Start Arrow InstalacjeArrow Zalety grzejnika konwektorowego

Zalety grzejnika konwektorowego

Ogrzewanie wodne to najczęściej stosowany system ogrzewania w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest dużo tańsze w eksploatacji niż inne źródła ciepła. Czynnikiem grzewczym jest tutaj woda, która płynie rurami do grzejników.

(fot.Extreme Sp. Z o.o.)

(fot.Extreme Sp. Z o.o.)

Inwestorzy planujący budowę nowego domu powinni już na początku wstępnie określić sposób jego ogrzewania, a dokładnie dokonać wyboru temperatury pracy podstawowego źródła ciepła. W dużym uproszczeniu decyzje te rzutują na właściwy wybór kotła, urządzeń towarzyszących rozplanowaniu instalacji a w końcu na dobór grzejników.

Regułą jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Należy jednak zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż. Odległość zarówno podłogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Mniejsze odległości tłumią konwekcję – ciepłe powietrze z grzejnika kieruje się ku górze, miesza się z chłodnym spływającym z okna i w miarę równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Usytuowanie parapetu oraz jego wielkość może wydawać się drobiazgiem, ma jednak istotny wpływ na sprawność pracy ogrzewania.

Wyjątkowa energooszczędność grzejników konwektorowych wynika z bardzo małej pojemności wodnej i niewielkiej masy własnej. Nowoczesne kotły gazowe-kondensacyjne lub olejowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy termostaty z głowicami montowane przy grzejnikach pozwalają dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania.

Zjawisko konwekcji  pozwala na uzyskanie korzystnego dla człowieka obiegu powietrza i równomiernego rozkładu temperatury, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach, w których przebywa się przez dłuższy czas w bezruchu takich jak sypialnia, salon czy też pokój dziecka.

Grzejniki konwektorowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów dokonujących świadomego wyboru. Jeżeli w grzejniku jest 1 litr wody, to jest oczywistym, że łatwiej ogrzać 1 litr niż 5 litrów, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania innych grzejników. Jeżeli w całym układzie grzewczym jest mniej wody to szybciej reaguje on na sygnały automatyki. Można wtedy nieznacznie obniżyć temperaturę w nocy lub podczas naszej nieobecności w domu np. gdy jesteśmy w pracy lub wyjeżdżamy na weekend. Przed naszym powrotem, odpowiednio zaprogramowany sterownik włączy ogrzewanie i szybko doprowadzi w mieszkaniu do żądanej temperatury, gwarantując komfort cieplny i korzystny dla zdrowia mikroklimat. – mówi Jerzy Rusek, Prezes Zarządu firmy Extreme Sp. z o.o., producenta grzejników Convector.

Kwestia wyboru grzejników do własnego domu nie jest łatwa. Na pytanie, które źródła ciepła zastosować, każdy musi sobie odpowiedzieć sam, biorąc pod uwagę koszty instalacji oraz koszty użytkowania danego rozwiązania.

Autor: Extreme Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black