Start Arrow Finanse i prawoArrow Zanim kupimy mieszkanie od dewelopera

Zanim kupimy mieszkanie od dewelopera

Co zrobić zanim zdecydujemy się na zakup domu lub mieszkania od dewelopera?

– opowiada Monika Śleziońska dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje

1. Najlepszą rekomendacją dla dewelopera są ukończone inwestycje, będące w trakcie sprzedaży lub już zamieszkałe. Warto więc prześledzić stronę dewelopera, zobaczyć, co już zrobił, z jakim efektem, a także co planuje. Jeżeli firma zakończyła jakąś inwestycję, najlepiej przekonać się na własne oczy jak ona wygląda. Jaka jest jakość zastosowanych materiałów, lokalizacja, czy zadbano o wszystkie detale, np. czy do osiedla prowadzi droga. Warto także porównać wizualizacje z efektem końcowym, wtedy możemy się przekonać, co deweloper obiecuje, a jaki jest efekt tych obietnic.

2. Możemy również sprawdzić dewelopera pod kątem formalnym. Każda firma na bieżąco podpisująca umowy z klientami powinna dysponować aktualnymi wypisami z KRS, regon i NIP. Powinna też udostępnić na życzenie dokumenty o niezaleganiu wobec ZUS’u i Urzędu Skarbowego. Nie świadczy to może o powodzeniu inwestycji, ale może dyskwalifikować takiego dewelopera, który oferuje inwestycję  do sprzedaży na wczesnym poziomie jej realizacji.

3. Istotne jest także, czy interesująca nas inwestycja prowadzona jest przez spółkę celową. Jeśli kilka przedsięwzięć realizowanych jest przez jeden podmiot gospodarczy, istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia sukcesu ukończenia jednej inwestycji przez niepowodzenie innej.

4. Jeśli mamy do czynienia z inwestycją na poziomie „dziury w ziemi” warto zapytać dewelopera o dokument poświadczający finansowanie na tą inwestycję . Może to być promesa bankowa lub inne zaświadczenie z banku wydane deweloperowi na potrzeby klientów.

5. W przypadku inwestycji jeszcze nierozpoczętej koniecznie musimy się upewnić, czy deweloper jest właścicielem gruntu i, czy posiada prawomocne pozwolenie na budowę, a także czy nie jest ono oprotestowane i nie toczy się w jego sprawie postępowanie administracyjne.  W tym ostatnim przypadku, deweloper może rozpocząć, a nawet ukończyć budowę inwestycji, ale do czasu rozstrzygnięcia sprawy może mieć spory kłopot z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, a tym samym z przeniesieniem własności na nowego właściciela.

6. Możemy też zapytać dewelopera o umowę z wykonawcą . Oczywiście wątpliwe jest, alby deweloper udostępnił taką umowę, gdyż jest to tajemnica handlowa, ale sam fakt jej istnienia i znajomość firmy pozwoli nam ocenić, czy proces budowy interesującej budowy jest w pełni zaplanowany czasowo i finansowo.

7. Jeśli chcemy ocenić realność otrzymania lokalu oferowaną przez dewelopera poprośmy o harmonogramy prac.

8. Jeżeli interesująca nas inwestycja nie posiada jeszcze sąsiedztwa powinniśmy sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.  Jeśli na pięknej łące graniczącej z naszym nowym, potencjalnym domem, miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego przewiduje produkcję lub usługi, istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie na niej przedsiębiorstwo uciążliwe dla otoczenia. Można także zapytać w urzędzie gminy, czy w okolicy naszego przyszłego domu planowane są jakieś inwestycje.

9.  przypadku inwestycji już ukończonej nie ma ryzyka, że inwestycja ta nie zostanie zrealizowana lub, że deweloper nie ukończy jej na czas. Warto jednak zaprosić do współpracy rzeczoznawcę lub osobę z branży budowlanej będącą w stanie ocenić jakość i solidność wykonania oraz materiałów oraz zgodność z projektem.

10. Zawsze, a w szczególności w przypadku inwestycji dopiero rozpoczętych musimy dokładnie przeanalizować umowę kupna-sprzedaży. Czy nie ma w niej zapisów umożliwiających deweloperowi zmianę ceny, materiałów, terminu oddania lub odstąpienia  od umowy bez żadnych konsekwencji. Bardzo pomocny jest oficjalny wykaz tzw. „klauzul niedozwolonych”

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 6, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty