Start Arrow Budowa domuArrow Zanim spadnie śnieg. Jak przygotować dach do nadejścia zimy?

Zanim spadnie śnieg. Jak przygotować dach do nadejścia zimy?

Podczas dwunastu miesięcy dach wystawiany jest na wiele wymagających prób. Są jednak okresy, kiedy pokrycie jest szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, a niewielkie zaniedbania mogą stać się wielkim problemem. Chcąc uniknąć kłopotów w czasie jesienno-zimowej aury, warto stosować się do kilku ważnych zasad.

Polskie prawo nie nakazuje montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych na domach jednorodzinnych, ale wymaga od właściciela usuwania nadmiaru śniegu, sopli i nawisów śnieżnych z połaci. fot. Röben

Polskie prawo nie nakazuje montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych na domach jednorodzinnych, ale wymaga od właściciela usuwania nadmiaru śniegu, sopli i nawisów śnieżnych z połaci. fot. Röben

Bez względu na to, czy dach naszego domu wykonano niedawno czy służy już nam kilka lat, zawsze warto regularnie przyjrzeć się jego stanowi,  sprawdzając i konserwując te elementy, które są najbardziej narażone na różnego rodzaju nieszczelności i uszkodzenia. Wszelkie niedopatrzenia mogą odbić się na stanie pokrycia, a nawet całego budynku.

Kontrola serwisowa dachu

Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi uszkodzeń czy innych nieprawidłowości występujących na dachu. W celu ich wykrycia i prawidłowej naprawy, przegląd dachu powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej, posiadającej odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

Andrzej Wilhelmi, prowadzący szkolenia dekarskie firmy Röben:
Dekarze doskonale wiedzą, które elementy są narażone na uszkodzenia i gdzie najczęściej występują różnego rodzaju trudności. Pozwala to znacznie szybciej określić problem i rozwiązać kłopot, zmniejszając ryzyko pogłębiania się konkretnej usterki, a co za tym idzie również ograniczenia kosztów związanych z późniejszą ich naprawą.

Wszystkie wykonane prace dobrze jest zapisywać w książce serwisowej dachu, co pozwoli dokładnie kontrolować wszelkie przeprowadzane naprawy.

Przegląd rynien

Zalegające w rynnach gałęzie, liście oraz resztki roślin, choć niepozorne mogą stanowić poważny i realny problem dla funkcjonowania całego systemu rynnowego. Jego niedrożność uniemożliwia odpływ wody, której nagromadzenie podczas opadów deszczu czy odwilży może powodować wylewanie się jej poza boczne krawędzie kosza i przedostawanie na folię wstępnego krycia. W przypadku jej uszkodzenia doprowadzimy do przeciekania dachu. Sprawa staje się jeszcze poważniejsza wraz z nadejściem pierwszych mrozów. Nanoszone przez kilkanaście miesięcy zanieczyszczenia, często blokują się i osiadają pod wpływem ciężaru w rynnach, a niskie temperatury prowadzają do ich zamarznięcia, tworząc blokadę odpływu. W ten sposób rynny nie tylko nie pozwalają na zsuwanie się z dachu śniegu, ale również prowadzą do zawilgocenia ścian, powstawania grzybów czy nawet niszczenia konstrukcji murów. Przeciążone rynny mogą także łamać się lub odpadać pod naporem śniegu, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców lub przechodniów znajdujących się w pobliżu budynków.

Płotki i śniegołapy

Nie mniej ważnym elementem są akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu. Są one szczególnie ważne w przypadku dachów stromych. Zastosowanie ich zapewnia bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, często też chronią auta przed uszkodzeniem osuwającego się z dachu śniegu, a nawet lodu. Najczęściej montuje się je w drugim – trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu.

Płotek przeciwśniegowy. fot. Röben

Płotek przeciwśniegowy. fot. Röben

Śniegołap. fot. Röben

Śniegołap. fot. Röben

Uzupełnianie ubytków

Dekarze podczas kontroli powinni zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju wykruszenia, najczęściej preparatów uszczelniających bądź niektórych elementów dachu, przyczyniające się do dostawania się pod połać wilgoci. W przypadku znalezienia nieszczelności, uszkodzone elementy należy wymienić na nowe, a wszystkie ubytki dokładnie uzupełnić.

Elementy warte uwagi

W pierwszej kolejności narażone są miejsca styku połaci ze ścianami bocznymi, koszami, lukarnami oraz zlewniami dachowymi. Różne kąty stykania się płaszczyzny dachu, to również większe prawdopodobieństwo uszkodzeń spowodowanych największą ilością wody występujących w tych miejscach.

Andrzej Wilhelmi, prowadzący szkolenia dekarskie firmy Röben:
W całym procesie nie bez znaczenia jest też wybór materiałów do pokrycia dachu. Jasne jest, że elementy o niewielkich gabarytach znacznie łatwiej jest wymienić, niż te charakteryzujące się większymi wymiarami. Świetnie w takich zadaniach sprawdzają się więc pokrycia wykonane z dachówek ceramicznych, które oprócz odporności na trudne warunki atmosferyczne cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, dzięki czemu wymiany nie są tak częste i kosztowne.

Przegląd kominów

Wyjątkowo newralgicznym miejscem na połaci jest także miejsce styku blachy z kominem.

Andrzej Wilhelmi, prowadzący szkolenia dekarskie firmy Röben:
Obróbkę komina należy wykonać specjalistycznym uszczelniaczem dekarskim. Gwarantuje on szczelność i trwałość na wysokim poziomie, zachowując przy tym swoje właściwości nawet na kilkanaście lat. W razie zużycia, wystąpienia ubytków lub zniszczenia uszczelniacz powinniśmy wymienić na nowy.

Uwaga – śnieg stanowi zagrożenie

Zalegający na dachu śnieg to oczywiście nieodzowny element zimy. Niestety te piękne oblicze tej pory roku stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu, a nawet budynku. Kiedy pokrywa śniegu rośnie, razem z nią wzrasta obciążenie, które może zarwać całą konstrukcję nośną pokrycia. Jest to niebezpieczne dla dachów o niewielkim stopniu nachylenia lub płaskich. Aby uniknąć problemów z dachem, warto skorzystać z usług firm zajmujących się odśnieżaniem dachów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty