Start Arrow Budowa domuArrow Zaprawy murarskie – jakie wybrać?

Zaprawy murarskie – jakie wybrać?

Gotowe zaprawy murarskie to suche mieszanki spoiwa, drobnego kruszywa i dodatków uszlachetniających. Stosuje się je po wymieszaniu z wodą i uzyskaniu jednorodnej konsystencji. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość przygotowania oraz odpowiednie proporcje.

budowaProducent dba, aby jakość zaprawy murarskiej była jak najlepsza, a jej skład optymalny i dostosowany do potrzeb. Nie zawsze udaje się to osiągnąć, wykonując zaprawę w tradycyjny sposób na budowie. Gotowe zaprawy nie wymagają kłopotliwego składowania na budowie poszczególnych składników, takich jak piasek czy cement.

Zaprawy murarskie dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje: zaprawa do murowania na grube i cienkie spoiny. Do pierwszych należą tradycyjne zaprawy cementowe i cementowo-wapienne. Producenci wzbogacają je o składniki mineralne i plastyfikatory, które znacznie ułatwiają murowanie. Wśród zapraw na grube spoiny mamy też zaprawy ciepłochronne. Są to sypkie mieszanki cementowe lub cementowo-wapienne z dodatkami poprawiającymi ich izolacyjność cieplną. Do dodatków takich należą: perlit, który jest naturalnie spienioną skałą pochodzenia wulkanicznego, keramzyt, czasem także granulki styropianu. Dzięki dodatkom zaprawa ma mały ciężar objętościowy, dlatego jest nazywana lekką.

Zaprawy do murowania na cienkie spoiny to inaczej zaprawy klejowe. Zaprawy klejowe mają najczęściej postać suchych mieszanek. Są też półpłynne pasty do rozmieszania z cementem portlandzkim i wodą. Uniwersalne zaprawy klejowe służą zarówno do mocowania płyt ociepleniowych, jak również wykonywania warstwy szpachlowej z wtopioną tkaniną zbrojącą z włókna szklanego.

Zaprawy używane do murowania muszą połączyć elementy, z których wykonywana jest ściana, w trwałą konstrukcję, zdolną do przenoszenia obciążeń. Świeża zaprawa, przygotowana do użycia, powinna odznaczać się dobrą urabialnością. Powinna mieć dobrą przyczepność do podłoża, a po związaniu i stwardnieniu osiągnąć wymaganą wytrzymałość.

Wpływ na właściwości zapraw mają zastosowane domieszki – uszlachetniające, uszczelniające, przyśpieszające wiązanie, plastyfikatory, środki napowietrzające, materiały włókniste.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...