Start Arrow OgródArrow Zapadnięta nawierzchnia z kostki brukowej

Zapadnięta nawierzchnia z kostki brukowej

Zauważyłem, że po zimie nawierzchnia jest w niektórych miejscach zapadnięta. Co jest tego przyczyną? Czy mam złożyć reklamację?

Odpowiada ekspert firmy LIBET:

Niedostateczne utwardzenie podłoża, źle wykonana podbudowa, nieodpowiednio dobrany materiał – wszystko to może z czasem doprowadzić do zapadania się nawierzchni i powstawania nierówności w jej obrębie.

(fot. Libet)

(fot. Libet)

Odpowiednia, profesjonalnie przygotowana podbudowa powinna mieć grubość 15-45 cm (w zależności od rodzaju podłoża oraz przewidywanego obciążenia) oraz składać się z kruszywa o frakcji 30-60 mm.

Na podbudowie należy wykonać podsypkę o grubości 3-5 cm z piasku o frakcji do 2 mm, ewentualnie grysu lub żwirku o grubości od 1 do 4 mm lub odsiewki kamiennej od 0 do 7 mm. Źle przygotowane podłoże będzie się zapadać. Podłoże musi mieć specjalnie przygotowany grunt. To ma wpływ na wytrzymałość i wodoprzepuszczalność nawierzchni.

Każda droga warta jest tyle, ile jej podbudowa – podkreśla Janusz Ostęp, właściciel firmy El-San z Lublina. Dodaje również, że przy zagęszczaniu należy pamiętać o punktach wcześniejszych wykopów pod instalacje elektryczne, sanitarne czy kanalizację. W tych miejscach grunt także powinien zostać skondensowany, w innym razie opady atmosferyczne spowodują zapadanie się nawierzchni.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED