Start Arrow InstalacjeArrow Zalety wentylacji mechanicznej

Zalety wentylacji mechanicznej

Źle działająca wentylacja w domu ma niekorzystny wpływ zarówno na konstrukcję budynku, jak i na nasze zdrowie. W nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach powstają sprzyjające warunki do rozwoju niebezpiecznych pleśni, w powietrzu zwiększa się liczba pajęczaków i roztoczy, które są główną przyczyną alergii, we wnętrzach spada zawartość tlenu.

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni i łazienki. W domach jednorodzinnych najczęściej zainstalowana jest wentylacja grawitacyjna. Polega ona na usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczeń mogących wydzielać zapachy oraz duże ilości wilgoci tj. kuchni, łazienek, WC itp. za pomocą kratek i kanałów wentylacyjnych oraz wyrzuceniu go ponad dach budynku.

Świeże powietrze natomiast dopływa do wnętrza poprzez nieszczelności okien. Ruch powietrza odbywa się zatem w kierunku od pokoi, salonów, sypialni poprzez korytarze, hole do kuchni i łazienek.

Jednak nowoczesne domy, którym przyświeca idea energooszczędności, budowane są w taki sposób, by zlikwidować wszystkie newralgiczne miejsca, które mogłyby być nieszczelne i generować straty energii. Szczelne okna i drzwi i izolacja przegród budowlanych sprawia, że przy zainstalowaniu wentylacji grawitacyjnej następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu, takich jak: dwutlenek węgla, para wodna, kurz oraz wiele chemicznych związków wydzielanych z materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia.

Zdaniem eksperta z firmy Pro-Vent:
Najlepszym sprawdzonym sposobem zapewnienia sprawnej wentylacji w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym jest stosowanie układów nawiewno-wywiewnych z podgrzewaniem powietrza nawiewanego – najlepiej z odzyskiem ciepła.

Wentylacja nawiewno-wywiewna zapewnia w naszych domach:

  • filtrację powietrza,
  • skuteczne usuwanie przykrych zapachów,
  • brak przeciągów, hałasu ulicznego,
  • likwidację nadmiernej wilgoci z pomieszczeń,
  • stały dopływ świeżego powietrza.

Ale dobrze zaprojektowana instalacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, to nie tylko nasze zdrowie i poprawa klimatu w pomieszczeniach, ale również znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku.

Zdaniem eksperta z firmy Pro-Vent:
Niższe koszty ogrzewania domu przy zastosowaniu wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem są możliwe z trzech powodów. Po pierwsze wentylacja zachodzi w sposób kontrolowany. Pod drugie następuje znaczny (65-73%) odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Po trzecie podczas wykraplania wilgoci odzyskiwane jest ciepło skraplania wody.

Ekspert z firmy Pro-Vent zwraca jednak naszym Czytelnikom uwagę, że aby dwa pierwsze zjawiska zachodziły w sposób optymalny muszą być spełnione warunki, wymienione na kolejnej stronie.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje