Grzejniki aluminiowe szturmem podbijają europejski i polski rynek grzewczy. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość, bardzo dobra odporność na korozję w środowisku wodnym przy współpracy z instalacją z miedzi, tworzyw sztucznych lub stali.
W szerokiej gamie grzejników znajdujących się w sprzedaży ważną pozycję stanowią grzejniki aluminiowe. Ten rodzaj instalacji grzewczej charakteryzuje się nowoczesnym designem, skutecznością grzewczą i komfortem obsługi.

(fot.Fondital)
Trendy instalacyjne
W ostatnich latach w celu zwiększenia skuteczności i zmniejszenia zużycia energii doszło do zmiany średnich temperatur systemów ogrzewania. Temperatury projektowe zostały obniżone zarówno w normach jak i w praktyce, przechodząc od średnich temperatur wody o wartości około 80 °C do średnich temperatur 70 °C. Grzejniki aluminiowe dzięki mniejszej zawartości wody, a co za tym idzie niskiej wagi bardzo szybko reagują na zmiany zapotrzebowania ciepła w instalacji.
Szybkie i elastyczne rozwiązania
Grzejniki aluminiowe oprócz możliwości doskonałego funkcjonowania przy niskiej temperaturze zapewniają także wysoki poziom elastyczności, który nie istnieje w przypadku innych systemów. Mogą one być regulowane, włączane i wyłączane w sposób bardzo szybki, dopasowując się do każdych warunków klimatycznych. Nawet w przypadku szybkich skoków temperatury, jakie dzieją się na przykład w pewnych okresach roku – jesień i wiosna lub np. z powodu zmiany nasłonecznienia w ciągu jednego dnia.
– Technicznie, pojęcie to jest nazywane inercją termiczną. Niska inercja termiczna, jak ta którą cechują grzejniki aluminiowe, pozwala na szybkie dopasowanie do zapotrzebowanie ciepła unikając straty paliwa oraz niepotrzebnego zużycia energii. – mówi Jerzy Luc kierownik serwisu firmowego Fondital. Wystarczy tak codzienna sytuacja jak włączenie piekarnika, równoczesna obecność wielu osób w pomieszczeniu lub ciepło słońca, które dostaje się do pomieszczenia, jeżeli system ogrzewania nie jest w stanie dopasować się do zmiennych warunków wewnętrzna temperatura urośnie ponad ustaloną wartość, zniknie poczucie komfortu i nastąpią zbędne wydatki związane z nadmiernym ogrzewaniem.
Aspekt ekonomiczny
Kolejnym, niezwykle istotnym elementem przemawiającym za stosowaniem systemów z niską inercją cieplną jest wzgląd gospodarczy.
– Dom, w którym mieszkańcy są obecni tylko w pewnych okresach dnia nie potrzebuje stałej temperatury przez całą dobę. Jeżeli system nie zareaguje szybko na zmianę ustawień wymaganych przez użytkownika to spowoduje to zbędny wzrost kosztów ogrzewania. – dodaje J. Luc.
Dodaj komentarz