Start Arrow InstalacjeArrow Zanim kupisz kocioł gazowy?

Zanim kupisz kocioł gazowy?

Ogrzewanie gazowe jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych, oczywiście w przypadku, gdy nasza działka budowlana ma dostęp do sieci gazowej. Stosunkowo tani gaz ziemny i bezobsługowe działanie tego systemu grzewczego to główne zalety, które docenia wielu inwestorów.

Aby jednak koszty ogrzewania rzeczywiście były na relatywnie odpowiednim poziomie, instalacja gazowa powinna być oparta o nowoczesne kotły grzewcze. Stosując energooszczędne urządzenia i zlecając ich regularny przegląd techniczny, sprawimy, że nasza instalacja grzewcza będzie wzorowo działać przez wiele lat.

Zakup kotła gazowego nie jest jednak zupełnie prostą sprawą. Zanim podejmiemy decyzje o kupnie konkretnego modelu, warto je porównać ze sobą, uzyskać oferty od kilku uznanych producentów i spośród nich wybrać odpowiedni produkt. Aby jednak oferta była dokładnie dopasowana do naszych potrzeb, a kocioł gazowy odpowiedni do naszego budynku, powinniśmy przedstawić sprzedawcy swoje wymagania. Wybór kotła warto przeprowadzać na etapie budowy domu, wtedy na bieżąco jesteśmy informowani o przebiegu prac instalacyjnych, a także bez trudu możemy dostarczyć doradcy projekty domów czy przygotowane projekty instalacji.

(Ile łazienek będzie w Twoim domu?)

O co zapyta sprzedawca?

Dobierając odpowiedni piec gazowy, sprzedawca powinien wiedzieć:

 • czy budujemy domy jednorodzinne, czy wyposażamy mieszkania? Jaka jest powierzchnia użytkowa domu czy mieszkania?
 • jakie jest zapotrzebowanie na ciepło? Nowe projekty domów jednorodzinnych zawierają dane dotyczące zapotrzebowania na ciepło określone w kW. Jeżeli mamy stary dom lub mieszkanie, dla którego nie był przeprowadzony audyt energetyczny, należy podać informacje o roku budowy, stanie technicznym budynku, czy była przeprowadzona termomodernizacja budynku, wymiana okien itp.
 • ile osób będzie użytkowało system grzewczy, ilu jest domowników? Ważne jest także ile pomieszczeń przeznaczonych będzie na łazienki? Czy planujemy w nich kabinę prysznicową, czy wannę? Wanna będzie standardowa, czy może zainwestujemy w wannę z hydromasażem? A może w naszym domu przewidujemy budowę basenu?

(Czy planujesz ogrzewanie podłogowe?)

 • czy w domu planujemy strefy grzewcze? Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu zarówno na komfort domowników, jak i uzyskiwane oszczędności. Temperatura pomieszczenia gospodarczego czy nawet kuchni, w której i tak jest ciepło ze względu na prowadzone w niej prace, nie musi być tak wysoka, jak np. w pokoju dziecka. Strefy grzewcze dzielą również domy według kondygnacji. Jeżeli budujemy domy jednorodzinne z poddaszem, to nie od razu decydujemy się na poddasze użytkowe.
 • czy projekty domów przewidują budowę tradycyjnego komina?
 • jakie urządzenia grzewcze planujemy zastosować? Piece gazowe mogą mieć inne wymagania dla instalacji opartej na standardowych grzejnikach ściennych, a inne dla ogrzewania podłogowego.

(Wanna czy prysznic?)

Sprzedawca może nas również zapytać o rodzaj kotła gazowego. Mamy do wyboru kocioł jednofunkcyjny, wymagający dodatkowo zasobnika podgrzewacza wody oraz kocioł dwufunkcyjny, w którym woda podgrzewana jest przepływowo. Decyzję o wyborze prawidłowego rozwiązania można zresztą podjąć na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania.

(Kocioł jedno czy dwufunkcyjny?)

Kotły dwufunkcyjne o niewielkich gabarytach są idealne, jeśli wyposażamy mieszkanie, mały dom jednorodzinny, w którym przewidziana jest jedna łazienka. Na rynku dostępne są modele, które można montować na ścianie łazienki czy kuchni, bez szkody dla aranżacji tych wnętrz. Kotły jednofunkcyjne natomiast nadają się do dużych domów, w których przewidziano np. dwie łazienki na poddaszu i salon kąpielowy na parterze. Sporych rozmiarów zasobnik wody wymaga oddzielnego pomieszczenia, ale umożliwia domownikom jednoczesne korzystanie z kilku kranów.

To, jaki typ kotła gazowego wybierzemy zależy od naszych potrzeb i możliwości. Choć instalacja kotłów jednofunkcyjnych jest droższa, to jednak tym kryterium nie powinniśmy się kierować. Kocioł dwufunkcyjny może być rozwiązaniem kłopotliwym dla właścicieli dużych domów, a jednofunkcyjny odbierze powierzchnię użytkową, sprawiając, że mały dom czy mieszkanie staną się jeszcze bardziej ciasne.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black