Start Arrow Budowa domuArrow Zalety i wady stropów drewnianych

Zalety i wady stropów drewnianych

Stropy to przegrody poziome występujące między kondygnacjami domu, składające się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu. Oprócz oddzielenia pomieszczeń kondygnacjami, mają również przenosić obciążenia pochodzące od ciężaru własnego i użytkowego. Prawidłowa izolacja stropów, polegająca na wykonaniu odpowiednich warstw podłogi i sufitu, zapewnia ponadto ochronę pomieszczeń przed stratą ciepła i przed hałasem.

Kupując projekty domów, w części architektonicznej mamy przedstawione rozwiązania dotyczące m.in. właśnie stropów. Budując domy jednorodzinne najczęściej stosuje się stropy drewniane lub stropy żelbetowe, te drugie zdecydowanie częściej w domach murowanych.

Domy drewniane najczęściej mają również drewniane stropy. Tradycyjnie składają się one z grubych belek, rozstawionych co 100-150 cm. Domy, w których konstrukcję stanowi szkielet drewniany, mają cieńsze belki, ale za to gęściej rozstawione, co 40 lub 60 cm. Nazywa się je stropami deskowymi lub żebrowymi.

(Stropy drewniane najczęściej stosowane są przez budownictwo szkieletowe)

Wykonanie drewnianego stropu daje możliwość zastosowania cieńszych ścian nośnych oraz mniejszych fundamentów, dzięki niewielkiemu ciężarowi, jaki mają. Wymagają jednak odpowiedniej warstwy izolacji akustycznej, by ochronić wnętrza przed hałasem.

Jakie drewno na strop?

Bardzo istotną kwestią przy wyborze stropów drewnianych, jest zakup odpowiedniego materiału budowlanego. Drewno na stropy powinno mieć wilgotność nie przekraczającą 18%. Odpowiednio suszony materiał zapewni trwałość konstrukcji, nie będzie pęczniał i deformował się. Zbyt duża wilgotność drewna może powodować również rozwój grzybów. Drewno na stropy powinno być odpowiednio zaimpregnowane, chroniąc elementy drewniane przed właśnie czynnikami biologicznymi, jak i działaniem warunków atmosferycznych podczas transportu, składowania i montażu.

Koszty budowy stropu

Jeśli chodzi o materiały budowlane, to koszt ich zakupu jest podobny zarówno jeśli chodzi o stropy drewniane, jak i stropy żelbetowe. Jednak strop drewniany może być użytkowany praktycznie od razu po montażu, nie są potrzebne przerwy technologiczne, można zatem prowadzić kolejne roboty budowlane czy wykończeniowe.

(Tylko fachowy montaż stropu zapewni odpowiednią izolację cieplną i akustyczną wnętrzom)

Zalety stropów drewnianych

 • lekka konstrukcja – strop drewniany jest lżejszy od betonowego nawet przy zastosowaniu rozwiązania z warstwami dociążającymi, które tłumią przenoszone drgania i dźwięki
 • prosty montaż – stropy drewniane nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu i maszyn budowlanych, montaż odbywa się prosto i szybko
 • dowolny termin wykonania – brak prac mokrych powoduje, że budowa stropu może odbywać się nawet zimą
 • wysoka izolacyjność cieplna – zastosowanie warstwy ocieplenia, poprawia komfort cieplny we wnętrzach
 • proste wykończenie – belki drewniane najczęściej wykańcza się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, które można pokryć dowolną techniką, pasującą do tego, jak wyglądać ma ogólna aranżacja wnętrza

Wady stropów drewnianych

 • konieczność stosowania wysokiej jakości drewna – niezabezpieczone drewno ulega korozji biologicznej, pęcznieje i deformuje się.
 • słaba izolacyjność akustyczna – stropy drewniane wymagają bardzo skomplikowanej konstrukcji, by zapewnić odpowiednią zdolność do tłumienia dźwięków, ponadto nieprawidłowe wykonanie może sprawiać, że podłoga będzie na wyższej kondygnacji będzie „skrzypieć”

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...