Start Arrow Budowa domuArrow Zalety dachówek bitumicznych

Zalety dachówek bitumicznych

Często wymiana dachu kojarzy się jedynie z przykra koniecznością, na przykład gdy zaczyna przeciekać. Czasem jednak za wymianą dachu przemawiają inne względy – konieczność adaptacji strychu na pomieszczenia mieszkalne, wymiana materiału na bezpieczniejszy, bądź zwykła chęć odmiany wyglądu domu.

Jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa materiału użytego do wykonania dachu, to statystyki w naszym kraju są alarmujące – większość budynków wzniesionych w latach osiemdziesiątych pokrytych jest azbestem, który jest jak powszechnie wiadomo materiałem szkodliwym dla zdrowia człowieka., w dodatku niezbyt atrakcyjnym wizualnie. Dyrektywa unijna przewiduje do 2032 roku całkowite wycofanie azbestu z naszego kraju, co wspomagane jest poprzez organizowane przez gminy programy pod hasłem „pozbądź się azbestu”. Jednakże wiele osób wciąż o tego typu programach nie słyszało i w dalszym ciągu na dachach ich domów znajduje się ten toksyczny materiał.

(Lekki i trwały dach z produktów bitumicznych)

Ponadto, kwestią problemową często okazują się pieniądze. Jak mówi ekspert z firmy zajmującej się produkcja materiałów budowlanych: Ludzie obawiają się kosztów wymiany dachu, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby dachowej i zakupem nowego pokrycia. Inwestorzy obawiają się także dużych kosztów montażu nowego pokrycia. Ekipa dekarzy to jest dodatkowy koszt. W naszej firmie oferujemy pokrycia, które nie nadwyrężą starej więźby, gdyż są lekkie a poza tym można je zamontować samemu, co znacznie redukuje koszty wymiany.

Jakie zatem pokrycie dachowe możemy wybrać, aby było odpowiednio lekkie? Dobrym rozwiązaniem są produkty bitumiczne, można je stosować nawet przy niezbyt wielkim nachyleniu, bez obawy, że nadmiernie obciążą one całą konstrukcję budynku. Oprócz niewielkiej masy charakteryzują się niskimi kosztami i łatwością montażu, co jest przyczyną ich rosnącej popularności. Nie wymagają zatem użycia żadnego specjalistycznego sprzętu, ani posiadania fachowej wiedzy, jedyne co nam do montażu potrzebne, to młotek oraz nożyce do cięcia płyt. Ciekawą propozycją są samoprzylepne na całym pasie dachówki bitumiczne. Dachówka bitumiczna ma budowę warstwową, składają się na nią następujące warstwy:

  • rdzeń uniemożliwiający rozciąganie
  • warstwa izolacyjna, nie pozwalająca na dostęp wilgoci
  • podkład, dzięki któremu dachówki nie skleją się ze sobą podczas składowania, co uniemożliwiłoby ich użycie
  • warstwa wierzchnia nieprzepuszczająca promieni UV, dzieki czemu dachówki mogą dłużej utrzymać atrakcyjny wygląd

Kolejną cechą charakterystyczną dachówek bitumicznych jest ich wysoka elastyczność i łatwe dopasowywanie się do różnych kształtów dachu. Jeśli chodzi o same dachówki, to można wybierać spośród wielu form, najbardziej popularne to karpiówka (nawiązująca kształtem do klasycznych dachówek łupkowych – idealna do klasycznej zabudowy) oraz dachówka w formie prostokąta.(świetnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie). Producenci oferują obecnie szeroką gamę kolorów do wyboru, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

Następną z zalet tego rozwiązania jest łatwość konserwacji – wystarczy użyć specjalnego preparatu, aby usunąć mchy i porosty bez większego problemu, śmieci lub liście naniesione przez wiatr również są łatwe do usunięcia. Niewielka masa dachówek bitumicznych niesie za sobą jeszcze jedną zaletę, mianowicie, jeśli znudzi nam się kolor dachówki, nie musimy jej usuwać aby położyć nową, bez problemu możemy położyć jedną na drugiej, są bowiem tak lekkie, że nawet podwójna warstwa nie stanowi dużego obciążenia. W lecie, gdy natężenie promieni słonecznych jest duże, dachówki „samowulkanizują się”, tj. stapiają się ze sobą, tworząc szczelną warstwę na dachu, która podczas jesiennych i zimowych miesięcy nie przepuści z pewnością ani jednej kropli wody.

Dachówki stanowią wyrób całkowicie naturalny, są wytwarzane z surowców wtórnych, zatem nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla środowiska, ani dla zdrowia człowieka.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu