Start Arrow Budowa domuArrow Zaprawa do bloczków komórkowych – błędy

Zaprawa do bloczków komórkowych – błędy

Bloczki komórkowe zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów budujących swoje domy. Oszczędność czasu i pieniędzy – zalety charakteryzujące tę technologię, mogą okazać się jednak niewystarczająco satysfakcjonujące, jeśli murowanie ścian zlecimy nierzetelnej i niedoświadczone ekipie murarskiej. Najlepsze właściwości materiałów budowlanych nie ochronią budynku przed fuszerką.

Eksperci wskazują, że najlepszym rozwiązaniem przy budowie domu z betonu komórkowego jest stosowanie systemowych narzędzi, chemii budowlanej i elementów, polecanych przez producenta. Dzięki temu uniknąć można wielu problemów podczas prac murarskich, a efekt przyniesie oczekiwany rezultat.

(Tylko praca rzetelnej firmy murarskiej przyniesie oczekiwany efekt.)

Zaprawy murarskie

Przykładem jednego z najczęstszych błędów, jaki popełniają nierzetelni „fachowcy”, jest zastosowanie zaprawy murarskiej do ogólnego przeznaczenia zamiast polecanej systemowej zaprawy do cienkich spoin. Grubość tradycyjnej zaprawy murarskiej wynosi 10-15 mm i jest znacznie większa niż grubość zaprawy do cienkich spoin, przez co mur ma większą powierzchnię wykonaną z materiału o słabej izolacyjności termicznej. To wiąże się z niebezpieczeństwem powstawania mostków termicznych  na całej powierzchni ściany.

Inwestorzy chętnie przystają na propozycję zastosowania tradycyjnych zapraw, gdyż zmniejsza to ogólny koszt budowy domu. Zaprawa jest znacznie tańsza, a jej grubsza warstwa umożliwia zastosowanie mniejszej liczby elementów budowlanych. Jednak eksperci wskazują, że oszczędności na budowie w żadnym wypadku nie powinny być generowane przez stosowanie materiałów kiepskiej jakości. To tylko pozorne oszczędności, które – w tym przypadku – w przyszłości podniosą wartość zapotrzebowania na ciepło, a co za tym idzie – zwiększą rachunki za ogrzewanie. Na pozorność oszczędności wskazuje również fakt, że zaprawa murarska nakładana jest znacznie grubszą warstwą, przez co szybciej się zużywa.

(Tradycyjna zaprawa wymaga znacznie grubszej warstwy. fot. Xella Polska)

Korzystając z polecanych systemowych zapraw, należy również zwrócić uwagę na przygotowywanie ich zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu. Znaleźć tam można informacje dotyczące ilości wymaganej wody, temperatury, w jakiej zaprawę można szykować czy maksymalnym czasie obróbki.

Wypoziomowanie warstw

Innym błędem dotyczących zapraw murarskich, jest stosowanie za grubej warstwy, właśnie często ze względów finansowych. Zbyt gruba warstwa zaprawy lub jej nierównomierne rozłożone przyczynia się do problemów z późniejszym wypoziomowaniem kolejnych warstw bloczków.

Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Błędy są praktycznie niemożliwe do skorygowania, jeśli ułożone zostaną kolejne warstwy muru. Źle ułożona pierwsza warstwa powoduje odchylenie ściany od pionu, jak i nierówność powierzchni danej warstwy bloczków.

Szczeliny między bloczkami

Bloczki komórkowe muruje się metodą na pióro i wpust, dzięki czemu nie ma konieczności wypełniania spoin pionowych zaprawą. Jednakże zbyt luźne ułożenie elementów może być przyczyną obniżenia wartości izolacyjności termicznej muru, a także wpływać na obniżenie jego wytrzymałości.

(Na rynku dostępne są specjalne zaprawy do wypełniania ubytków. fot. Xella Polska)

Dlatego bloczki komórkowe powinny być układane ściśle, jeden przy drugim, wsuwając je w połączenia od góry, a nie dosuwając z boku. Jeżeli jednak prześwity w murze wystąpią lub fragmenty murowanych elementów ulegną zniszczeniu, skruszeniu, ubytki należy bezwzględnie wypełnić.

Nie można używać do tego tradycyjnej zaprawy murarskiej, ale także systemowej zaprawy do cienkich spoin – oba produktu mają bowiem zbyt niską izolacyjność termiczną, znacznie niższą niż sam beton komórkowy. Dlatego do tej czynności należy użyć polecanej przez konkretnego producenta zaprawy do wypełniania ubytków, nie obniżającej termoizolacyjności muru.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu