Start Arrow Budowa domuArrow Zalety dachówki ceramicznej

Zalety dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna od wielu lat jest utożsamiana z budownictwem ekologicznym. Wykonywana z gliny gwarantuje znakomitą wentylację i zapewnia zdrowy klimat w chronionym budynku.

Ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularnym pokryciem dachowym, mimo że nie należy do najtańszych materiałów wykończeniowych. Dzieje się tak zapewne dlatego, że dachówki te zapewniają najdłuższą żywotność dachu. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują duże opady śniegu i dachom stawia się szczególnie wysokie wymagania.

Pokrycia ceramiczne są ciężkie – masa 1 m2 na ogół mieści się w przedziale 45-65 kg. Pozostałe pokrycia dachowe (blaszane, papowe czy z tworzyw sztucznych) są kilkakrotnie od nich lżejsze. Recepturę masy do wyrobu dachówek oraz ich wymiary określają Polskie Normy. Głównym składnikiem masy, z której wykonuje się dachówki jest glina, jednak producenci np. Wieneberger czy Koramic dodają często komponenty poprawiające jej jakość, na przykład składniki uszlachetniające jak kwarc czy mączka ceglana.

dachowki

Właściwie ukształtowane dachówki po wysuszeniu wypalane są w piecu w temperaturze 900-1200 °C. Obróbka termiczna nadaje im porowatą strukturę, dzięki której są paroprzepuszczalne. Zazwyczaj dachówki mają naturalny kolor, jednak możliwe jest również wytwarzanie ich z masy barwionej.

Dachówki mogą być angobowane (powierzchnię wysuszonej dachówki przed wypalaniem powleka się płynną warstwą glinki szlachetnej, czyli iłu rozmieszanego w wodzie, zabarwionego naturalnymi tlenkami żelaza) lub glazurowane (szkliwione). Wzornictwo dachówek ceramicznych nie zmienia się od wielu lat. Większość z nich nawiązuje stylem do tradycyjnych dachówek, stosowanych z powodzeniem już od wielu dziesiątek lat. Najpopularniejszym rodzajem dachówki jest holenderka, oprócz niej stosuje się również dość powszechnie karpiówkę i mniszkę.

W skład systemu dachowego wchodzą dachówki lewe, prawe, połówkowe, gąsiory oraz elementy uzupełniające: dachówki umożliwiające wykonanie połączeń połaci, obróbkę przejść wentylacyjnych, kominowych, okien dachowych, kominów itp. Wśród elementów systemu można znaleźć dachówki wentylacyjne (wywietrznikowe) poprawiające cyrkulację powietrza i umożliwiające odprowadzenie wilgoci spod pokrycia oraz przeciwśnieżne zapobiegające nagłemu osuwaniu się śniegu.

Pokrycia ceramiczne cechuje wyjątkowa trwałość  – przy odpowiednim ułożeniu, dach wytrzymuje co najmniej sto lat. Dach ceramiczny ma przede wszystkim dużą wytrzymałość, zdolność tłumienia hałasu, odporność na ogień, promieniowanie UV i zróżnicowane warunki atmosferyczne, a także jest mrozoodporny. Należy również pamiętać o doskonałej termoizolacyjności takiego dachu. Ponadto dach ceramiczny dach nie będzie przeciekał, a do naprawy uszkodzonych fragmentów pokrycia wystarczy wymiana pojedynczych elementów.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty