dobranymi preparatami do drewna.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

domartstyl-pl Odpowiedz 2012-10-23 14:57:02

zdjęcie przykładowe, piękno samo w sobie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie