Start Arrow Budowa domuArrow Zalety drewnianych domów szkieletowych

Zalety drewnianych domów szkieletowych

Decydując się na technologię, w której ma być wybudowany nasz dom jednorodzinny, mamy bardzo wiele możliwości do wyboru. Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się drewniane domy szkieletowe. Spróbujmy nieco im się przyjrzeć i poznać przyczyny ich fenomenu.

O opinię poprosiliśmy architekta z pracowni Mój Dom, Łukasza Iwanka:

DOM.pl: Jaka jest główna zaleta szkieletu drewnianego względem tradycyjnej ceramiki?

arch. Łukasz Iwanek: Pierwsza cechą, jaka nasuwa się na myśl, jest lekkość konstrukcji. Wiele firm budowlanych przygotowuje całe ściany włącznie z instalacjami u siebie w zakładach produkcyjnych, a następnie transportuje je na plac budowy. Materiały, które służą do budowy domu drewnianego mają bardzo niewielki ciężar, dzięki czemu są łatwe w transporcie. Znacznie wpływa to także na koszt ich przewozu, a wiadomo, że podczas budowy domu każda oszczędność (oczywiście nie chodzi o oszczędność kosztem bezpieczeństwa!) jest bardzo istotna.

Warto zwrócić również uwagę, że domy drewniane są znacznie lżejsze niż domy murowane i nie wymagają tak szerokich fundamentów. Do ich budowy wystarczą bloczki komórkowe, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i utratą ciepła.

Ile może potrwać budowa takiego domu?

Budownictwo drewniane charakteryzuje się zarówno szybkością budowania, jak i przebudowy. Wzniesienie takiego budynku trwa około trzech miesięcy – czas absolutnie nie do osiągnięcia w wypadku innych typów domów! Ponadto drewniane domy szkieletowe są łatwe do modelowania. Zdecydowanie prościej jest dokonać zmian w już stojącym budynku (na przykład dobudowania nowej części) niż w przypadku domu murowanego.

Jak wygląda w takich rozwiązaniach kwestia ogrzewania?

Domy w technologii szkieletowej są bardzo energooszczędne. Muszę zwrócić uwagę, że elementy drewniane, które są naturalnie „ciepłe”, to tylko konstrukcja. Wypełnienie jej stanowi wełna mineralne, dzięki czemu uzyskuje się rewelacyjne parametry cieplne. Zresztą tego typu budownictwo jest popularne w krajach północnych (Skandynawia, Kanada), gdzie zimy są znacznie bardziej mroźne niż w naszym kraju.

Które z Państwa projektów drewnianych domów szkieletowych cieszą się największą popularnością?

Jednym z najpopularniejszych jest projekt MD L-34 w szkielecie. Jest to klasyczny dom jednorodzinny z poddaszem. Na parterze znajduje się pokój dzienny, kuchnia z jadalnią i funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze. W bryle budynku znajduje się także garaż jednostanowiskowy. Poddasze użytkowe to trzy sypialnie i łazienka. Warto zauważyć, że sypialnia zaprojektowana jest również na parterze, dzięki czemu dom może być przeznaczony dla wielopokoleniowej rodziny.

 

Budynek nie jest podpiwniczony. Jak każdy dom drewniany doskonale trzyma ciepło, jest też dodatkowo ocieplony wełna mineralną. Bezpretensjonalnego uroku dodają budowli drewniane balustrady. Dach pokryty jest gontem bitumicznym.

Wielbicielom prostszych rozwiązań może przypaść do gustu inny projekt autorstwa naszej pracowni. MD L-58 to również projekt domu parterowego z użytkowym poddaszem. We wnętrzu znajduje się salon, cztery sypialnie (tu również mamy jedną sypialnię na parterze) i kuchnia, przy której zaplanowano wygodną spiżarkę.

 

Podobnie jak w przypadku poprzedniej propozycji – jest to dom niepodpiwniczony. Charakteryzuje się prostą formą – budynek wieńczy dwuspadowy dach nachylony pod kątem 42 stopni, pokryty dachówką betonową.

Jeśli marzy nam się drewniany dom szkieletowy o większej powierzchni użytkowej, pracownia Mój Dom również posiada odpowiednie rozwiązanie. Mowa tu o projekcie MD L-77. Podobnie jak poprzednicy, jest to dom parterowy z poddaszem, niepodpiwniczony. Różni się kształtem dachu, jednak do jego pokrycia również wykorzystano dachówkę cementową.

 

Wielu spośród nas bardzo zależy na posiadaniu w domu piwnicy. Jakie rozwiązanie Państwo proponują jeśli chodzi o domy podpiwniczone?

Możemy w takim wypadku wybrać inny projekt z oferty pracowni Mój Dom. MD L-87 to niewielki i prosty w kształcie jednorodzinny budynek mieszkalny. We wnętrzu znajdują się cztery pokoje i kuchnia. Dwuspadowy dach pokryty jest gontem bitumicznym.

 

(Projekt MD L-87)

Innym ciekawym przykładem domu podpiwniczonego jest projekt MD L-94. Jest on większy niż MD L-77 i posiada bardziej złożoną formę. W budynku znajduje się 5 pokoi oraz kuchnia, garaż i kotłownia. Dach o oryginalnym kształcie pokrywa dachówka betonowa.

 

(Zobacz projekt domu MD L-94)

Czy drewniane domy szkieletowe są całkowicie pozbawione wad?

Oczywiście nie, każdy typ zabudowy posiada pewne wady. W tym wypadku główną niedogodnością może być problem z pozyskaniem odpowiedniego surowca. W naszym kraju często trudno o odpowiednio podsuszone i wypolerowane drewno. Jeśli jednak uda nam się je zdobyć, wówczas zalety skorzystania z rozwiązania, jakim jest drewniany dom szkieletowy są, jak już wspominałem, olbrzymie.

Dziękujemy za rozmowę.

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją domów szkieletowych i domów drewnianych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu